A trianoni döntés után az elválasztott területeken azok akik érezték a hátrányt miért nem lázadtak fel, miért nem harcoltak az új fennálló rendek ellen, miért nem küzdöttek, hogy visszakerüljenek M. o. -hoz?
#2
Ha egy település fellázad a kétezerből, az szerinted mire elég?
Kérdező
Te egy mai észjárást és mai lehetőségeket feltételezel az akkori időkre, emberekre.
Neked azt kellene megértened, hogy a trianoni döntés idején, 1920-ban egy vesztes világháborút követő igen ínséges időszakban volt. A lakosság között rengeteg volt aki katonaként esett el vagy nyomorodott meg a háborúban és rengeteg volt a civil áldozat akit megöltek, megsebesítettek vagy szimplán csak a betegségek, a nélkülözés érintettek.
Egy olyan lakosságtól várnál el lázadást, akik tudták hogy elvesztették a háborút. Akiket eleve azért lehetett belevinni a háborúba, mert teljesen más volt az akkori élethelyzet, fel sem merülhetett hogy az egyszerű ember csak úgy ellent mond a hatalomnak.
A győztesek uralták az életet és ahogy máskor is a vesztesnek annyi maradt hogy örüljön ha élhet.
ne a mai világot próbáld meg akkorra kivetíteni, hanem azt a világot ismerd meg. Hogy a háború előtti időkben egy csendőr élet-halál ura lehetett azon a vidéken is, az emberek megtanultak félni a hatalomtól - vagyis eleve ebbe születtek bele.
Az emberek nem nyugodtak bele a helyzetükbe, csak sikerülni nem sikerült nekik megváltoztatni azt ami történt a fejük felett.
Ráadásul egységesnek tekinted azokon a településen élőknek a véleményét. De csak nézd meg a mai szabad időket, amikor már a demokráciába, szabadságba születnek bele az emberek és most is képes elbukni egy függetlenségi népszavazás, mint a katalónoknál vagy a skótoknál. De legyen helyi esemény, nézd meg a 2004-es magyar népszavazást a kettős állampolgárságról. Egy helyen élőket is mennyire megosztott a kérdés - békés, gazdag időkben is. gondolj bele hogy egy háború utáni vesztes területen, amikor a túlélés volt a legfontosabb, milyen különbségek lehettek!
Picit részletesebben érdemes lenne a történelmet tanulmányoznod.
Volt pedig ilyen, nem feltétlenül lázadás és nem feltétlenül a trianoni "béke"diktátum előtt, de ellenállás volt, van ahol sikeresen van ahol nem.
Népszavazás: Sopron, Szombathelytől az osztrák határnál lévő pár település
Felkelés: Balassagyarmat, Kercaszomor (akkor még Szomoróc, mint önálló település).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!