Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen a francia közmegítélés...

Milyen a francia közmegítélés ma a Francia Forradalomról?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy bár büszkén éneklik a Marseillaise-t, egyetlen olyan filmet nem láttam a témában, ami ne általános vérengzés képét mutatta volna a korszakról és az említett eseménysorról. A francia filmek is elég drasztikusak: Huhogók, maga a Francia Forradalom c. két részes film, a Danton... Nem úgy tűnik, hogy szívderítő eseményként gondolnának rá. Nem ismerem a korszakot, csak most kezdtem el érdeklődni. Hogy oldható fel az ellentmondás, hogy egyrészt ünneplik a Bastille ostromának évfordulóját, de nincs egyetlen dicshimnusz sem a populáris kultúrában az egészről?

2020. jan. 22. 18:28
 1/4 anonim ***** válasza:
69%

Változott néhány dologban a közmegítélés. Ott van pl Mária Antoanett híres mondása. Amikor a szegények kérték segítségét, mert éheztek azt üzente, hogy "ha éheznek és nem telik kenyérre, egyenek akkor kalácsot"


Ezt a szocializmusban úgy értelmezték helyesen, hogy gúnyolódik a szegényeken. Még én is így tanultam Kádár alatt.


Rendszerváltás után már azt tanultuk, hogy a dús gazdagságot jelképező arisztokrata ezt már nem mondta. Megvédték a kapitalista történészek. Miután azonban kiderült, hogy valóban ilyet mondott, azt találták ki, hogy ő arra gondolt, hogy süssenek kalácsot. Ilyen hülyeségeket.

2020. jan. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Az akkori "forradalmárok" a végén már egymást is irtották ezerrel. Az utolsó meg, lekapcsolta a villanyt.
2020. jan. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
73%

1#

Mikor és hogyan derítették ki, hogy “valóban mondott ilyet”?


A közkeletű történet szerint, amikor Marie Antoinette francia királyné látta, hogy a parasztok éheznek, a következő kijelentésre ragadtatta el magát: „Ha a szegényeknek nem telik kenyérre, akkor egyenek kalácsot.” Nos, a királynénak tulajdonított „Qu'ils mangent de la brioche” mondat valójában Jean-Jacques Rousseau Vallomások c. művéből származik; a filozófus a hat kötetet 1765-ben rendezte sajtó alá, amikor Marie Antoinette még csak 9 éves volt, s 1782-ben jelentek meg.

Rousseau egy „nagy”, meg nem nevezett királyné szájába adta az inkriminált mondatot, tudván azt, hogy a Vallomások mennyire nem hiteles önéletrajzi mű, valószínű, hogy ő maga találta ki az anekdotát. A mondatnak fontos szimbolikus jelentősége lett a későbbi történelmi munkákban, ugyanis a forradalommal szimpatizáló krónikások így próbálták a francia elit önzésére ráirányítani a figyelmet.


[link]

2020. jan. 23. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
80%

tökmind1, hogy mennyire volt véres, a franciák megváltoztatták egész Európát

azért nincsenek ma már potens uralkodóházak, azért élünk népképviseleti demokráciában, azért nem dirigálhat az egyház, mert a franciák annak elkezdték ezt a folyamatot és jó, hogy büszkék rá, bármennyire szenvedéssel is járt a "születés"

2020. jan. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!