Hogy lehet kiszámolni mennyibe kerülne a fűtés gázzal?
Adott egy családi ház, aminek a fűtése jelenleg hőszivattyúval megoldott. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a fűtés kb. átlag 750-800 kWh/hó fűtési szezonban. A hőszivattyú 12 kW-os.
Adott egy régi turbós (? nem tudom nem értek hozzá) gázkazán is. Honnan tudhatom, hogy ezzel mennyibe kerülne a fűtésünk, ha mostantól inkább ezt használnánk?
A rendszer úgy van kialakítva, hogy mindkét berendezés puffer tartályt fűt.
Minden segítséget, iránymutatást megköszönök. :)
használati utasításaban általában van specifikáció. De ne a maxot nézd, mert az nem valós. Kondenzációsnál 108-112% írnak miközben megadják a szezonális hatásfokát is 92-94% körüli értékkel, és neked ez az utóbbi kell.
SCOP =2,5 az nagyon gyatra.
Vissza számolgatva egy kondenzációs kazánra SCOP~2,8 körüli érték jönne ki, de nincs ilyen adata. Ez csak arányosítás! Viszont, ha a hőszivattyú COP értéke ami egy bizonyos hőmérsékletre értendő kisebb a 2,8-nál akkor a kazán gazdaságossabb. Így értelem szerűen SCOP<2,8 --> kondenzációs kazán a jobb.
A hőszivattyú hatásfoka a pufferben tárolt vízhőmérséklettől is függ. Nem mindegy,hogy 40 vagy 60-70fokos vizet állít neked elő.(Minél magasabb a hőfok annál rosszabb a COP értéke a melegvíz előállításának. Mint ahogy minél hidegebb van kint,miközben dolgozik ugyanúgy romlik a hatásfok, főleg mert gyakrabban kell leolvasztania.)
Az se mindegy,hogy helyileg hol van a gázkazán és a klíma. Pl ,ha az egyik a garázsba van a másik meg a házban,akkor a garázsban levőnél extra hőveszteségek lesznek. Ugyanarra a tartályra termel mindkettő?
Ha mázlid van a klímád veérlőpaneljében vissza tudod nézni a valós szezonális fogyasztás/termelt hő arányát (egyedi SCOP). Azzal már tudsz kezdeni valamit. Ha megtaláltad a kazán adatait már fogsz tudni mit kezdeni a kérdéssel. (Bár valószínűleg nyáron is arról megy a melegvíz gondolom, ott meg jobb a hatásfok, ha beleszámolja azt is az dobhat az értéken)
De a példa kedvéért ,ha 2,5-es SCOP értéken dolgozik a hőszivattyúd,akkor havi 800kwh fogyasztásból 2000kwh hőenergia származik. Gázzal ugyanezt kellene előállítanod. Ha 66% a hatásfoka a kazánnak,akkor durván 3000kwh hőenergiának megfelelő gázt kell elégessen. ( 36 MJ/m3 -nél az 10 kwh/m3) ,szóval havi 300 m3 gázt jelentene.
Itt kéne összevetni,hogy a klímának mennyi 1 kwh költsége és 1m3 gáz mennyibe kerül a fentiek alapján.
Ha a hőszivattyúhoz nincs H tarifád ,akkor gondolom simán számolhatunk 72Ft/kwh-al ,ha van akkor 20-24Ft/kwh.
Kiszámolhatnám neked a 800kwh vs 300m3-re:
H tarifával(24Ft/kwh) SCOP 2,5nél: 800kwh =20'000Ft/hó
Sima 72Ft/kwh-al: 60'000Ft/hó
66% hatásfokú gázkazán, 300m3-re 100Ft/m3-nél : 30'000 Ft/hó
Ugyanez ,ha túlléped a rezsikeretet 700Ft/m3-el : 210'000 Ft/hó
Nyilván sok mindenben változhat a matek ,de ezek az alapok.
800kwh x hőszivattyú hatásfoka(SCOP)= hőigény (kwh-ban)
A kazán hatásfoka azt jelenti,hogy ahány százalék ,annyi lesz a hőigény, a 100% pedig a tényleges elhasznált gáz mennyisége.
Hőigény = kazán hatásfoka(%)
---|---
---ˇ---
Fogyasztás igénye(KWH-ban): (Hőigény/Kazán Hatásfoka)*100
1 kwh= 3,6 MJ ; a szolgáltatónál meg tudod nézni mennyi 1 MJ ára,(Én 2,9Ft-ot találtam bruttóban)
Gáz ára(FT)= Kazán Fogyasztás Igénye(kWH)*3,6 (MJ/kWH)*2,9 (Ft/MJ)
Mindkettő ugyanarra a pufferre fűt elvileg és mindkettő az alagsorban van. Szigetelés van, homlokzati (6 cm grafit) és födém (20 cm kőzetgyapot) is, ami bár tény, hogy nem sok, rádobni szerintem felesleges, soha meg nem térülő beruházás lenne (a födémen elgondolkodtunk, hogy kap mégegy réteget), de majd ha egyszer úgyis újra színeztetjük a házat, elgondolkozunk esetleg a plusz külső szigetelésen is az akkori helyzet szerint.
Annak ellenére, hogy nem sajnálták rá a pénzt, azért feltételezem nem az energia hatékonyság volt feltétlenül a cél, mert napelemeink vannak, szaldóval a villamos energia költség nulla volt éves szinten, így frankó, de egyrészt lassan lejár a szaldó, másrészt a hőszivattyú is egy 10 éves darab, amihez jelezte a telepítő szaki, hogy ha pl. az elektronika hal meg, ahhoz nincs alkatrész már.
Gondolkozunk, hogy mi legyen a továbbiakban a fűtési rendszerünk sorsa...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!