Konvektoros lakást miképp érdemes fűteni?
Most költözök konvektoros fűtésű lakásba, fali kéményes konvektor a fűtési mód (van CO vészjelző) és az érdekelne, miképp érdemes fűteni? Szakaszosan vagy ha hideg lesz, kapcsoljam be tekerjem olyan 3-as állásba és hagyjam is ott egészen tavaszig? Vagy éjjelre kicsit tekerjem lejjebb? Vagy néha tekerjem N-re teljesen ezáltal szinte kikapcsoljam?
A lakás a második emeleten van alulról és egyik oldalról fűtve vagyok, másik oldalt dupla főfal van.
Ami fontos, a fürdőszobából is csak innen megy a meleg oda, ott nincs semmi más.
9 még az átlépett keret mellett is kb ugyanannyira jönne ki a hő ára.
Ha bele vesszük a konvektor rémesen alacsony hatásfokát, akkor bizony jobb a klíma.
10 A felszerelés lehet, hogy helyenként problémás, bár sok belső udvar felé néző klímát láttam.
Az a klímánként 4 Amper még egy II. Világháború előtt kiépített hálózatnak se kottyanna meg.
“10 A felszerelés lehet, hogy helyenként problémás, bár sok belső udvar felé néző klímát láttam.
Az a klímánként 4 Amper még egy II. Világháború előtt kiépített hálózatnak se kottyanna meg.“
Igen, belső udvarra én is, de sok szomszéd bosszakodik hogy nyáron oda fújja az ő területére a forróságot meg oda zörög, alig tud ablakot nyitni. Most télen még hangosabban zörög minden klíma mert a fűtés több energiát igényel mint a hűtés… egész más a kültérik zajszintje. Plusz még mindig oda pisil maga alá. Ja és nem mondtam, h oké hogy egy 2vh-s akuminium vezeték elbírja, de ha 2-3 lakás is ezt megcsinálja, a lakás felé bejövő főkábel nem fogja bírni és szarrá ég a föld alatt, aztán az egész házban nem lesz áram. A bérházak 50-es éveiben megépített hálózata nem erre lett tervezve. Ez van. Akkoriban arra volt minden tervezve, hogy ég pár db izzó a házban meg talán a TV megy még, néha porszívó. Ennyi. De a fűtés is akkoriban fával vagy cserépkályhával oldották meg utánna meg a gázt bevitték akkor azzal. De elektromos rendszerekre nem készültek fel, és mindig pont olyan fűtésre állt át a ház, amely nem igényelte az elektromos hálózat fejlesztését
12 Rosszul számolsz. A teljesítmény 3,5 kW és nem a fogyasztása. Ez egy hőszivattyú, az energiát amit elhasznál azt nem a melegítésre/hűtésre használja hanem a hő mozgatására.
Ha kicsit belegörgetsz egy klíma adatlapjába láthatod, hogy egy 3,5kWh-s klíma fűtésre 900 watt körül fogyaszt.
Csak visszafejteni tudom azt amit írtál, de ha átalányban fizetsz 6700 forintot gázra akkor éves szinten kb. 800 köbméter gázt fogyaszthatsz. Az 8421 kWh fűtési teljesítménynek felel meg, ami tényleges áram fogyasztásban kb. 2400 kWh lehet, ami 168 ezer forint éves villanyszámlát jelentene 70 forintos árral. (ez havi 14 forint lenne)
ma 16:51
Akkor mégegyszer essünk neki, 6700 forint egy hónapban 67 köbméter gáz lenne, most nem akarok nagyon kekeckedni de mi olyan 30-at fogyasztunk nyáron, víz melegítésre meg főzésre. Szóval valami zavart érzek az erőben, vagy a tied a világ legjobban szigetelt háza/lakása.
De nem 24-el szorzod, mert csak akkor kell maxon menjen ha nincs meg az általad beállított hőmérséklet, nyáron is ki be kapcsol a klíma ha megfelelően van méretezve a lakásodhoz képest.
Ha te 67 köbméter gázból ki tudod fűteni a lakásod akkor az azt jelenti, hogy ugyanazt a klíma 175 kWh áramból tudná megoldani, ez 12 ezer forint lenne.
A 900 W fűtési teljesítményfelvétel sem folyamatos, hanem maximum annyi lenne, ha 0-24-ben menne a klíma 30 °C-ra állítva... Még egy rosszabb szigetelésű lakásban is leszabályoz egy idő után 3-400 W-ra, hidegben is.
Átmeneti időszakban lehet igazán nagyot spórolni, ami mostanában egyre hosszabb ideig tart.
Természetesen nem kötelező kidobni a konvektort, -10 fok alatt még talán meg is érheti begyújtani. De még ilyenkor is kérdéses, hogy érdemes-e fenntartani.
A zajról:
Én egyszer aludtam konvektorral fűtött lakásban egy ismerősömnél. Recsegett-ropogott, mikor ki-be kapcsolgatta a termosztát a gázégőt. Kifejezetten zavart...
Kifelé tény, hogy hangosabb a klíma fűtéskor, mint hűtéskor. Ezzel nehéz bármit is kezdeni, de azt is érdemes figyelembe venni, hogy az ablakok pár perces szellőztetések kivételével csukva vannak mindenkinék télen.
A kondenzvizet el lehet vezetni. Rosszabb esetben visszavezethető a lakásba, és a csatornába is be lehet kötni.
Nem gondolom, hogy bármilyen érv is lenne a konvektor mellett 2023-ban.
Egy normális gázkazán + radiátoros rendszernek még van létjogosultsága, de új házba azt se tennék már. (Fejlettebb országokban nem is vezetnek már be gázt.)
"Akármilyen szépen érvelsz is mellette, hogy klímával fűtve csak dupla annyiba kerülne a lakás kifűtése, mint konvektorral jelenleg..."
Mégis miért? Írd le, hogyan számoltad ki, milyen adatokat használtál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!