A rezsicsökkentés tényleg kamu?
A gáz eu tőzsde ára 2022 okt. óta alatta van a rezsicsökkentés csökkentésekori árnak. 2023 januárban már vissza csökkent a háború előtti árra... Itt azóta stagnál, ez kb 2x a sok évvel ezelőttinek. Szóval piaci áron mindenféle díjakkal 200-230 ft/m3 körül kéne lennie jelenleg.
2022.12.06 eltörölték az ársapkát az üzemanyagokról. Cserébe növeltek rajta adókat! jövedéki adó +25 ft/l =D=110 B=120, kiskereskedelmi adót 3,1%-al növelte =4,1%, robin hood adót 31%-ról 41%-ra emelte, energia hatékonysági adót 1,8 ft/l-ről 8,5ft/litere növelte. Természetesen mindegyikre rámegy a 27% áfa... ez jelenleg +50-60ft/l költséget jelent.
És akkor még ott van az mikor Putyin bejelentett, hogy ötöd áron kapjuk az olajat, mint bármelyik eu ország.
"ötöd áron kapjuk"
ha teljes áron kapnád, akkor mennyi lenne ?
Kérdező
A rezsicsökkentés nem kamu csak érteni kell mit jelent.
A villany, gáz, víz, távhő árát az állam határozta meg, hatósági árnak hívják. A rendszerváltás után eladták ezeket a szolgáltató cégeket és az akkori kormány (mszp+szdsz) olyan szerződést kötött a vásárlókkal, amiben számukra garantált hasznot kötöttek ki. Vagyis minden év januárjában a cégek odaálltak a kormányzati döntéshozók elé, hogy előző évben X volt az ár, az infláció Y volt, egyéb költségeik, akármijük még Z-ven emelkedett, így ők ez alapján X+Y+Z Ft-t szeretnének új árként. Az illetékes meg rábólintott, néha az évben többször is emelve ezek árát. A hatósági ár helyett már a cégek szabták meg az árakat 2011-ig.
A rezsidíjakon belül vannak még más költségek, mint a rendszerhasználati díj, készenléti díj és hasonlók, amik már nem ilyen megszabott költségek, azokat a cégek maguk szabhatták meg hogy emelik-e. A hatósági ár a konkrét fogyasztásra vonatkozik, hogy mennyi 1köbméter víz vagy 1kilowatt energia ára.
A rezsi minden esetben emelkedett, akkor is amikor a világpiaci árak csökkentek. A cégeknek, vállalkozásoknak, nagyfogyasztóknak befolyásolta ez az árat, nem a lakosságnak. Ebben a cikkben láthatod a lakossági gázár és az import gáz árának alakulását a kétezres évek végén és jól mutatja a grafikon, hogy hiába volt jelentős árcsökkenés 2007-ben a világpiacon, a lakossági gáz ára kis ingásokkal folyamatosan emelkedett tovább akkor is.
2010-ben sem változott semmi, a cégek, szolgáltatók akkor is emelték az áraikat - és elfogadta ezt a kormányzat 2011-ben is. 2012-ben döntöttek úgy, hogy a korábban megváltoztathatatlannak hitt rendszerbe belenyúlnak és átveszik az irányítást az árakról a cégektől. Ez volt a rezsicsökkentés, hogy a 2012 elején elfogadott árakhoz képest közel 20%-t csökkentettek a hatósági árakon.
Azóta szinte ugyanannyit fizettünk a vízért, áramért, mint akkor, vagyis a fogyasztás költsége alig változott. De csak a kisfogyasztóknak. Akik sok gáz, áramot használnak azoknak eddig is többet kellett érte fizetnie, nem csak most az átlagfogyasztás felettieknek.
Itt láthatod a gázárakat 2011-ig:
Ebben a cikkben meg grafikon mutatja utána gázárakat és hogy mennyi volt a rezsicsökkentett ár - változatlan a több lépcsős rezsicsökkentéstől mostanáig - amíg az átlagfogyasztásnál határt nem húztak.
Vagyis ma az átlagfogyasztásig ugyanazt az árat fizeted amit 8 éve is kellett fizetni és az közel 20%-kal alacsonyabb a 2012-es árnál.
Ha nem lett volna rezsicsökkentés akkor sem csökkentek volna a rezsiárak, mert előtte sem történt ilyen. Akkor a cégek szépen emelték volna az áraikat minden évben, a piaci ár csak azt jelentette volna hogy kisebb vagy nagyobb lesz az áremelés.
a sok éves stabil, változatlan lakossági árnál volt amikor a piaci árak alacsonyabbak voltak és volt amikor magasabbak. Egy kiszámítható, megfizethető, állandó ár adja a biztonságot. A rezsicsökkentésnek ez a lényege, hogy nem változnak a rezsiköltségek havonta a rajtunk kívülálló okok következtében azonos fogyasztásnál.
Lett volna egyéb lehetősége is a csökkentésre, pl a adók csökkentése ,mint sok nyugat ország tette.
Helyette a fidesz mentalítás: maximalizáljuk az árakat, a szolgáltató/kereskedő meg megoldja ahogy akarja.
Töltőállomások, miután sorra zártak be vagy kitették a 5-10 literes korlátozást, adtak a vissza az adókból pár forintot ezzel megvédve a csődtől a kis kutakat. 1 liter üzemanyag árából ~60% az állam zsebébe megy, ebből adtak vissza 20ft/litert!
Élelmiszer boltoknál meg mi is volt: add ennyiért ezt meg ezt, a veszteséget meg old meg. Meg is oldották, emelték más termékek árait.
pl: Ha egy élelmiszer bolt havi 1 milliót bukik a csökkentésen azt az 1 milliót nem fogja elkárolni, hanem a nagy mennyiségben fogyó többi termékre szétosztva árat fog emeli. És meg is történt-->48% élelmiszer infláció! Elsők vagyunk ezzel az Eu-ban, de még a Földön is! Államcsőd közeli országokban vannak ilyen értékek, meg ott ahol szintén így jártak el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!