Az alábbiak közül melyikkel éri meg a legjobban egy családi házat fűteni télen?
Szeretném ha az alábbiakat felhasználva leírnátok a megfelelő sorrendet, ami szerintetek megállja a helyét. Elől legyen amelyik a legjobban megéri, a végén pedig a leggazdaságtalanabb.
Nyilvan sokmindent számításba kell venni, most csak hasraütésszerűen kell felállítani a sorrendet. Tételezzük fel hogy van egy jó állapotú, felújított 2 szobás kádárkocka, ahol 2 ember lakik.
-fatüzelés kályhába/kandallóba
-vegyestüzelésű kazán
-gázkazán
-konvektor
-mezei klíma
-fűtésre optimalizált klíma
-hőszivattyú
-egyéb
Egy átlagos energetikai besorolás épületben magas komfortot elvárva:
1. Kondenzációs gázkazán - döntetlen versenyben a hőszivattyúval
1. Hőszivattyú - egy magas energetikai besorolás vagy passzívháznál ez lenne az első, de minnél rosszabb az épület szigetelése, annál gazdaságtalanabb
3. Faelgázosító vegyestüzelésű kazán - főleg pelettel vagy brikettel lehet kultúráltan fűteni, tűzifával sokkal több munka és vesződség még ha -20-30%-al olcsóbb is. Sok helyet igényel az igényes gépészet, legalább 6-9 négyzetméter.
4. Konvektor - egy Kádár kockában valószínűleg jobb, mint a klíma, de korszerűsítéskor alapvetően ki kéne dobni
4. Fűtésre optimalizált klíma - alapvetően rossz megoldás a levegőt fűteni felületfűtés helyett, még ha gazdaságos is - egy modern épület esetében talán lehet jobb, mint a konvektor
5. Mezei klíma - igazából ma már nem nagyon tudsz "nem fűtésre optimalizált" klímát venni, szóval ez csak marketing duma ha oda teszik elé. Akkor érdemes megkülönböztetni a kettőt, ha valami régi készülékről van szó.
6. Kályha/kandalló - nagyszerű dolog, szerintem minden háztartásba kéne egy cserépkályha. A komfortértéke? Ja, az nulla, nem való lakóingatlanba, legfeljebb nyaralóba vagy műhelybe.
Egyéb futottak még:
-Fűtőolaj - Magyarországon kiveszett az olajszőkítés miatt, s annyira nem is ajánlott az olajárnak való kitettség miatt, de alapvetően egyszerű a gépészete és ma már tiszta (gyakorlatilag nagyon tisztán égő diesel)
-Tartályos PB-gáz - Ahol nincs vezetékes gáz ott ajánlott. Kádár kockánál ez valószínűtlen, de tanyákon előfordulhat, viszont szigetelés nélkül ez is drága lesz, egy korszerű energetikájú ingatlanban viszont akár 3-4 tartály újratöltés is elég lehet egész télen.
-Fűtőfilm / infrapanel - lakóingatlanokba alapvetően nem ajánlott fűtési formák. Annyi előnyük van, hogy megpsórolod a fűtési rendszer kiépítését, hiszen az elektromso fűtés maga a fűtési rendszer. Közületi, üzleti, ipari ingatlanokba mehetnek ezek is.
Ez nagyon nagyon sok összetevős kérdés. Alapvetően a gázkazánt és a hőszivattyús fűtést sorolnám előre. A többi részemről szóba sem jöhetne.
Ha egy abszolút korszerűtlen ingatlanról beszélünk, akkor valószínű a hőszivattyút viszont ki is lehetne húzni a listáról.
Nagyban függ attól, hogy hol van a ház. Pl. Zabaron nem biztos, hogy ugyanaz a megfelelő, mint Sellyén. Ugyanígy nem mindegy miből van a ház? (Kádár-kocka is épült sok mindenből), van-e rajta útólagos hőszigetelés? Milyen az alapozás, a talajon fekvő padló alatt milyen szigetelés van. Van-e vezetékes gáz ami elérhető? Mennyi pénz van rá?
Van egy ilyen "poénos kifejezés": "a leggazdaságosabb fűtéskorszerűsítés a hőszigetelés". Érdemes megnézni, hogy milyen hőszigetelés építhető meg. Utána lehet gondolkodni a fűtési módban.
#7
Alföldön van, blokktégla ház. 5cm-es utólagos szigetelés van körben, a födémen is van elég jó. Alul vastag beton van ahová padló fűtést is raktak nemrég.
Van vezetékes gáz, gázkazánra van kötve. Van vegyestüzelésű kazán is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!