Napelemnél szerintetek a SZALDÓS vagy a BRUTTO elszámolás éri meg?
Napelemen gondolkodunk férjemmel.
Lenne ősztől a 100%-an támogatott napelem telepítés, de 2024-től BRUTTO elszámolás lenne...
Én nem nagyon örülök ennek.
Jobbnak látom kívülállóként a SZALDÓS elszámolást, hogy évente 1x leolvassák és azután rendezni a költséget ha kell.
Ki mit gondol a BRUTTO elszámolásról?
Önerőből megérné inkább?
(mert akkor maradna szaldós elszámolású.)
De egy kormányváltás vagy egy törvénymódosítás is elég hogy eltöröljék a szaldós elszámolást, akkor meg feleslegesen csinaltattam önerőből a napelemet.
Ki mit gondol róla?
A bruttó elszámolásnál ha jól értem kifizetik minden hónapban neked a túltermelést, ha az történt, ha nem történt, akkor pedig energiában elszámoltok egymással, azaz termeltél X kW-ot, és X-et is fogyasztottál, így a számla nullás vagy termeltél X kW-ot, és fogyasztottál X+Y-t, akkor az Y-t kell kifizetned. Ha így van, akkor ennek semmi értelme, mert télen jóval kevesebbet termelsz, azonban merem feltételezni fűtésre is használnád a villamos energiát, hisz máskülönben minek a napelem, így pont akkor termelsz kevesebbet, amikor többet vennél ki a rendszerből. A szolgáltató az energiáért pár forintot fizet, Te azonban ennél lényegesen többet ha kiveszel a rendszerből. Amíg van éves elszámolás, addig én úgy gondolom ahhoz kell ragaszkodni.
Pár hónappal ezelőtt elakarták törölni, amit megakadályoztak, úgyhogy a szolgáltatón kívül nem érdeke ez senkinek sem, hogy ezt eltöröljék!
A napelemnek a termelése egy meredek hullámgörbével, egy parabolával rajzolható fel, aminek a csúcspontja dél körül van, de az egy pillanat, szó szerint csak egy pillanat, addig emelkedik, erősen emelkedik, de onnan pedig egy erős bezuhanásba kezd. Hiába megy ez a duma, hogy a napelemnek elégséges a fény, valójában borult időben nagyon alacsony a termelés, és változó időjárásnál (részben felhős égboltnál) úgy néz ki ez a görbe kb. mint egy EKG, ha beborul, akár vékony felhőzet de beborul, azonnal drasztikusan bezuhan a termelés. Ez alapján eltudod képzelni, hogy egy őszi-téli időszakban mi az, amit elvárhatsz tőle!
Elmondom a mi esetünket, és leszűröd belőle, amit tudsz hasznosítani.
Tavaly október elején csináltattunk napelemet 50 %-os otthonfelújítási támogatással, így került 1.100.000 Ft saját költségbe. Az áram fogyasztásunk kb. 200 kWh havonta. Mivel az otthonfelújításinál nem volt megszabva, hogy mekkora lehet a rendszer, mi egy 5 kW-ost rakattunk. Ez durván túl van méretezve, 2021.10.08-tól 2022.06.29-ig 2.639 kWh többlettermelésünk lett, amit majd az e.on kifizet fillérekért. De, ez nem egy teljes év, októberig még úgy számolom, lesz kb. 3.500 kWh többlet, ezt kifizetik kb. 40.000 Ft-tal, plusz a reszicsökkentett árral számolva nem kell kifizetni évi 91.200 Ft-ot, ez összesen 131.200 Ft, így ezekkel az árakkal számolva az 1.100.000 Ft 080 év 4 hónap alatt fog megtérülni, az inverterre 12 év garancia, a panelekre 25 év teljesítménygarancia van, de ez a legrosszabb forgatókönyv.
Jelenleg szaldós elszámolásunk van, viszont mivel ennyire túl van tervezve a rendszer, nekünk a legrosszabb téli hónapban is meg tudta termelni a fogyasztásunkat, vagyis ha bruttósak lennénk, akkor sem kellene fizetni soha, ahogy most sem kell, és akkor is ennyit kapnánk vissza, mint most, csak havi bontásban.
Nyilván, ha azt a többletet nem eladnám az e.on-nak, hanem el tudnám fűteni télen a szaldós elszámolás miatt, akkor a megtérülési idő kevesebb lenne, hiszen akkor nem 40.000-et érne, hanem 133.000-et. Jelenleg viszont nem tudom hatékonyan elfűteni, mert nincs meg hozzá a rendszer, a kiépítése pedig újabb kiadás lenne, ami növelné a megtérülési időt (elektromos kazán+amperbővítés kb. 600.000-800.000, vagy minden helységbe klíma, kb. 1.000.000).
Igen a ti esetetekben az 50%-os otthon felújítási támogatással jól jártatok.
(Mi szigetelésre, és tetőcserére igényeltük.)
Aki 100%-os támogatással veszi igénybe CSAK a napelemet, annak csakis a meglévő villanyszámlához tudnak tervezni napelemet.
Ott nem lesz semmi plusz.
A téli hónapokat majdnem ugyanúgy venni kell.
Így nálunk a jelenlegi 8500ft-os villanyszámlához nem biztos hogy megéri, mert bővíteni nem lehet ha később klímát tervezünk.
Várjuk a 2.kör pályázati kiírását és lássuk hogy alakul.
Komplex támogatás jó lenne, mert klímát is szeretnénk.
Viszont az idén lett kész a szigetelés és a vakolat kívül, belül is festés.
Nem rombolom szét újra a házat egy teljes ablakcsere végett, remélem lesz megoldás nekünk.
Látom, nem nagyon értitek a bruttó elszámolás lényegét. A bruttó elszámolásnál nincs összemérés, vagyis hiába termeled meg a teljes fogyasztásod, ha azt a rendszerbe visszatápláltad, azt neked kifizetik - ahogy a rendszerből vett energiát meg te fizeted ki. Ez a bruttó lényege.
Lajtos tegnap bejelentette, hogy januártól az éves szaldósok is havi szaldóval kerülnek elszámolásra. Mit jelent a havi szaldó és a bruttó közötti különbség?
Ha neked 200 kWh az elektromos igényed, és a rendszered termel havi 400 kWh-t, akkor ez a gyakorlatban ezt fogja jeleteni:
200 kWh-t fizetsz (mivel <210) 37 Ft-os áron = 200 x 37 = 7.400 Ft-ot fizetsz
400 kWh-t fizetnek neked 4,8 Ft-os áron = 1.920 Ft-ot kapsz
Tehát hiába van 2x-es termelésed a napelem rendszereddel, a havi áramszámlád így is közel 5.500 Ft lesz.
De mi a helyzet, ha ennél lényegesen több a vételezett energia (hiszen áttértél elektromos fűtésre stb.)
Ha egy téli hónapban 500 kWh-t vételezel, és 300 kWh-t termelsz, akkor a havi szaldóval ez 200 kWh vett energia, 37 Ft-os árral (mivel 210 kWh alatt vagy) 7.400 Ft-ot fizetsz.
Bruttó elszámolásban viszont:
500 kWh vett energia, ebből 210 kWh x 37 Ft a rezsicsökkentett = 7.770 Ft
A fennmaradó 290 kWh már piaci áras x 72 Ft = 20.880 Ft
A termelt 300 kWh pedig 4,8 Ft-on átvételre kerül = 1.440 Ft
Vagyis a villanyszámlád 27.210 Ft-ra módosul a havi szaldó 7.400 Ft-jához képest. Közel 4x-esére!
Mi a helyzet egy nyári hónappal, ahol termelsz 800 kWh-t egy hónapban, de a klímáid pörögnek és az áramigényed a hálózatból 600 kWh.
Havi szaldó esetén 200 kWh túltermelésed van az adott hónapban, így ebben a hónapban visszakapsz 200 x 4,8 = 960 Ft-ot, azaz nem fizettél villanyszámlát.
És bruttó elszámolásnál?
vettél a hálózatból 600 kWh-t, amely a rezsicsökkentett keret felett van, így: 210 kWh x 37 Ft + 390 kWh x 72 Ft = 35.850 Ft villanyt fizetsz, és
800 kWh x 4,8 Ft = 3.840 Ft-ot kapsz a termelésért.
Vagyis ebben a hónapban bruttó elszámolással 960 Ft visszatérítés helyett 32.010 Ft áramszámlát fogsz fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!