Mit gondolsz az új Napelem Plusz pályázatról?
Az előző otthonfelújítási pályázattal lett a mi hátunkon napelem, nem a napelemes pályázattal. Most szaldósak vagyunk és a párom a korábbi "minél kevesebb áramot használjunk" hozzáállása megváltozott és most a "használj minél több elektromos fűtést gáz helyett" véleményt vallja. Mivel már meg van és sokat fizetett belőle az állam, így akkor is jó lenne ha nem éves hanem havi szaldó lenne.
Apósomék házára szeretnénk ezzel az új napelem pályázattal tetetni napelemet. Nekem tetszik, hogy akkumulátoros tárolásra tervezik és nem túl nagy rendszereket, ez nekik tökéletes lenne mert nem használnak sok áramot. De a későbbiekben ha kell szerintem majd lehet bővíteni és akkor is megmarad a tárolási kapacitás. A kérdés, hogy mennyibe kerülne, mert hiába fizeti a nagyobb részét az állam a pályázattal ha az egész extrém drága. De ahogy eddig hallottam nem lesz vészes. Szerintem jó konstrukció lehet és én szeretném is ha most pályáznánk rá.
A párom még nem döntötte el mi legyen. Az előkészítést azért megcsináltatta, ami kell a házhoz, hogy megfeleljen a bekötéshez, de szerinte túl kicsi a felkínált kapacitás. Szerintem neki is az lesz a döntő, hogy árban mit ajánlanak majd a kivitelezők, az ár-érték arány lesz a döntő.
Én azt is belekombinálom, hogy egy esetleges áramszünetnél így a házban lenne áram. nekünk hiába van napelemünk, akkor is csak úgy van áramunk ha az a hálózatról jön. A mostani hóesés egy csomó helyen fákat döntött a vezetékekre és sokan maradtak pár napra áram nélkül miatta. Akkor pedig fűtésük sincsen, akkor sem ha gázkazán van, mert nincs ami működtesse a szivattyút benne.
De ellenérv lehet, hogy 16 éve lakunk itt és ilyen még nem fordult elő. Bár ettől még megeshet a jövő héten is.
Ha jól tudom 2,5 millió önrésszel kapok 5 millió támogatást.
Tegyük fel hogy a havi villanyszámlám 20 ezer és ezt nullára csökkentem. Nagyon idealizált eset.
Akkor 10 év 5 hónap alatt kapom vissza a befektetett pénzem.
De mennyi a valós élettartama egy ilyen napelemes rendszernek? Napelemek, akku, inverter. Erre ma még csak becslések vannak.
Ha 10 év után akku pakkot kell cserélni az tovább tolja a megtérülés idejét. Mire megtérülne a az akku addigra meg napelemet kell cserélni ?
A megtérülés még nagyon bizonytalan.
Nekem van napelemes rendszerem, ami hasonló (akkumlátor kapcsolható rá) és látom belőle az adatokat.
Elöljáróban a rendszer működését kell tisztába tenni a fejekben, mert úgy tűnik itt a többségnek ez nem tiszta.
4-5KW-os inverterre lehet pályázni, ez eleve behatárolja, hogy 3 fázisú kell legyen és ez mindjárt egy problémát is generál, de erről később.
A napelem amit termel energiát az az inverter váltóárammá alakítja és megemeli kicsit a feszültséget és betáplálja a hálózatba. A hibrid rendszerekhez egy fogyasztásmérőt is be kell tenni, amivel a háztartás pillanatnyi fogyasztását mérik.
Ez azért fontos, mert hogyan is néz ki a bruttó elszámolás?
Ez az amit még sehol nem látok, hogy le lenne írva pontsan. Nagyjából van megfogalmazva, hogy 1 kwh vételezésért fizetni kell (mint a normál háztartások) és 1kwh betáplálásért az áramdíjat negatív összegként feltűntetik a számlán ez a gyakorlatban kb ~5 Ft-ot jelent kwh-ként.
A napelemes rendszer, amikor kisüt a nap alapvetően a napenergiát váltóárammá alakítja és betáplálja a hálózatba és ha vannak helyi fogyasztók eljut a fogyasztókhoz a megtermelt energia a mardékot a villanyórán át a kinti hálózatba termeli be, ami fogja a villanyórát mozgatni.
Ha épp 1kw a napelemes termelés és 2kw a fogyasztás, akkor 1kw energia fog a kinti hálózatról beáramlani a fogyasztónkhoz, azaz a villanyóra ennyi pillanatnyi fogyasztást fog látni, a maradék 1 kw az a napelemről lesz fedezve.
A hibrid rendszer annyival van felokosítva a normál rendszerhez képest, hogy az inverter a regisztrált fogyasztást igyekszik csak betáplálni a hálózatba a maradékot ha van akkumlátorba tárolja le. Ha több a fogyasztás, mint a napelemes termelés akkor az akkumlátorról kiegészíti a betáplálást úgy, hogy a villanyóránál lehetőleg 0kw legyen a pillanatnyi teljesítmény. Ha megtelik az akkumlátor, akkor fog alapvetően betáplálni. Ill. vannak inverterek, vagy okosotthon rendszerek kialakíthatóak, amik ilyen esetben fogyasztókat automatikusan bekapcsolnak (pl villanybojler stb), ami azt célózza, hogy azonnal fogyasszuk el a termelt áramot.
Azonban a Elmű Hálózatán kitelepített okosmérők kicsit másképp működnek mint a gyártók elképzelése:
3 fázisú rendszerben a szinkron inverterek minden fázison azonos teljesítményt adnak le: azaz 3kw napelemes termelés mellett 1-1 kW-ot fázisonként és így jön ki a 3kw.
Nézzük mi történik, ha bekapcsolunk egy egyfázisú 3 kw-os fogyasztót, miközben 3kw napelemes termelés van: az inverter 3kw teljesítményt 3 fázison adja le, azaz 2 másik fázison, ahol nincs fogyasztó 1kw-os betáplálást csinál, azon a fázison ahol 3kw-os fogyasztónk meg 1kw-os termelése az inverternek csak a fogyasztás 1/3-át fedezi így a hálózatból 2kw-os vételezés valósul meg:
azaz itt van a kérdés, amit nem látni, hogy fog megvalósulni, jelenlegi okos napelemes villanyórái az Elműnek, ilyen esetben 2kw betáplálást és 2kw fogyasztást mérnek egyszerre, azaz: ha ez megy 1 órán át, akkor 2kwh fogyasztásunk és 2kwh betáplálásunk lesz, ami mondjuk 2*5 Ft bevételt jelent és 2 * 36 Ft (kedvezményes) díjat is jelent.
Mindeközben a gyártók okos mérői meg 0kwh forgalomnak regisztálják, mivel azok össz teljesítményt mérnek a szolgáltató pedig fázisonként irányonként elkülönített teljesítményt mér.
Nagy kérdés, hogy ezt hogy kezelik a bruttó rendszerben Elmű oldalon, mert így egy normál háztartásban ahol 1 fázisú nagyobb fogyasztók vannak nagyrészt, csak a fogyasztás 1/3-át lehet akkumlátorról vagy napelemről közvetlen fedezni szinkron inverterekkel.
Másik probléma, hogy tavasszal, nyáron nagyon sokat termel a napelemes rendszer, amit ha nem fogyasztanak el azonnal eladja a rendszer automatikusan a szolgáltatónak.
Mivel a fűtés szezon télen van kis része nyúlik át tavaszra ezért annak érdemes ilyenben gondolkozni, akinek ebben az időszakban is van annyi fogyasztója, ami elfogyasztja az áramot.
Egy 5kw-os napelem nyáron egy nap 20-30kwh-t is meg tud termelni, ha egész nap derűs az ég. Ennek csak kb az 1/3-át adják akkumlátoros rendszerbe, azaz 2/3-át azonnal el kellene fogyasztani.
Néhány tipp mivel lehetséges ez:
- villanybojler (napsütés idejére kell ütemezni, pl okosotthon rendszerrel, inverter terhelés vezérlésével)
- villanyautó töltő (ha otthon van)
- hőszivattyú (pl Panasonic képes arra, hogy a napelemes termeléshez igazodjon)
- nyáron napközben klíma
#15 16:18
Alapvetően a komoly fogyasztásmérők, amik rendelkeznek MID minősítéssel, képesek fázisonként mérni a fogyasztás és termelés irányokat, és ennek megfelelően számolni az összfogyasztást és össztermelést. Fázisonkénti teljesítményeknél is látszanak az irányok. Ez mérési szempontból teljesen korrekt, valóságot mutatja, tehát ebből a szempontból a szolgáltató mérőórája is korrekten mér.
Más kérdés, hogy a lakossági termelőkkel szemben az lenne a korrekt (különösen bruttó elszámolásnál), ha a mindenkori fogyasztás/termelés szummáját számolnák el, vagy mondjuk 2kW+3kW termelés és 2kW fogyasztás (három fázison) 3kW termelésnek felelne meg és nem 5kW termelés és 2kW fogyasztásnak (ezek az aktuális teljesítmények, csak a két irányt jelölve).
Ehhez más szoftver kell a szolgáltató mérőjébe és hajlandóság is - ez a fajta aszimmetria a szolgáltatónak nem okoz gondot, az árazás miatt viszont az emberekkel kiszúrás, így mindenképpen kezelniük kellene valahogyan.
A másik a hibrid inverterek kérdése.
Sokféle inverter létezik, vannak butábbak és okosabbak is (utóbbit szokták valós hibridnek hívni).
Azokat, amik nem képesek aszimmetrikus termelésre, el kell felejteni. Amik képesek aszimmetrikusan termelni, azok viszont maguktól meg tudják oldani a fenti problémát az együttes termelés és fogyasztás terén. Más kérdés, hogy a szolgáltatónak volt(van?) egy olyan kitétele, hogy termelő csak szimmetrikusan termelhet be a hálózatba. Ezt minimum felül kell vizsgálni vagy átfogalmazni, mert az érthető, hogy ne terheljük nagyon aszimmetrikusan a hálózatot, de a helyi fogyasztások miatt amúgy is aszimmetrikussá válik a hálózatba érkező termelés a legjobb szándék mellett is.
Visszatérve a hibrid inverterekre, ezek a rendszerek (a butábbak) önmagukban még nem oldják meg azt a kérdést, hogy áramszünet esetén bárkinek is legyen elektromosság a saját hálózatán.
Ehhez megfelelő, valós hibrid inverter szükséges és a hálózat megfelelő tervezése / átalakítása, amit nem tudom, mennyire vállalnak be, különösen a szolgáltató felé benyújtandó tervezéssel együtt.
...de a kérdés megoldható, csak bonyolultabb (és feltételezem, drágább) lesz a rendszer.
A másik kérdés, hogy "elég-e" ennyi napelem és tárolási lehetőség.
Alapvetően ezeket számolni kellene az adott háztartás használati szokásai és alapvető szükségletei alapján.
Maga a tárolás itt napszaki, vagyis nappal termelt energiát tárolunk le éjszakára, esetleg borús napot próbálunk vele fedezni, de ez utóbbi annyival lesz drágább, hogy nem valószínű, hogy megérné.
A másik kérdés a napelemek, aminél fontos a tájolás és dőlésszög is, és az, hogy kevésbé ideális napok esetén tudunk-e még annyit termelni, hogy a felhasználásunkat fedezze.
Nagyon rossz (napsütést tekintve) napok esetén nem tudunk mit tenni, kevésbé rossz napokkal viszont lehet még számolni, ezért sem érdemes gondolkodás nélkül kijelenteni, hogy csak minimális napelem-mennyiséget szabad telepíteni és a nagyobb rendszer nem éri meg.
Az egész nagyon függ attól ki, mire és milyen körülmények között használná a rendszert.
Meglátásom szerint egy kisebb családnak, átlag háztartásnak jó lehet egy ilyen rendszer, nagyobb, pl. többgenerációs családi ház ellátására viszont kicsinek érzem.
#16 komoly gondok vannak az asszimetrikusan termelő inverterek használata körül is. Az ember azt gondolná az megoldja az egyfázisú fogyasztók kérdését, de nem teljesen. Az egy fázisra leadható teljesítmény limitált és itt kezdődnek a gondok, jellemzően nem 5 kw ha a mostani pályázatot nézzük, hanem 1,6 vagy 2,5kw körüli érték, azaz ha esetleg 2 nagyobb fogyasztó elindulna hiába az 5kw-os inverter a pl 4kw-os fogyasztásból jó ha 2,5kw-ot tudunk a rendszerünkből fedezni.
Hol gond ez még?
Sok önfogyasztást növelő technikának ez gond, pl.:
Villanyautó tőltő: a tőltők szinkron inverterhez és az ahhoz tartozó vektoros méréshez vannak, azaz ha arra kéred tőltse a maradék napenergiát az autóba simán ha 3kw a termelés 1 fázison beletőlt annyit az autóba, a gond az lesz, hogy az inverter 2,5kw-nál többet nem tud 1 fázison. A tőltő meg kb 3x6A körül ugrik 3 fázisú tőltésre a minimum indító áram miatt, aza ez kb 4,1kw körúl jön, de ennyit a rendszer ált csam tavasszal, nyáron termel ha a nap járasa már kellően magas.
Ugyanez a gond az egy fázisú terhelés vezérlőkkel, pl ha 1 fázisú 3kw-os fűtőbetétet kapcsolunk vagy valamilyen szabályzással követjük a napelem termelést.
Ez az elszámolas egyértelműen hátrányos akármelyik invertert válaszjuk, a mérteket tekintve lesz eltérés. A masik, hogy ezzel a szogaltató matematikailag lecsökkenti az önfogyasztást mindenkinek és ezzel több pénzt szed be.
Aki régebben vette a rendszerét most szembesűl vele a számlak láttán, hogy alkalmatlan a feladatra (szinkron az inverter mert mást nem engedtek stb)
#18 23:15
#16 vagyok.
Igen, alapvetően az aszimmetrikus termelés alapesetben a csúcsteljesítmény/3 maximumot jelentené (három fázisra elosztva az összteljesítményt, ennyit tud a szinkron inverter is fázisonként).
A gyakorlatban az invertergyártó vállal egy értéket, pl. Deye esetén az inverter csúcsteljesítményének felét tudja leadni maximálisan egyetlen fázison, tehát 5kW-os egység maximum 2.5 kW-ot ad egy fázisra, de a három fázison együtt maximum 5 kW-ot.
A fázisonkénti mérés mindenképpen kiszúrás a néppel, és valószínűleg nem véletlen vették ki a korábbi szövegezést talán december 30-án.
Az ország vezetői beleették magukat a villamosenergia szolgáltatásba, be is állították a visszatáplálásért fizetendő összeget 5 Ft alá, és feltételezem, ez is egy nagyon jó lehetőségnek tűnt a "birkák" megfejésére, aminek haszna az elosztónál, vagyis náluk landol.
Valóban, az önfogyasztás, főleg egy kisebb rendszer esetén minimális lesz így, maximum egy aszimmetrikus inverter és akkumulátor tud ezen érdemben javítani, de az 5 kW-os limit elég kevés ahhoz, hogy ideális megoldás legyen.
Az meg egy vicc, ha valakinek szimmetrikus akkumulátoros rendszere van, ami nem lesz képes aszimmetrikus termelésre, mert azzal a jelenlegi rendszert megtartva lényegében amortizálja az ember a technikát, de nem ér el semmi hasznot.
pl. 1 kW terhelést fázisonként 333 W teljesítménnyel "olt ki" akkumulátorból, szolgáltató meg fizet ebből 666 W-ot (2x333) és kiszámláz 666 W-ot (1000-333). Ő fizet 333*5 Ft alatt, és kér 333*3X vagy inkább 333*7X Ft-ot - hülyének is megéri, nem!?
Nekem ez a vicc jut eszembe az egészről (így sajnos nem olyan vicces):
A bolond meg a zseni beszélget egymással:
Zseni: - Figyelj, bolond! Felteszek neked kérdéseket, és ha nem tudsz rájuk válaszolni, akkor adsz egy százast. Utána te kérdezel, és ha nem tudok rá válaszolni, adok egy ezrest!
Bolond: - Jó, re-rendben!
Zs.: - Mi az? Kilincs van rajta, zár van rajta és ki lehet nyitni!
B.: - Nem tudom, itt egy százas!
Zs.: - Mi az? Négy lábon áll, fából van és eszünk rajta?
B.: - Nem tudom, itt egy százas!
Z.: - Akkor most kérdezz te!
B.: - Jó! Mi az, kicsi, zöld és fel-alá pattog?
Z.: - Hú, a francba ezt nem tudom! Itt az ezres! Mért, mi volt az?
B.: - Nem tudom, itt egy százas.
...csak itt minket néznek bolondnak és mi húzzuk a rövidebbet is.
Állítólag a többek között Napelem/napkollektor szövetség tárgyal a kormánnyal, hogy ugyan már, ne ez legyen az elszámolás, állítólag meg is egyeztek, de egyrészt hiszem, ha látom (nyoma még nincs), másrészt elég sok fejfájás mellett tudnák csak a szolgáltató emberei megváltoztatni a jelenlegi rendszert - ezt mindenképpen az érintettekkel kellene kezdeniük, és minél hamarabb, mert az első hónap már le is telt (úgy, hogy a hivatalos álláspont szerint még mindig fázisonként kell számolni)...
Magyarul nagyon nem érdekelt abban az ország vezetése, hogy ne zsigereljék ki a napelemeseket, így tényleg csak komolyabb tiltakozással valószínű számunkra pozitív döntés. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!