Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A trianoni döntés után az...

A trianoni döntés után az elválasztott területeken azok akik érezték a hátrányt miért nem lázadtak fel, miért nem harcoltak az új fennálló rendek ellen, miért nem küzdöttek, hogy visszakerüljenek M. o. -hoz?

Figyelt kérdés
Miért nyugodtak bele a kialakult helyzetükbe, voltak települések ahol népszavazás volt, voltak ahol harcoltak de a nagy többség tudomásul vette, talán abban bíztak, hogy jobb lesz így nekik?
2020. jan. 17. 08:56
 1/7 anonim ***** válasza:
13%
Szerintem láthatták, hogy hasztalan lenne.
2020. jan. 17. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
59%
Voltak lázadók, köröstárkány lakossága például segítette a székely hadosztályt. Mégis lett az eredménye, ez a település elhiresult mint a románok mészárlási helyszíne ahol a lakosság 7%-t lemészárolták. Ha ilyen erkölcstelen cselekmények után is megkaphattak Erdélyt, én azt mondom hogy nincs igazság a világon, a megalkuvás és árulás az amivel előbbre juthatsz.
2020. jan. 17. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
12%

#2

Ha egy település fellázad a kétezerből, az szerinted mire elég?

2020. jan. 17. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező

Te egy mai észjárást és mai lehetőségeket feltételezel az akkori időkre, emberekre.

Neked azt kellene megértened, hogy a trianoni döntés idején, 1920-ban egy vesztes világháborút követő igen ínséges időszakban volt. A lakosság között rengeteg volt aki katonaként esett el vagy nyomorodott meg a háborúban és rengeteg volt a civil áldozat akit megöltek, megsebesítettek vagy szimplán csak a betegségek, a nélkülözés érintettek.

Egy olyan lakosságtól várnál el lázadást, akik tudták hogy elvesztették a háborút. Akiket eleve azért lehetett belevinni a háborúba, mert teljesen más volt az akkori élethelyzet, fel sem merülhetett hogy az egyszerű ember csak úgy ellent mond a hatalomnak.

A győztesek uralták az életet és ahogy máskor is a vesztesnek annyi maradt hogy örüljön ha élhet.

ne a mai világot próbáld meg akkorra kivetíteni, hanem azt a világot ismerd meg. Hogy a háború előtti időkben egy csendőr élet-halál ura lehetett azon a vidéken is, az emberek megtanultak félni a hatalomtól - vagyis eleve ebbe születtek bele.

Az emberek nem nyugodtak bele a helyzetükbe, csak sikerülni nem sikerült nekik megváltoztatni azt ami történt a fejük felett.

Ráadásul egységesnek tekinted azokon a településen élőknek a véleményét. De csak nézd meg a mai szabad időket, amikor már a demokráciába, szabadságba születnek bele az emberek és most is képes elbukni egy függetlenségi népszavazás, mint a katalónoknál vagy a skótoknál. De legyen helyi esemény, nézd meg a 2004-es magyar népszavazást a kettős állampolgárságról. Egy helyen élőket is mennyire megosztott a kérdés - békés, gazdag időkben is. gondolj bele hogy egy háború utáni vesztes területen, amikor a túlélés volt a legfontosabb, milyen különbségek lehettek!

2020. jan. 17. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
87%

Picit részletesebben érdemes lenne a történelmet tanulmányoznod.


Volt pedig ilyen, nem feltétlenül lázadás és nem feltétlenül a trianoni "béke"diktátum előtt, de ellenállás volt, van ahol sikeresen van ahol nem.


Népszavazás: Sopron, Szombathelytől az osztrák határnál lévő pár település

Felkelés: Balassagyarmat, Kercaszomor (akkor még Szomoróc, mint önálló település).

2020. jan. 17. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
84%
Kedves kérdező ! Mit csinált volna a nagyapám, aki jegyző volt Nagyváradon és egyik napról a másikra megszüntették az alkalmazását ? Egyetlen dolog volt, amit csinálhatott és ezt megtette: családostól átköltözött a határ túloldalára, Nagykerekibe és ott lett jegyző, mert hívták is azzal, hogy "gyertek magyar testvéreink". Igaz, viszont, hogy amikor tíz év múlva jött a gazdasági világválság, akkor meg már olyan hangok voltak, hogy "mit keresnek itt ezek a románok" ? és nyugdíjazták is ötven valahány évesen.
2020. jan. 17. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Főleg hogy sokan jobban jártak mintha maradtak volna a hatar masik oldalan :D
2020. jan. 18. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!