Sík vagy vákuumcsöves napkollektor, esetleg hibrid-napelem lenne a jobb?
Van egy kisebb hétvégi házam, ahová szoktam járni. Kis pici ház, udvarral, kerttel. Kizárólag a bojler melegítésére szeretnék napkollektort. Tehát nem fűtésrásegítés és egyéb dolog miatt. Viszont, szoktam télen is kint lenni a telken. Áramszünet gyakrabban szokott lenni. Éppen ezért ilyen szituációkor is jól jönne a meleg víz, pláne ősszel és télen. Utána olvastam azért, de sok helyen más-mást írnak, ezért inkább tapasztalatokra lennék kíváncsi. Ugye állítólag(!) a vákuumcsöves napelem az jobb télen, hatékonyabb. Ugyanakkor nyáron fel tud forrni nagyon. Napi szinten pedig azért nem vagyok a telken, így ha valami gond van, akkor nem tudok ott lenni. A síkkollektor viszont egyszerűbb és biztonságosabb működésű, csak állítólag(!) a hatásfoka gyengébb főleg télen. De ha így is van, akkor tudnék több síkkollektort is feltenni.
Amúgy van napelem is a tetőn.
A másik dolog amin még gondolkozok, az a hibrid napelem, ami lényegében ugye napelem és napkollektor egyben. (Bár az áramtermelés annyira nem játszik, itt most...mert minimális áramot használok.) Viszont többször volt olyan, hogy áramszünet idején nem volt meleg víz, mikor kellett volna. Ugye a bojler is villannyal megy, gáz nincs bekötve. Fatüzelésű bojlert nem akarok.
Két megoldás van: téliesített és nem téliesített.
A nem téliesített megoldás rendkívül egyszerű:
rákötöd a vizet, kész
A téliesítetthez kell fagyálló, hőcserélő, szivattyú, szenzorok, puffertartály, szerelvények. 1-1,5 millától kezdődik a történet. Ja és nyáron túlmelegszik, forr a gőztől, savasodik a fagyálló, télen viszont kapsz 5 perc melegvizet.
Egyértelműen síkkollektor!
A vákuumcsöves napkollektornak télen kisebb a teljesítménycsökkenése, de télen kevés a napsütéses órák száma, így ez az előny kevéssé érvényesül. Szóval hiába mondják, hogy jobb, nem jobb. Másrészt, ha nagyobb hó esik le télen. A síkkollektorról előbb olvad le a hó, míg a vákuumcsöves jó hófogó, lassabban olvad le róla. A sík napkollektor a megtermelt hő jelentős részét átadja a külső környezetének, így télen nem a leghatékonyabb a működése. De ez csak a szigetelés miatt van így, azonban vannak már olyan síkkollektorok, amik hőszigetelt üveges felépítésű.
A síkkollektor a durvább jégesőt is gond nélkül kibírja. A vákuumcsöves sérülhet.
A heat-pipe rendszerű vákuumcsöves napkollektor hőleadó-feje nyáron állásidőben annyira fölhevül, hogy cirkuláció beindulásakor jelentkező hirtelen lehűléstől megrepedhet. Egyes vákuumcsöves napkollektorok üvegcsövei szilikongyűrűvel tömítettek, ezek néhány év alatt elöregedhetnek. A síkkollektornál ilyen alkatrész nem létezik. A vákuumcsövesekből egy idő után szökik a vákuum is (ergo rövidebb az élettartama), így pedig már télen, még elméletben sem hatékonyabbak, mint a síkkollektoros.
Nyáron a vákuumcsöves rendszer brutálisan fel tud forrni (Jakab-szelep ide vagy oda), nem tudsz nyugodtan elmenni nyaralni több napra, mert szétforr a rendszer.
A napkollektor hőmérséklet érzékelője is túlmelegedhet, és tönkremehet. Itt általában Pt1000 típusú szondát használnak. Ha olyat építenek be, amelyik csak 180°C hőmérsékletet bír, az esetenként könnyen túlmelegszik és tönkremegy. A 250°C hőmérsékletig használható Pt1000 szonda viszont már jóval drágább.
A szolár légtelenítő is csak 180°C-ot bír általában, ezért automata légtelenítőt gyakorlatilag lehetetlen beépíteni.
A vákuumcsöves kollektor csekély hővesztesége miatt a szabályzókba (amik mocsok drágák) épített hűtési funkciók alig működnek, ezért ha nyáron elmennek egy hétre nyaralni, a hőmérséklet károsan megnő.
A síkkollektor is melegszik nyáron, de túlforrás nem jellemző még nagy kánikula esetén sem + lehet motoros távirányítős "redőnyt" rájuk tenni, amivel le lehet takarni. Vákuumcsövesre nem nagyon vannak ilyen árnyékoló rendszerek. A síkkollektorra a nyári túlhevülés nem jellemző, a rendszer nem hajlamos az elsavasodásra, a fagyállót ritkán kell cserélni.
A vákuumcsöves kollektorban a fagyálló, főleg ha a vezérlés nem gondoskodik a hűtésről, hamar elsavasodik, a fagyállót akár évente lehet cserélgetni.
Aztán ott van még az ár. Egy vákuumcsöves kollektor kétszer drágább, mint egy síkkollektor. Tehát ha télen, neked fűtésrásegítésre kellene, akkor inkább vegyél több síkkollektort, így is olcsóbban jönnél ki. A vákuumcsövesekhez nem elég, maga a kollektor, egy csomó drága szabályzó és még egyéb kiegészítők kellenek hozzá.
Összegezve, én azt mondom, hogy síkkollektor, DE olyant ami hőszigetelt üveges!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!