Ti min tudtok sporolni?
Az is megér egy pár szót, h annyit főz meg amit megesztek vagy ha még is maradna belőle, ne a wc-ben kössön ki, hanem be egy műanyag edénybe és be a fagyóba :) bármikor jó lesz, egy ebédre/vacsira :) meg az jó ötlet lehet, h tényleg előre megtervezed mire mennyit költesz és ha elérted akkor abban a hónapban azokból a termékekből spórolsz( persze ha nem ételről van szó) :D
meg még egy tipp, h a drága üdítők helyett, ízesített v sima ásványvíz.. egészségesebb és tényleg elveszi a szomjad... :)
Tv-k, router, pc, hangszóró stb standbyban összesen kb 100W-ot fogyaszt. 8 óra munka 7 óra alvás, kb 15órát kikapcsolja ezeket, az napi 1.5KWh, ami kb 60ft, 10 nap alatt 600 egy hónap alatt majd 2000 ft.
Led izzó fogyasztása kb 5W hagyományosé 40, energiatakarékossé 15. Ha energiatakarékosról váltunk ledre az 10W/izzó. Nálunk 14 izzó van, az 140Wh spórolás, ha mind megy napi egy órát, de télen inkább átlag 3-4 órát, ami kb 500Wh Naponta, 15KWh havonta ami újabb 600ft.
Ha hagyományosról váltunk akkor brutálisabb
Az összes izzót lecseréltük ledesre.
Nem mosogatunk folyóvízben,
Csak egész adag ruhát mosok
Lecseréltük a zuhanyrózsát víztakarékosra
Heti menüt készítek.
Pontos bevásárló listát írok árakkal.
Csak akkor veszek akciós árut ,ha fel van tüntetve a listán,
Hetente csak egyszer járunk vásárolni /tartós élelmiszereket havonta egyszer/
Nem dobunk el ételt.
led izzók
mosogatógép (áramhasználata alacsony, A++, kb. 12 liter vízzel mosogat el 3-4 napra)
odafigyelünk fürdéskor, zuhanyzáskor (érdemes tudni hogy egy kis kád víz 120l, egy perc alatt kb. 10 liter víz folyik ki, tehát ha 5-6 perc zuhany nem elég valakinek, egy fél kádas kiadós fürdés talán jobb megoldás).
nem folyatjuk a vizet fogmosáskor, stb. feleslegesen
nem égetjük a villanyt ha nem vagyunk a szobában
éjjel+amikor munkában vagyunk minden elosztó le van kapcsolva (igne, a lekapcsolt, de elosztóba bedugott készülékek is fogyasztanak áramot)
2-3 napokra főzünk, így minden 2. vagy 3. napon amikor nem megy a főzőlap több kilowatt áramot spórolunk meg. Ha harmadnap nem kívánjuk azt az ételt, elfagyasztjuk és később is jó lesz
Nem pazarlunk, úgy vásárolunk, hogy tudjuk mit főzünk a héten. Ha valami hamarosan lejár,akkor először azt használjuk fel. Nagyon ritkán kell így kidobni bármit is, az elmúlt 3 hétben össz-vissz egy fél maréknyi saláta volt az, ami a kukába került mert már nem volt szép.
Bicilizünk, sétálunk, tömegközlekedést használjuk amikor lehet, nem autózunk feleslegesen
Sok zöldséget, gyümölcsöt a kertben termelünk. Mivel nem fogyasztunk húst, és télire is tudunk elfagyasztani ezért ez az étkezésünk jelentős részét fedezi.
Nem pazarlunk. S rengeteget költöttünk arra, hogy kicsi legyen a rezsink, extrém alacsony (igaz, kevés közmű van itt) s mi villannyal fűtünk :D De adott háznál ezzel már nehezebb mit tenni.
Nekünk extrém kevés pénzünk van, így szinte csak és kizárólag azt veszünk, amit nem kicsit muszáj (van dolog, ami muszáj és nem telik rá, ez durva). A táplálkozásnál vagyunk megengedőbbek, igen drága cuccaink is vannak, de csak ami megéri és pici kell belőle.
A 120-150 ezer, amit írsz, annyira nem tűnik soknak nekem, én simán költenék jóval fölötte, ha telne rá. 2 motorral jártunk túrázni, félprofi fényképezőgép, tengerparti nyaralás, ezek azért fontosak voltak számunkra, nekem vagyonok mentek el fogorvosra, ez más téma... Nem nyomorogni kell, hanem élni. Persze így messziről nem tudom megítélni, te mennyire költesz megfelelően (bár amiket írtál, nem pazaroltok), de egy rendes élethez sokunknak elég sok pénz kell. Tudom élvezni az erdei sétákat, de azért évi félmilliót elmotorozni nem sok és eléggé szükségesnek éreztem akkoriban, amikor telt rá (most is annak érzem legalább a töredékét, csak nincs rá pénz, most már műszaki sincs a motorokon, mert arra se volt).
Írták az energiatakarékos világítást, az megvan nálunk is (ráadásul a párom imádja a témát, ez is egyfajta hobbi :D), a számítógépeket mindig is kisfogyasztásúként szerettük... Ez túlmutat az anyagi megfontolásokon, valahogy így érezzük megfelelőnek, kisebb ökolábnyom meg minden... Nem hagyunk bekapcsolva elektronikus eszközöket, rengeteget tudnak elszivornyázni.
Itthon főzünk, szezonális zöldségeket veszünk, s lehetőleg nem esszük túl magunkat, ez is sokat jelent. Nem adunk fel táplálkozásbeli élvezeteket, szerencsére odavagyunk az egyszerű, olcsó ételek ízéért is (házi tojás, zöldségek, mmm... még tápanyag szempontjából is csodásak).
Mindhárom járművünk kisfogyasztású, ez is eleve fontos volt a megvételkor s úgy is vezetjük őket, hogy a gyári adatok alatt fogyasszanak. Ez is hobbi s ez sem szokott élvezetcsökkenést okozni. Mindenben ez a hozzáállásunk: ha kb. mindegy nekünk, miért pazaroljunk?
De ami kell, az kell. S ha jut rá, megvesszük.
Akkor van gond, ha nem jut vagy ha emiatt kiesik a megtakarítás. Nekem alap, hogy tegyek félre, hacsak lehet. Szegényen is, ha lehet.
Utálom, ha nincs alattam háló, soha életemben nem volt, hogy hó vége van, nem tudok enni. Nyilván gondol rá az ember, hó végén ugyanolyan, mint hó elején.
Az elektromos elosztóim kapcsolósak. Ha a rákötött eszközöket nem használom, kikapcsolom. Ezzel a villanyszámla minimálisan csökken, de a villámkár esélye is csökken.
Van vegyes tüzelésű kályhám, télen hulladékfával fűtök.
Havi pár 100 forintot jelent, hogy asztali gép helyett notit használok.
Évek óta csak olcsó turkálóból veszek pólót, nadrágot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!