20
"Nyári hôterheléseknél a transzmisszió és filtráció általában nem jelentôsek. (Amíg fûtésben 35 °C-os hômérsékletkülönbségekre számoljuk a külsô szerkezeteket, addig hûtésben csupán 6–8 °C-os különbségek lesznek maximum. Sôt, MSZ-szabványadatokkal éjszaka negatív a hônyereség és a filtráció, azaz hûl a ház, hûlnek a szobák!)"
Én a gázt tartom hatékonyabbnak, jobbnak, kiszámíthatóbbnak, kellemesebbnek.
4 gyerekünk van, így nekünk nem ugrik meg a számla. Annál nincs jobb, mint amikor megfelelő hőmérséklet van az egész házban. Beallitom a termosztátot és kész. A klímával és a cserépkályhaval az a bajom, hogy lokálisan csinál meleget. Egy sávban ömlik rád a meleg levegő, 2 méterrel arrèbb fázol. Este megrakod a cserepkalyhat, lesz 35 fok, reggelre meg 15. Tapasztalat.
Úgy tudom elképzelni, hogy alap a gáz, és max. a klíma vagy kandalló, cserépkályha kiegészítés. Amúgy a fa macerás, beszerezni, tárolni, behordani. Koszol is. A klíma napelemmel ( hiába az őrület) meg még mindig drága és ugyanúgy kiszámíthatatlan mint a gáz, mert a kormánynak egy tollvonas és a napelemesek is megszivjak. Tehát nem tudsz a rendszertől a napelemeddel sem függetlenedni.
Tegyünk egy kis rendet a fejekben.
Van a hőszivattyú, ami annyit csinál hogy a hőenergiát átviszi egyik közegből a másikba.
Van több fajtája, például levegő-folyadék.
Itt a levegőből veszi ki az energiát, és adja át a folyadéknak (vagy fordítva, attól függően hogy hűt vagy fűt).
Ezt nevezik hőszivattyúnak hétköznapokban. Esetleg a folyadék-folyadék társát, ahol belefúrnak a talajba, és abban keringetnek folyadékot, ezzel a talaj hőenergiáját adja le a házban. A talajban meleg van télen is, biztos hogy tud fűteni.
Van a klíma, ez a hőszivattyú típus, levegő-levegő.
Ennek is van két fajtája. Az egyik az amit hétköznapokban is klímának hívnak, a split klíma. Áll egy kültéri és egy beltéri egységből. Az adott helyen fújja a levegőt.
Sokan nem szeretik mert ha nem tartják karban akkor allergén a penésztől, huzatot csinál stb.
A másik fajtája a légcsatornázható vagy központi klíma. Itt van egy kültéri egység, és egy beltéri egység. Viszont a beltéri az nem fúja ki magából a hideget, meleget. Legalábbis nem úgy mint a split. Rá lehet kötni különböző számú légcsatornát, amivel el lehet oszlatni a levegőt az egész lakásban, házban. Ez nem fújja a levegőt, csak a szellőzőkön áramlik.
Sokkal komfortosabb érzés.
Hátránya 2 dolog:
Drága belépőköltség, 1-2 split klímához viszonyítva.
Nem lehet mindenhova telepíteni.
Az ormótlan beltéri egységet el kell dugni, de mégis könnyen hozzáférhető legyen. Egy lakásban ezt nehéz kivitelezni
20:
6-8 °C ?
Szóval ha van 38 °C, a lakásban legyen 30?
Éjszaka is gyakori már, hogy nem megy le 25 alá.
Képtelenség aludni, pihenni.
Ma már a klíma véleményem szerint alap.
Még a műhelyemben is van egy régi ablakklíma, és melegben bekapcsolom.
Elméletben jól hangzik, hogy szigetelés, árnyék, szobanövény, papírhóember stb...
Attól még a lakásban keletkező hővel nem tudunk mit kezdeni, ha kinn folyamatosan meleg van.
Páratartalomról nem is beszéltünk, azt se csökkenti a szigetelés.
Nem állítottam, hogy a szigetelés nem ér semmit.
A szigetelés egyedül arra jó csökkenti, hogy amit lehűtünk vagy felfűtünk, az lassabban melegszik/hűl le.
Energiát takarít meg, de nem csökkenti a hűtés (és párátlanítás) szükségességét.
*
A szigetelés egyedül arra jó, hogy amit lehűtünk vagy felfűtünk, az lassabban melegszik/hűl le.
25.
Nem értek egyet. Egyáltalán nem alap a klíma. Nagyon sok múlik a ház fekvésèn is. Nekünk 3 szintes 200 nm-eres házunk van. 1! db klíma van bent, az is az emeleten. Ott van a fenti nappali (ott a klíma), abból nyílik 4 szoba, plusz fürdő, wc. A földszint hűvös meg nyáron is (van szigetelèsünk, ha már ez ennyire központi kérdés neked). Egyáltalán nem érezzük szükségét lentre a klimának. És a fenti szintet is bőven lehűti az 1 db egység. De ettől függetlenül jövőre tervezzük a tetőablakokra a fóliát is.
Továbbá, ez most igen forró és száraz nyár volt, de ami nagyon meleg volt tényleg csak pár hét. Az év maradék 10 hónapjában nincsen a hűtésére egyáltalán szükséged.
#26
Kiegészítése.
Nálunk most 30 fok volt bent nyáron.
Nem volt elviselhetetlen, de 27-28 foknak jobban örülnénk, és meg tudjuk engedni magunknak, hogy legyen 1 klímánk, ami megy néha.
Munkahelyemen vannak olyan kretének, akik nyáron berakják 15 fokra a klímát, aztán meg csodálkoznak hogy megfáznak. Az emberi test nem szereti a hírtelen hőmérséklet és páratartalom változást. Ezért vannak kevésbé hűtött és fűtött előszobák is
Több lábon kell állni.
Ha valaki biztosra akar menni, akkor fát is kell venni!
Az irodaházak általában üveggel határoltak a külvilág felé.
Hol alakítjak ki azt, amiről beszélsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!