Hogy működik a vezetékes víz hiányában alkalmazott tartályos víz?
A víz nem romlik meg, de ha sokáig pang a tartályban és közben tud bele jutni kívülről szennyeződés akkor elkezdhet bealgásodni. Jól zárt tartályban nagyon sokáig nem lesz semmi baja, ahogy vizespalackban sem lesz baja évek alatt sem a víznek.
A feltöltése sokféle módon lehetséges. Hozathatsz bele vizet tartálykocsival - elhagyatottabb helyeken levő kempingeknél ezt szokták csinálni. De hordhatsz bele vizet te magad is a közeli kútról. Minden településen vannak olyan közkutak ahol ingyen lehet vizet tölteni - persze azt nem szeretik ha valaki odaáll egy nagy tartálykocsival. Kisebb ballonokat azonban lehet onnan tölteni.
de ma már van sokféle rendszer amivel a tartályban levő vizet meg lehet szűrni kifolyáskor és amiatt sem kell aggódni, hogy mikor került bele. Vagy akár esővízzel is fel lehet tölteni - csak ott komoly tisztítórendszer kell, hogy utána inni lehessen belőle.
Az egyik rokonom barátnője megkapta a szülőktől a vikkendházat, oda költöztek be az esküvő után. Ott nem volt vezetékes víz, mert osztatlan közös tulajdonként állt ott sok ilyen kicsike telek egy közös helyrajzi számon. Nekik esővízgyűjtő tartályuk volt. Viszont azt csak mosásra, fürdésre meg a vécéhez használták, iváshoz, fogmosáshoz, főzéshez külön volt ballonban víz náluk. Rokonom azt mesélte, hogy időnként felmegy a tartályhoz, beleönt pár üveg hipót és azzal fertőtleníti a benne levő vizet meg a tartályt. Akkor várni kell hogy a hipó elbomoljon és utána gond nélkül lehet használni. Vagy 6 évig laktak ott így, nem volt semmi gondjuk azon kívül, hogy kényelmetlen volt.
A csapvíz kb 6 hónapig tárolható lezárva. A palackos vizek teljesen màsok, azok 3lelmiszer ipari tisztaságúak, ezèrt állnak el tovàbb lègmentesen lezárva.
A csapvizet folyamatosan fertőtlenítik. A víz levegővel èrintkezve CO2 vesz fel,azonnal változik a ph ja ès az íze is. A levegőből, kezedből, tárgyakból belekerülő mikroorganizmusok
kerülnek bele, amelyek szaporodásnak indulnak, idővel ezèrt a víz íze ès ihatósága is vàltozik, tönkremegy.
Tartàlyos rendszer esetèn szüksèges a rendszeres fertőtlenítès, mert a pangó ès lassú áramlású csőszakaszokban letapadnak a baktèriumok, mikroirganizmusok ès káros mèrtèkben elszaporodnak. Ezèrt klórozzák a hálózati vizet is.
Külterületen élőket akiket ismerek, mindenkinek fúrt kútja van. Elmondásuk szerint mindenki így oldotta meg ott a víz ellátást.
legtöbbüknek csőbúvár szivattyúja van, egy viszonylag nagyobb 100-200 literes hidrofor tartállyal, és szűrővel. A kútból öntöznek, isznak, stb.
Akik igényesebbek voltak raktak UV lámpát a házba bemenő vízre, akik még ennél is jobban vigyáztak az egészségükre víztisztitót vettek a konyhába.
2 közelebbi ismerősöm be is vizsgáltatta a kútjaik vizeit, és a labor eredmények szerint iható a víz mindenféle fertőtlenítés, tisztítás nélkül is, pedig csak 20-25 méter mélyek.
Fúrass egy kutat, utána öntözzél sokat, hogy kimossa a homokot, vizsgáltasd be, és megtudod iható e. 2 éve 8-10000 ft-ba került. Ezek alapján kiderül kell e az Uv lámpa vagy nem.
Jó a furt kút, de nem mindegy a rèteg. A víz vizsgálata arra az időszakra jó. Ez azèrt vàltozhat bármikor, ezèrt egy vízszolgáltató folyamatosan ellenörzi nemhiába.
Az UV jó, mert mindent kiöl, de figyelni kell a működèsi óraszámot, ès cserèlni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!