A nők miért megetnek hamarabb nyugdíjba?
Bármennyire is nem ez most a divatos szöveg, de bizony a nők és a férfiak biológiailag különböznek egymástól. A természet alapvetően másra programozta a nőket mint a férfiakat, mert a két nem együtt tudja a faj fennmaradását szolgálni.
A nők teljesen másképpen működnek, pontosan emiatt nincsenek manapság sem ugyanolyan beosztásokban, ugyanolyan foglalkozásokban, mint a férfiak. A lehetősége már minden nőnek meg van arra hogy katonától bányászig bármi lehessen, de nem lesz - mert a többségük nem akar az lenni. Ahogyan a férfiak is lehetnek óvodapedagógusok (óvóbácsik) vagy sztiptíz táncosok, de mégis sokkal kevesebben vannak, mint a nők, mert a többségüket nem érdekli.
Éppen ilyen különbség van a családdal kapcsolatos dolgokban is. A nők eredendően többet foglalkoznak a család körüli teendőkkel, akkor is ha mindkét fél kiveszi a részét a háztartásból, egyebekből. Ahogyan a gyereknevelésben, a családtagok, betegek gondozásában is. A férfiak meg többet végeznek a ház körüli teendőkből ha van kert, vagy foglalkoznak a kocsival, hivatali teendőkkel, akármivel - de legfőképpen a család eltartásáról szeretnek gondoskodni.
Most általánosságban beszélek, természetesen van ahol a nő a pénzkereső és a férfi a háziasabb, vagy ahol egyformán csinálják. És természetesen mindenki szeretne milliárdos lenni hogy ne kelljen dolgoznia.
A lényeg, a nők akkor is megtalálják a feladatukat, ha nem konkrét munkaviszonyban dolgoznak. A nyugdíj után is van fontos teendőjük és tudják hogy szükség is van rájuk a családban, unokák, egyebek miatt, meg otthon is. A férfiak ezzel szemben nehezebben találják meg azt nyugdíjasként, hogy mi lenne az amiért rájuk még szükség van.
És itt most megint nem arról beszélek hogy egy pasi nyugdíjba megy és eldönti hogy jaj, most már nincs rám szükség, hanem hogy a test, az agy folyamatai ennél mélyebben is működnek. Vagyis nem azért vannak olyan keveset nyugdíjban a férfiak mert addig dolgoztatják őket amíg bele nem halnak, hanem mert nagyon gyakran a nyugdíj után a férfiak szervezete "feladja", mintha már nem lenne fontos hogy életben maradjon, működjön. Ezért nagyon fontos hogy a nyugdíjas lét tervezett legyen és már előre legyen kitalálva hogy mihez fog kezdeni a férfi (és persze a nő is) ha már nem kell naponta bemennie dolgozni vagy nem ő fogja azért a bizonyos feladatért a felelősséget vállalni.
Ez volt az egyik fele. A másik, hogy a tapasztalatok szerint a családtagok ápolása otthon sokkal kevesebbe kerül az államnak és így az államot eltartó dolgozóknak, mint ha valamilyen intézményben kel elhelyezni őket vagy ápolót kell megfizetni melléjük, mert a családja dolgozik és nem tud vele lenni 24 órában.
Ugyanígy a gyereknevelésnél is kiderült, hogy hiányzik a fiatal családok mellől a nagyi, aki ott van ha a gyerek beteg vagy éppen szünete van. Ezért a nők nehezebben boldogulnak a munkában, hiszen "nem lehet rájuk számítani" úgy, mint a férfiakra. Mert általában a nő marad otthon a gyerekkel, nem a férfi - legyen bármilyen nagyszerű apa is az illető. Ha a nagyik ott lennének a család mellett, akkor egy csomó könnyebbséget hoznának az éppen gyerekvállaló korban levő nők számára. Vagyis ez megint nyereség az államnak, a társadalomnak.
Ezért úgy gondolták, a gazdasági és társadalmi haszna annak, hogy a még egészséges (mivel dolgozni képesek) nőknek HA akarnak, akkor lehetőséget adnak arra hogy 40 év munkaviszony után elmehessenek nyugdíjba és más módon vehessék ki a részüket a feladatokból.
Legyél őszinte és akkor belátod ha a férfiak is elmehetnének ugyanakkor nyugdíjba, nem az unokára vigyáznának amikor beteg és nem az anyjukat, apjukat ápolnák, pelenkáznák ha szükséges, hanem ráhagynák ezeket a nőkre.
Egyenjogúság van, tehát a férfiak is mehetnek gyes-re, gyed-re, csak a szülési szabadság nem jár nekik, mert nem ők szülnek. Ahogyan a házmunkában és minden másban is kivehetik/kiveszik a részüket. de ettől még nem lesznek ugyanolyanok, mint a nők - szerencsére. Rájuk másképpen van szükség.
A nyugdíjkorhatár ma már egyforma férfinak és nőnek (2022-től), az egyetemi tanulmány ugyanúgy számít bele, katonák egyformán lehetnek stb. stb. Ez a korkedvezmény van csak, mert ez meghatározott társadalmi célt szolgál. És ahogy az elején írtam, a korábbi nyugdíjazással sajnos nem több ideig lenne nyugdíjas a férfiak jó része hanem kevesebbet élne.
Érdekes gondolatmenet, bár afelől, hogy a férfiak előbb meghalnának ha nem kellene dolgozniuk azért vannak kétségeim.
Igen, abban van igazság, hogy egy idilli családi környezetben a nők jobban kiveszik a részüket a házimunkából vagy az unokák nevelésében, de ahogy te is írtad, vannak kivételek. A kivételek száma pedig én úgy veszem észre, hogy növekszik. Természetesen nem lehet mindenkinek kedvező törvényeket hozni, de azért lehetne ezt kicsit igazságosabban. Például annak a nőnek, akinek nincs egy gyereke sem és tegyük fel nem is házas, nem értem, hogy miért van nagyobb létjogosultsága nyugdíjba menni, mint mondjuk egy 9 unokával rendelkező férfinak. Ez csak egy példa volt, de valamilyen többtényezős kritériumrendszer alapján szerintem újra lehetne ezt az egészet gondolni és nem csak egyszerűen nő-férfi síkon.
"afelől, hogy a férfiak előbb meghalnának ha nem kellene dolgozniuk azért vannak kétségeim"
Jogosan és nem is ezt írtam. Az értelmes cél és feladat hiánya okozHATJA ezt sokaknál. Sok idős ember van aki tökéletesen éli az életét - nem unokázással - mert megtalálta a maga számára azt ami értelmet ad neki. Ahogy persze van sok értelmetlen élet is, aki 90 X évesen a kocsmában alszik el végleg úgy hogy egész életét átitta.
Itt egy szándék van, hogy a nagy általánosságot tekintve legyen egy jobb helyzet. Amiben igen, benne van mindenki, az is aki nem érdemli meg és az is aki nem arra használja amire szánva lett.
de pont te kérdezted az egyenlőséget - ez például az, mert nem köti feltételhez, csak ahhoz hogy meglegyen a 40 éves munkaviszony.
És ebbe az egyetemi tanulmányok nem számítanak bele - vagyis jobbára azok a nők veszik igénybe korán, akik már 14-16 éves koruktól dolgoztak. A most nyugdíjba menők között még nagyon sokan ilyenek.
Aztán ahogy egyre nőtt az iskolában töltött idő, úgy fog csökkenni az a különbség is ami a korkedvezménnyel nyugdíjba menő nők és a férfiak között van.
Ez tényleg egy kormányzati döntés, most ezt tartják támogatandónak. Ahogyan korábban meg a minimálbéresek kaptak adómentességet, holott akkor is mindenki tudta hogy mennyien trükköznek vele és minimálbérre jelentik be a dolgozót a többit meg adó és járulék mentesen zsebbe fizetik nekik.
Ahogy változni fog a társadalom és egyre kevésbé lesz különbség a férfiak és nők családi szerepvállalásában, úgy fog majd kikerülni ez a kedvezmény is az életünkből.
Mert a saját háztatásban nevelt gyermekekre fordított munkából is beszámítanak a szolgálati időbe több évet.
Azt hiszem, ha nincs gyermeke, akkor nem jár.
Nem nemek szerint kellene szelektálni,hanem munkakör szerint.
Aki pl nehéz fizikai munkából élt egész életében,az hamarabb mehessen nyugdíjba,mint az,aki szellemi munkát végzett.
Illetve vannak,akik egész életükben 8 órát dolgoztak,még mások folyamatosan túlórázták,így akár + 5 évvel több munkaórájuk volt mondjuk 40 év alatt,mint másnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!