Nem fűt a vegyestüzelésű kazánom, mi lehet a baj?
Szeretnék egy kis segítséget kérni a kazánom üzemeltetéséhez. Idén költöztünk be egy családi házba ahol 2016-ban került telepítésre egy zárt házközponti fűtésrendszer TOTYA kazánnal (sajnos nem tudom hány kW-os).
A kérdésem az, hogy a begyújtástól számítva kb. mennyi idő múlva kell a kazánon lévő órának mondjuk 80 fokot mutatnia? Ugyanis a 60 fok eléréséhez is minimum 1, de inkább 1,5 óra szükséges (a keringető szivattyút nem indítom el) és ehhez is jelentős mennyiségű, mintegy kb. 4 vödör tűzifa kell. Azért fordultam ide, mert nem értek hozzá (nagyon nem), de szerintem nonszensz, hogy még a kazán sem melegszik fel, nemhogy a ház. Ha bekapcsolom a keringetést, akkor a kazánon lévő óra visszamegy 30 fokra, és onnan az Istenért nem melegszik tovább, hiába hordom rá "raklapszám" a fát.
(Ez amúgy egy zárt rendszer puffertartállyal, a csőtermosztátot olyan 40-45 fokra szoktam állítani, de mindegy, mert mondom, ha nem indítom el a keringetést, akkor sem melegszik fel 60 foknál feljebb).
Szinte biztos, hogy én csinálok valamit rosszul, kérem segítsenek, hogy mi lehet a hiba?
Véletlenül nem a puffert kezdi el melegíteni a begyújtás után közvetlenül?
Amúgy ha van hőelvétel, tehát a hideg rendszerben megforgatod a vizet, akkor nem gond, ha lemegy 30 fokra a vízhőfok a kazánban.
Meg kellene nézni a hőátadó felületeket a kazánban, és levakarni róla a kátrányt és a dzsuvát. Valószínűleg az akadályozza a bensőséges hőátadást.
Jó huzata van a kéménynek?
A kéményem lehetne hosszabb, gondolok, akkor jobb lenne a huzata is. Így is van azért, de 1 taggal még kiegészíteném (majd) a saválló kéményt. A hőátadó felületeket most megtakarítottam, ledrótkeféztem a dzsuvát róla (hőátadó felület maga a tűztér, ugye?) végül is volt rendesen koksz :) .
Ma érkezik nemsokára egy szaki, az megnézi az egész rendszert, plusz csinálunk próbafűtést is (addig lehet pálinkázni). Meglátjuk, hogy ő mit mond. Ha mindent rendben talál, akkor megyek a tüzépre szénért, és megpróbálom azzal.
Kíváncsi leszek, mert mindenki, akinek hasonló rendszere van, azt mondja, hogy kb. 1,5 - 2 vödör fával fűt be este, az kitart reggelig, és onnantól megint tesz rá, én meg lapátolom rá a fát, és semmi. Reggel 15 fokban ébredünk (mondjuk nem csoda, ha nem is fűt fel). Meglátjuk mi lesz, majd írom kommentben.
Köszönöm a válaszokat azért!
Na és "kazánvédő szeleped" van-e?
(Legalsó képen a lényeg)
Erre azért van szükség, hogy a puffer aljából ne 20 fokos víz áramoljon a kazán visszatérőjébe, hanem egy keverő szelep elvesz az előremenőből annyi meleget, hogy legalább 55 fokra "előmelegítse" a visszatérőt. Így a kazán tuti képes lesz elérni a 60 fokot.
De láttam olyat is, hogy kazán előremenőjét a puffer aljába kötötte a "mester", ami tökéletesen rossz, mert azt érte el vele, hogy amíg nem melegítette fel a gazda az 1000 liter vizet (röpke 2-3 óra @ 3 taliga fa), addig nem melegedtek a radiátorok.
Innentől jó volna tudni, hogy is van bekötve a teljes rendszer. Esetleg a vezérlése nem elégséges.
A pufferből is fűtheti a radiátorokat mindjárt, ha jól van bekötve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!