70 éves néni 3 millió Ft-os vízszámlát kapott, mit tegyen?
Egy 70 valahány éves, nyugdíjas néni szomszédunknál szeptember végén voltak kint a vízművektől, hogy kicseréljék a főmérő óráját.
Amikor a szakember felhozta a régi órát az aknából már mondta is a néninek, hogy bizony kb. 3 millió Ft lesz a vízszámlája ugyanis több mint 5000 m3 víz folyt el az előző, tavaszi leolvasás óta (6 hónap alatt)
A szakember utána beszerelte az új vízórát és elment, magával vitte a régi órát, ott hagyva a néninél egy munkalapot a cseréről.
Kiszámoltam, hogy ennyi elfolyt víz esetén naponta 30 m3 víznek kellett volna elfolynia a néni aknájában, ami mennyiségnek biztosan ki kellett volna ömlenie az akna tetején az ingatlanra.
Nekem az a sejtésem, hogy a vízóra hibásodott meg, mivel komolyabb csőtörésnek semmi nyoma az ingatlanon, de a régi órát már a Vízművek elvitte, mit tehet most az idős, nyugdíjas néni?
Ő csak most mondta el nekem a történetét, mert holnap jár le neki a számla befizetési határideje és teljesen tanácstalan, hogy mit tegyen.
És én is az vagyok most, mivel csőtörésnek semmi nyoma, tehát még az 1,7 millió Ft-os csatorna díj elengedését sem lehet ebben az esetben kezdeményezni.
Azt tudom, hogy az első lépésként panaszt kell emelnie a számla miatt a vízműveknél, de ahogy a vízműveket ismerem, nem fognak ennyi pénzről rögtön lemondani, tehát mit javasoltok, mi tegyen most a néni?
Mindekinek köszönöm a hozzászólásokat, tegnap megnéztem a kérdéses vízórát hát persze, hogy nem pörög a kis lapátkerék, az akna is csont száraz.
Az a lehetőség kizárva, hogy a család illetve ebben az esetben a néni valamit trükkel elakarna rejteni 5500 m3-es csőtörést, hiszen fél évvel ezelőtt olvasták le neki a vízórát és akkor még minden rendben volt és ha már másnap történt volna egy csőtörés (aminek kicsi a valószínűsége), akkor is 30 m3-nek kellett volna naponta elfolyni valahol.
5500 m3 víz az 3-szor annyi mint a Komjádi uszoda medencéje.
A víz nyomását is megmértem a biztonság kedvéért, (az ördög nem alszik!), 4 bar volt, tehát még egy esetleges túlnyomást is kilehet zárni egy esetleges csőtörésért.
A Vízműveket felhívtuk, hivatalosan panaszt emeltünk (jegyzőkönyvet is kértem róla, és azért telefonon és nem személyesen mert így hangfelvétel is készült róla amit később egy esetleges fogyasztóvédelmi vagy békéltető testületi vizsgálatnál fel lehet használni), amiben kértem, hogy küldjék el az összes fotót amit a csere napján a kollégák készítettek (a néni azt mondta, hogy nem vette észre, hogy bárki is fotózott volna ott, de persze tévedhet ő is.)
Amikor elmagyaráztam az ügyfélszolgálatos kollégának, hogy hogyan képzelték azt, hogy kiküldenek egy 3 millió Ft-os vízszámlát ilyen esetben amikor is fizikailag lehetetlen értéket mutat az óra (6 hónap után), meg hogy miért nem készült jegyzőkönyv, csak annyit mondott, hogy 15 napon belül választ fogunk kapni (a fotók és a panasz jegyzőkönyve mellett).
Természetesen egy call centeres dolgozó nem fog tudni azonnal az ilyen kérdésekre választ adni, nem is ez a dolga. A panasz formája mindegy. Akár személyesen, akár telefonon történik a panaszfelvétel, arról írásos anyag készül, ami iktatásra kerül és ettől a dátumtól pörög a 15 nap, amíg köteles a vízmű valamit reagálni. Korrekt eljárás esetén azonnal kivizsgálják az ügyet, nem korrekt eljárásnál némi nyomást kell gyakorolni, ezzel rákényszerítve őket. Jegyzőkönyv MINDIG készül mérő cserénél és elvileg fotónak is kéne, pont az ilyen esetek miatt.
Sajnos az volt a legnagyobb hiba, hogy a néni nem akkor és ott szólt azonnal valakinek, akinek kicsit nagyobb a szája. Ezért utálom az emberiséget. Szerencsétlen idős, kiszolgáltatott embereket ott veszik palira, ahol tudják... Nem is érti, hogy miről van szó, mit ír alá, mi lesz a következménye, mit tehet, hova mehet. Utólag már nehezebb bizonyítani bármit is. Érdemes jelezni a néninek, hogy mindenképpen nézzen rá legalább havonta az órára, akár diktálja is a vízműveknek, így biztosan nem fordulhat elő többé hasonló.
Megjegyzem mi a biztosíték arra, hogy nem a mérő cserés olvasta le rosszul a mérőt?
Örülök, hogy a szárnyaid alá vetted szegény nénit és kívánom, hogy sikerüljön érvényesíteni az igazatokat!
A számla böngészése közben rájöttem, hogy nem 6 hanem 4,5 hónappal a csere előtt volt az óra leolvasva, 136 nappal előtte, ami azt jelenti, hogy minimum 40 m3 víznek kellett volna hogy elfolyjon naponta ha rögtőn a leolvasás napján történt volva valami törés.
Köszönöm a válaszod, majd megírom itt, hogy mit válaszolt a Vízművek (egyébként nem egy budapesti hanem egy vidéki szolgáltatóról van szó, de ebben a fázisban még nem látom értelmét megírni, hogy melyik)
Közben eszembe jutott, hogy valaki tudja a képletet arra, hogy hogyan kell kiszámolni, hogy egy 20 mm-es csövön, 4 bar nyomáson hány liter illetve köbméter víz folyik ki? (a vízóra 20 mm-es a cserét igazoló lap alapján).
Csak azért lenne ez érdekes, hogy fizikailag egyáltalán lehetséges-e, hogy 5368 m3 víz folyjon el 136 nap alatt a néni vízóráján keresztül. Mindenféle surlódási veszteség nélkül, mert ha elméletileg sem folyhat el ennyi, akkor már nem érdemes a veszteségekkel sem számolni.
Persze elméletileg azt is lehetne itt kérdezni, hogy ha a Komjádi uszoda 1500 m3-es, három és fél Komjádi uszodát meglehetne-e tölteni vízzel egy darab 20 mm-es lyukon keresztül 136 nap alatt 4 bar nyomáson ha a víz párolgását nem vesszük figyelembe?
Ez 27,4 liter víz percenként, ha az előző leolvasástól számoljuk. Ez komoly vízsugár.
Van valami fejlemény?
Teljesen egyértelmű,hogy mi történt. Elfagyott a vízóra,majd valamikor enyhébb időben kiengedett a jég, vagy épp olyan szinten fagyott el,hogy rövid időn belül kitörte az üveget a növekvő térfogatú jég és a víz a nyomás hatására így szabad utat tudott találni magának a vízmérőn keresztül. Ezt a vízmérő ,mint fogyasztást méri. (És nem,ez nem szemétség. A fogyasztó hibázott mikor nem gondoskodott megfelelően az akna és a vízmérő fagyvédelméről)
20mm-es vízmérő 3báron elvileg 2,5m3/h ,tehát 4báron 3,3 m3/h vizet képes átengedni. Ez azt jelenti,hogy akár NAPI 79m3 is elfolyhatott. Tudom. Ez rengeteg. Ezért is hívja fel az emberek figyelmét megannyi szolgáltató és hírcsatorna a fagyvédelemre. Viszont,aki azt hiszi,hogy "az nem lehet, ennyi víz elfolyik az biztosan meglátszana". Na már most előttem is írták,hogy ha a víz utat talál magának a földben, akkor nem feltétlenül felfelé fog törni, az aknán kívülre,hanem megy szépen lefele ,vagy oldalra ,vagy amerre épp vezet az útja. Egy teljesen szigetelt alul felül oldalt beton aknában ilyen mennyiségben főként felfele ,illetve a vezetékek és az akna fala közti réseken tud kiszivárogni, de olyan esetben hamarabb észrevehető. Viszont nagyon kevés olyan hely van,ahol teljes beton akna lenne, tökéletes vízzáró szigeteléssel. Konkrétan jó ha 1-2db van 1000-ből. Tehát igenis el tud folyni az a rettenetes mennyiség,ami egyből meg is emeli a vízművek vízkitermelését. Na már most napi 1000m3 termelésnél az a +30-40m3 nem feltlenül lesz feltűnő,de 10-20 elfagyott óra már észrevehető. Csak épp a folyás helyét nem lehet megállapítani.
SZENNYVÍZ DÍJ. Mivel elfagyott óráról van szó, és mivel az jegyzőkönyvezve is lett,ezért az átlagfogyasztáson felüli vízmennyiségre KÉRÉSRE a vízművek a csatornadíjat el szokta engedni az így elfolyt víz miatt. Mivel nem vetted igénybe azt a szolgáltatást,mivel a víz nem a szennyvízrendszerbe folyt bele. Más kérdés a talajterhelés. De ez nem szennyvíz, ivóvízzel terhelte.
Az,hogy a szerelő 3 milliót mondott ,azért lehet,mert ő a csatornadíjjal együtt számolt. És jól is mondta,hiszen annyi az annyi,amíg nem kérvényezik a csatornadíj elengedését. Másfelől nem kell matekzseninek lenni,hogy fejben kiszámolja az ember,hogyha már úgy is tudja,hogy mondjuk 600forint a vízdíj(össz-vissz mindennel együtt) és látja a vízmérőn,hogy vagy 5000m3 elfolyt ,akkor meg tudja saccolni egy egyszerű szorzással,hogy az 600x5000=3millió csengőpengő forintban. Tehát az csak egy előre lesaccolt érték volt. Szokták kérdezgetni az emberek ,hogy mennyi az annyi,biztos azért mondta.
Sajnálom szegény nénit. Mindenki sajnálná,de hát ez van. Nem foglalkozott nála senki a fagyvédelemmel, feltehetőleg az akna olyan rossz állapotban volt,hogy meg tudott történni a fagyás, vagy épp csak az aknatető nem volt a helyén(egyesek nyáron szellőztetés céljából az aknatető alá raknak valamit,hogy legyen rés és ne párásodjon ,mert ott tárolják a kis répakötegeiket, meszetet vagy tudom is én,majd szépen télen úgy felejtik és már szellőzik is kifele a fincsi meleg amit a talajhő biztosítana, a minusz fokok pedig szépen átveszik az uralmat és durr. Már meg is van a baj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!