Ha a gáztározóink töltöttsége az éves gázfogyasztásunk 112%-át biztosítja, miért kell spórolni a fűtéssel pl. Iskolákban?
Mi a hiba ebben a számításban?
Májusban a gáztározók töltöttségi szintje 25% volt,
Most szeptemberben 70%.
A tározó kapacitás ca. 68TWh
Éves felhasználásunk ca. 160TWh
Tehát
Havonta, átlagosan 7,75TWh gáz folyt be Mo-ra.
Ha ez változatlanul fennáll, ill kiindulunk abból, hogy a következő hónapok ca. felhasználása így alakul:
Okt:11TWh, Nov:18TWh, Dec:19TWh, 23Jan:22TWh, Febr:19TWh...
Ebben az esetben februárra komoly gázhiány várható, ha nem sikerül drasztikusan csökkenteni a felhasználást, vagy további gázt szerezni.
#12
Ez nem fake news. Csak az éves lakossági fogyasztásra hivatkozik.
Azért kell spórolni szerintem, mert az önkormányzatok nem fognak tudni kifizetni hétszeres számlát.
De szerintem itt sem lesz gáz, képesek odaadni a nyugatnak. Sok dologban hazudott már a kormány.
15.
Na a fidesz pont arról híres, hogy betartja az unió előírásait. Biztos nem emiatt, de ezzel is lehet villogni, hogy mi még 20%-ot is megtakarítunk ám, mert nem 19 fok a plafon, hanem 18. mert MO jobban teljesít.
"Ha a gáztározóink töltöttsége az éves gázfogyasztásunk 112%-át biztosítja, miért kell spórolni a fűtéssel pl. Iskolákban?"
A 8-as válaszolónál a pont! Mert csak a LAKOSSÁGI fogyasztás 112%-át biztosítja a jelenlegi 70%-os feltöltöttségi szint. Ebben még nincsenek benne a közintézmények, a mezőgazdaság és az ipar gázfogyasztása. Vagyis a lakosság nem fog megfagyni télen, arra már elegendő, de nem lesz élelmiszer a boltok polcain, meg hidegben nem működnek a kórházak, iskolák sem, akadozik a közlekedés is.
Magyarország éves teljes gázfelhasználása 10 milliárd m3, a maximális tárolói kapacitásunk pedig összesen 6,5 milliárd m3. A lakossági fogyasztás 4,5 milliárd m3 évente, a mezőgazdaság + ipar 5,5 milliárd Ft évente. Ha az összes gáztározónk 100%-ig fel lenne töltve, akkor sem lenne elegendő az ország egész éves működéséhez a betárolt gázmennyiség, ezért a feltöltött tározók mellett is folyamatos importra (behozatalra, gázvásárlásra) szorul az ország, valamint a hazai kitermelés is folyamatosan pótolja a tározókból elhasznált mennyiség egy részét.
Csak érdekességképpen megjegyzem, hogy a belinkelt Telexes cikknek már a címe is félreértelmezhető, mert nem csak az számít, hogy melyik EU-s országnak hány %-os a tárolói töltöttségi szintje, mennyire vannak feltöltve, hanem az is, hogy mekkora a tárolói kapacitása az adott országnak.
Pl. Amíg Mo. éves fogyasztása 10 mrd m3 és a tárolói kapacitásunk 6,5 mrd m3, tehát az éves fogyasztásunk 65%-át vagyunk képesek eltárolni teljes feltöltöttségi szint esetén, addig pl. Németország éves gázfogyasztása 100 milliárd m3, de felhasználásarányosan sokkal kevesebb a tárolói kapacitásuk, mindösszesen 23 mrd m3 gáz tárolására képesek, tehát az éves fogyasztásuk 23%-ára csupán (szemben a magyar 65%-kal). Szóval amikor azt írja egy cikk, hogy mi állunk a legrosszabbul a 70%-os feltöltöttségi szintünkkel, mert a többi uniós ország már 80-90%-ban feltöltött, akkor azért tudni kell, hogy oké, hogy 80-90%-ra már fel vannak töltve, de mekkora a tárolójuk fogyasztás arányosan? Hiába vannak pl a németek 100%-ig feltöltve, ha nekik az 3 hónapig sem elég, miközben a magyar 100%-os töltöttségi szint kb. 8 hónapra lenne elegendő.
És még egy gondolatot idéznék a Holoda Attila (volt) energetikai államtitkártól.
A gáztározóknak NEM az a szerepe, hogy amit tavasztól őszig feltöltünk bele gázmennyiséget azt télen elhasználjuk és feléljük fűtésre, hanem egész évben folyamatosan
A.) jönnie kell a gáznak külföldről (import) és
B.) működnie kell a hazai kitermelésnek is,
és ha eközül a kettő közül valamelyiknél hiányosság lépne fel (akár a folyamatos importban akár a folyamatos hazai kitermelésben), akkor lehet a gáztározókban tartalékolt gázhoz hozzányúlni. Tehát a tárolókban lévő gáz nem azért van, hogy amit év közben beletankoltunk azt télen "elpazaroljuk", felhasználjuk, hanem hogy a folyamatos gázellátás akadályozottsága esetén legyen mihez nyúlni, tehát egyfajta biztonsági tartalék a tározóban tárolt gáz, nem abból élünk egész évben. Nem csak a lakosságot kell kiszolgálni belőle, hogy ne fagyjanak meg télen az emberek, hanem működtetni kell belőle a közintézményeket, őszig a mezőgazdaságot és egész évben az ipart is, hogy legyen elegendő élelmiszer, műszaki cikk, ruházat stb. is. Ha a lakosság elhasználná a jelenlegi 70%-ot (csak a lakosság, mg + ipar nem), akkor oké, nem fagyna meg télen senki aki gázzal fűt (a nem gázzal fűtők még nincsenek is benne ebben a fogyasztásban), de óriási élelmiszerhiány és mindenféle áruhiány lenne, a közintézmények bezárhatnának, se bolt, se iskola, se óvoda, se orvos, se kórház, se közlekedés.
Ezért kell spórolni pl. az iskolákban, közintézményekben, mert a tározókban lévő mennyiség nem elég egész évre mindenkinek a zavartalan működéshez. Akkor sem, ha 100%-ig fel vannak töltve.
"mezőgazdaság + ipar 5,5 milliárd Ft évente"
*jav. m3, nem forint.
10.
Az ilyen ostobák számára mint te, akik ezt el is hiszik.
A jogalkotók ugyanilyen ostobák, akik nem ültek még 18 fokban 6 órán át soha életükben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!