Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Igaz lehet az a megközelítés,...

Igaz lehet az a megközelítés, hogy ameddig a rezsicsökkentett árakon kapja a lakosság az elektromos áramot, nem mindenkinek éri meg a napelemes rendszerre beruházni?

Figyelt kérdés
A megtérülés akár 200 hónap is lehet, ha most kisebb áramszámlája van,10 ezer FT/hó alatti.

#napelem és megtérülése
2023. dec. 21. 08:19
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
65%
Ezen a kérdésen nagyon nincs mit kutatni! Tudod mennyi a havi fogyasztásod, az alapján kiszámolható mekkora rendszerre van szükséged, annak árát megtudod nézni, ha nullásra számolod a fogyasztásod, akkor tudod mennyit spórolsz meg vele 1 évben és így kitudod számolni hány év alatt térül meg! A panelek 10-15 év után cserére szorulnak, az inverter meg képes ennél jóval korábban is tönkre menni. Tűzeset még mennyi lesz majd ebből, hogy ennek is "kőművesek" álltak neki (tisztelet a kivételnek)!
2023. dec. 21. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Igen, mi is számolgattuk, még az előző finanszírozási rendszerben, ami már lezárult.

Igazán nagyobb családoknak érheti meg, ahol nagyobb a havi fogyasztás is, és viszonylag fiatalabbak, mint mi.65 felett elve felejtős, mert sohasem fog megtérülni a gyakorlatban.

Igen, és vannak még fenntartási költségei is(inverter,napelemrészek)amik tovább tolhatják a tiszta megtérülést időt.

Eléggé sokat módosítgatták ezt az egész támogatási rendszert, ami a bizonytalanségérzetet is fokozza az ügyben.

2023. dec. 21. 08:48
 3/20 anonim ***** válasza:
67%

A mai helyzetben -miután a szaldós lehetőség megszünt- két lehetőséget látok, amelynél érdemes napelemre beruházni:

1. Az épület fűtése minimális energiaigényű, ellenben nyáron mesterséges hűtésre van szükség. A megtermelt energiát így hűtésre lehet fordítani.

2.A villamosáram igény a nyári szezonban jelentős, télen csekély. Olyan vállalatok, ahol a termelés inkább nyáron megy, télen kevésbé.

Minden más esetben, a napelemes rendszer kiépítése általában nem gazdaságos (hacsak valaki nem saját magának egyedileg építi ki a szigetüzemű endszert, megtakarítva a munkadíjakat).

2023. dec. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Igen, mivel a szaldós rendszert az új belépőknek már nem lesz lehetőségük igénybe venni, ezért célszerű a megtermelt áramot lehetőleg teljes egészében rögtön fel is használni.

Az áram tárolási lehetőségét most kezdik el támogatni az új pályázati rendszerrel, de igazából nagy kérdés az eltárolt mennyiséggel valójában az év hány hónapja fedhető le. Ez nagyobb anyagi önerőt is igényel a pályázóktól, tehát itt is érdemes számolni, hogy mit "nyerhetek azzal amit vesztek".

Igazából a céges felhasználásban van ráció, főleg olyan esetben ahol elektromos autókat is üzemeltetnek/vagy fognak, mert erre is lesz januártól igényelhető támogatás./

Nagyon kell számolni mindenkinek, mert nagyon eltérő egyénenként a megtérülés lehetősége. Bizonyos kor felett, kisebb jelenlegi áramszámla melletti, egyedülállóknak, házaspároknak a telepítés a hosszú megtérülési idő figyelembevételével óvatosságot igényelhet.

2023. dec. 22. 09:08
 5/20 anonim ***** válasza:

1 A oanelok élttartama töbszöröse mint 10-15 év.


3 A nyári fogyasztásra gazdaságos telepiteni, Attól hogy egész évben nagy az energia fehasználás ezt nem befolyásolja.


4 ez eddig is igy volt, jelenleg annyi változót hogy más lett az optimális mérett.

2023. dec. 22. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

A gyártók 15 év körüli élettartamot mondanak/nyilván lehet több is kevesebb is/. Gondolom a környezeti körülmények, az időjárás is igénybe veheti a rendszert (jégeső, extrém hideg...stb),előre nem látható körülmények.

A legnagyobb termelési időszakra(nyár) kell beállítani az biztos, de az áram tárolása/akku/ azért jelentős többletkiadást fog hozni az új pályáztatásban.(Önerő mértéke)

2023. dec. 22. 17:19
 7/20 anonim ***** válasza:

[link]


A gyártok minimum 30 év életartatom mondanak. Törvényi előírás van hogy 25 év után is tudnia kell a teljesitménye több mint 80%. A gyakorlati mérések pedig ennél jobb értékeket mutatnak a kiépitett rendszerekben. Ha a hatás foka a 80% allá megy 40 év mulva akkor is tovább használható.


Elég értelmetlen hozzáálás. Az akkupak ugyan úgy egy beruházásnak számit és

ugyan úgy van megtérülése és ez is sok tényezős dolog. pl könnyen lehet jobban jársz elektromos autovásárlással mert 2 dolgot oldasz meg egyszerre.


Mint ahogy minden más ez se valami csoda hogy mindenkinek megérje.

2023. dec. 22. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Köszi az anyagot.
2023. dec. 22. 17:48
 9/20 anonim ***** válasza:

Azt azért tegyük hozzá, hogy ez egy komplex rendszer. A napelemen kívül rengeteg elektronika van az egészben. Bármi meghibásodhat, többek között az inverter is. És a hibakeresés, javítás nem egyszerű dolog, jelenleg szakember se nagyon van rá...

A másik: az akkupakkot ne úgy képzeljétek el, hogy nyáron fokozatosan feltöltődik, és azt majd télen elfűtitek. Ez nem így működik. Max. néhány nap alatt feltöltődik, és amikor teljesen töltött állapotba van, akkor letilt az elektronika, tehát hiába termelne a napelem, mert elvész, nincs hova eltárolni. Csak akkor tud ismét tárolni, ha időközben szedtél ki energiát az akkupakkból. Ebből az is következik, hogy nem lehet "télire" betárolni a villanyt. Pedig milyen jó lenne mi?!

Az akkupakkos rendszer tipikusan olyan helyre jó, ahol éjjel-nappal folyamatos villanyfogyasztás van, pl. egy termelő-gyártóüzem, vagy számítógépes munkaállomás (pl. diszpécserközpontok, stb.) ahol éjjel nappal sok-sok számítógép működik nagy kapacitáson és jelentős energiaigénye van. Ilyenkor a rendszert úgy méretezik, hogy a nappali villanyfogyasztáson felül annyit termeljenek a napelemek, hogy azt akkuban tárolva, majd éjszakai fogyasztásra elegendő legyen.

Egy átlagos háztartás, ahol este "lekapcsolják a villanyokat" nem igaz án tudja kihasználni a szigetüzemű rendszer tároló tulajdonságát.

Legfeljebb akkor, ha elektromos autót tartanak, amit éjszaka lehet tölteni.

De azért valljuk be, ez valahol büdös: azért veszek elektromos autót, hogy legyen ami megzabálja a betárolt villanyt. Vagy azért csinálok napelemet, hogy tudjam tölteni az autót. Szerintem ez már a luxus szint, ahol az elektronika vagy a divat kedvéért csinálunk nagy beruházást, letérve az ésszerűség útjáról.

Még egy dolog: az akkumulátorok élettartamával is baj van. Bár ezt ciklusszámmal szokás jellemezni, általánosan elmondható, hogy kb. 10év jelenleg a szigetüzemű rendszerekhez tervezett akkupakkok élettartama. És nem olcsó, nagy a súlya is, újrahasznosítás is szükséges. És amúgy műszaki háttere van, hogy nem lehet 25-30év élettartamú akkumulátorokat gyártani. Egyszerűen, a kémiai folyamatok miatt olyan öregedés történik az akkuban, ami tönkremenetelt okoz. Nem úgy van, mint egy darab vas, amit ha 3x olyan vastagra készítesz akkor többszörös az élettartam.

2023. dec. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Igen, ezeket is gondoltam magam is, hogy hiába töltöm az akkumulátorokat az azokban eltárolt energiát nem fogom tudni hónapok múltán kivenni belőle, mert addig egyszerűen nem tárolható el benne az energia, tehát itt egy folyamatosan betáplált-kivételezett akkucsomagként, mint puffer szerepel, hosszú tárolókapacítás nélkül.

Tulajdonképpen így az eddigi állami hálózatra rátárolt energiamennyiséget az általam megvásárolt akkupakkra tárolom, majd veszem onnan ki.

Mostantól ha rendszert akarok kiépíteni/telepíteni, akkor ezzel megvásároltatják velem a tárolást is. A 66%-os támogatás is csak erre kompletten vehető igénybe.

Már nem lehet csak napelemet telepíteni, majd a megtermelt áramot az állami hálózatra simán betáplálni.

Magánszemélyként kiépítettve egy ilyen rendszert annak a megtérülési ideje ezekkel a kiegészítésekkel mindenképpen tovább nőhet, tehát aki a jövő évtől kíván ebbe belevágni így mindenképpen rosszabbul járhat, mint az előző támogatási ciklusban jelentkezők.

2023. dec. 23. 00:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!