Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Akik szelektíven gyűjtitek a...

Akik szelektíven gyűjtitek a szemetet - ki szoktátok mosni a flakonokat, tejesdobozt?

Figyelt kérdés

Most lett szelektív kukánk, örülök, hogy tehetek valamit a környezetemért.

Le van írva, hogy mit lehet beledobni, de mindenből csak tisztát. Így sok minden kiesik, de a nagyobb dolgokat mégscsak ebbe dobnám, pl. sok ásványvizes flakon, tejes doboz. Azt írja, ezeket is el kell öblíteni.

De hosszú távon ez pénz, és nem is kevés. Lehet havonta csak pár forint, de eg év alatt, aztán sok év alatt ez sok-sok plusz pénz, amit vízdíjként kifizetek, + közben az aknám is telik.

Nincs ott ipari lehetőség erre, hogy elöblítsék?

Nem tudom, mitől, de most havi 9 ezres vízdíjak jönnek ki, ez rengeteg, nem szeretném még jobban megnövelni a számlát.



2015. nov. 14. 10:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%

Az ásványvizes flakont nem kell öblíteni, csak kicsurgatni belöle a maradékot.

A tejes kartont, üdítös flakont meg elég a mosogatás a vízben átöblíteni, hoyg ne álljon benne a tej/üdítö - ez ne okoz külön költséget és csak pár másodperc plusz munka.

2015. nov. 14. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

igen, erre külön nem tértem ki, az ásványvizes oké, de mellette sok kólát, ivólevet is iszunk, meg elég sok tejet is.

én folyó vízben mosogatok, így ezekre is elmegy sok víz. meg áram is, hisz a vizet árammal melegítjük, és mosogatáshoz ezt használom.

biztosa fertőtlenítik valahogy, hisz a palackok szája hozzáér az ember szájához.

ma került bele nagy műanyag mosóporos zacskó, meg állateledeles is. ezeken is marad mosópor is meg kutyatáp pora is. ezeket nem fogom elmosni, az már durva lenne.

2015. nov. 14. 11:19
 3/12 anonim ***** válasza:
81%

Mosóporos, mosószeres, szennyezett dolgokat elvileg nem dobhatsz bele, tehát a kutyatápos zsákot és a mosóporost sem kellene beletenned, ahogy mondjuk a mosószeres flakont, vagy öblítőst sem. Ezekről sokat megy a vita, mert a mosó, illetve mosogatószer nem olyan könnyen kimosható, volt idő, hogy azt mondták ne is dobd a szelektívbe. Én ehhez hozzászoktam, legyek bunkó, nem vagyok hajlandó öblögetni fél órát, inkább kidobom a rendes kukába.


A vizes palackokkal nincs probléma, kupak nélkül kell összenyomni és kidobni, a kupakokat gyűjtöm és amikor már jó sok összejött, akkor keresek valakit, akit támogatni lehet a kupakokkal. Az enyém csak csepp a tengerben, de valakinek lehet ez is sokat jelent. A vizes palackokat tehát ürülés után egy az egyben összenyomom és dobom a műanyagosba. Szörpös, üdítős flakonba töltök egy kis vizet és alaposan kiöblítem, ennyi. Ugyanez a tej vagy a gyümölcslé, ezeket olyan alaposan úgysem lehet kimosni és a franc fogja mosószerrel tökéletesre sikálni.


A joghurtos, margarinos dobozoknál is megszoktuk már, hogy nem a kukába dobjuk, hanem a mosogatóba, ezt is kimossuk nagyjából, majd megy a szelektívbe. Olyan sok nem fogy, hogy ez a vízszámlán jelentkezzen külön. Vízből fogy nálunk nagyon sok, de mint említettem, ez nem jelent ilyen problémát.

2015. nov. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
60%

Szia! Úgy tudom, azért kell kimosni, mert emberi erővel válogatják szét a különböző fajtákat. Nem jó, ha a munkásoknak a megsavanyodott tejes dobozokat kell taperolni, bár biztos kesztyűben dolgoznak.


De a kiöblítés tényleg nem sok, és hideg vízzel is lehet. 1 m^3 víz 200-400 Ft, a kiöblítésre mondjuk elmegy napi egy-két, max. 3 liter (persze nem úgy kell kiöblíteni, hogy teletöltöd, hanem töltesz bele egy decit és megrázogatod). Még a napi 3 literrel is csak 1 m^3 vizet használnál el pluszban évente.

2015. nov. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
57%

Jó, hogy egyre terjed a környezettudatosság, remélem , egyre többen leszünk! :)

Tejesdobozt esetleg kiöblítem 1-2 deci vízzel, ha épp mosogatás közben vagyok. Csak meglötykölöm éppen, vagy ahogy kiürült, úgy dobom a PAPÍRok gyűjtőjébe (tejes, üdítős dobozokat a papírok közé dobd!)

De a világon semmi nem történik majd, ha nem öblíted ki, nem büntetnek meg érte,

az inkább csak "ajánlás". Inkább arra ügyelj, ki ne folyjon a maradék tej, mert

bebüdösödik a szelektív gyűjtőd, az télen-nyáron egyaránt kellemetlen.


A pille palack polietilénből (PET), a kupakok polipropilénből (PP) készülnek.

Itt a házban van egy idős bácsi, ő még a papírdobozok kiöntőrészét is kivágja a dobozokról. :)

A mi kerületünkben minden évben gyűjtés folyik. Óvódák, iskolák, a kerület lakói egy-egy évben egy-egy beteg gyerek műtétjére, gyógyításához, segédeszközének megvásárlásához. Pld. 6hónap (fél év) alatt gyűlt össze egy fiúcskának a 600ezer Ft-os járógépre + a terápiára 888.050Ft, amit a szülők önerőből soha nem tudtak volna összegyűjteni. "SZEMÉTBŐL" 13.000kg (tizenháromezer kg) kupak! Október elején, amikor átadták a kb. 8éves kisfiúnak a járógépet az önkormányzatnál, ő, saját kezűleg adott át egy nagy csomag kupakot azon kislány anyukájának, akinek Németországba kellett vinni a gyerekét speciális műtétre:

nagyon megható volt! :)

A kupakok anyagát összedarálják, újrahasznosítják: lesz abból konyhai műanyagtáltól, kezdve

kicsi gyerekbicikliig, homokozókészletig minden és bármi. Sokan el sem tudják képzelni a kupakokat

más formában, pedig otthon még a konyhai tölcsértől kezdve a szemetesükig sok minden ugyanabból a műanyagból van. Szerintem , kezdd el te is gyűjteni (külön) a kupakokat: biztosan felétek is

van/lesz hasonló kezdeményezés és tényleg ilyenformán "szemétből" aranyat érő segítség lehet.

A használt étolajat összegyűjtőd?

A természetnek is segítség, ha nem lefolyóba, szemétégetőbe kerül.

Akár a MOL-kutaknál is át tudod adni. [link]

Elnézést mindenkitől, hogy elkalandoztam kissé a témától! :)

2015. nov. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
71%
2015. nov. 14. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat. :)

nem kalandoztál el, ez is mind környezettudatosság.

de én nem gyűjtőszigetre hordom, mert kertes háztól van szó. van a kék kuka, amibe mehe minden (tulajdonképpen mégsem minden, mert pl építési törmelék nem, de ezzel senki sem törődik), és kaptunk mellé egy sárga fedelű, fekete kukát, ebbe mehet vegyesen minden, ami újrahasznosítható, és majd szétválogatják.

a mosóporos meg kutyatápos zacsin meglepődtem, mert ezek nagy és vastag műanyagok, igencsak újrahasznosíthatók, de ha ez sem mehet bele, akkor tényleg nem sok minden az, ami igazán szennyeződésmentes.

2015. nov. 14. 13:18
 8/12 A kérdező kommentje:
érdekes cikkek, el fogom olvasni őket
2015. nov. 14. 13:20
 9/12 anonim ***** válasza:
78%
Én a nagy mosószeres flakonokat, öblítőset kiöblítem (eleve a végén öblítem és beleöntöm a mosáshoz, utána elég egyszer kis vízzel kiöblíteni, de bevallom az üdítős és tejesdobozokat nem öblögetem, hanem bedobom a sima kukába, erre nincs energiám kisgyerek mellett. A vizeset nyilván nem öblítem ki.
2015. nov. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
35%
Mindent tisztán dobok be, mert egyrészt a válogatóban nincs kapacitás elmosni a cuccokat az újrahasznosítás előtt; másrészt nem hiányzik, hogy savanyú tejtől vagy buggyant gyümölcslétől bűzölögjön a szelektív kuka, elég, hogy a kommunális hulladék szaglik. Valamit mindig fel kell áldozni, vagy több szemetet termelsz, vagy több vizet használsz, a különbség csak az, hogy a vizet megtisztítják és visszaforgatják a rendszerbe, a szemét viszont marad ott, ahova lerakták.
2015. nov. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!