Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A vákuumcsöves napkollektorok...

TSLaszlo kérdése:

A vákuumcsöves napkollektorok esetében mi történik ha nyáron nem használodik el a melegvíz. Hogyan van megoldva a tulmelegedésvédelem?

Figyelt kérdés
2018. febr. 8. 21:26
 1/6 anonim válasza:
Legjobb tudomásom szerint, egy túlfolyóval van ellátva, mélyen távozik a melegvíz, és hideggel tölt utánna. Ha tévedek javítsatok ki.
2018. febr. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Napkollektort medencével együtt telepítenek, így oldható meg, hogy egyensúlyban maradjon.
2018. febr. 8. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"Napkollektort medencével együtt telepítenek, így oldható meg, hogy egyensúlyban maradjon."

Helyesbítenék, napkollektort valamilyen közbenső tárolóval együtt telepítenek.

2018. febr. 8. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ezen én is gondolkoztam. Ha elég nagy felületű a kollektor, akkor egy bojler kevés, felforrhat benne a víz. A medence az más, elég nagy, hogy elnyelje a hőt. Talán egy motorral napernyőt kellene húzni fölé, ha megközelíti a veszélyesen magas értéket.

Én is féltem attól, hogy túlmelegszik, és elvetettem a kollektort, napelemekben gondolkodom. Azt egy hőre működő kapcsolóval ki lehet kapcsolni. 4 db napelemtábla sorbakötve és egy (220V mellett 4kW-os) fűtőpatront rákötve adna kb. 1 kW-ot. Nyáron még sok is, de télen is tudna egy bojlernyi fürdővizet adni, persze leszámítva a sötét, borús napokat. De egy kellően méretezett transzformátorral a hálózatról vett árammal ebben a pár borús napban is megoldható lenne a melegvíz.

2018. febr. 8. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak a vákuumcsövesnél, hanem minden típusú kollektornál gond lehet a túlmelegedés. Több probléma is adódhat ebből kifolyólag, ha nem megfelelően van megépítve a rendszer. Ezek a következők. Annyira megnő a hőmérséklet a kollektorban (150-180C), hogy elgőzöl a hőcserélő közeg. A gőz nagyobb térfogatú, mint a folyadék, ezért megnő a nyomás a rendszerben és lefúj a biztonsági szelep, ami később közeghiányossá teszi a rendszert. A magas hőmérséklet önmagában is káros a glikol keverékre, mert bomlásnak indul, és elveszti fagyállóságát. Ezt a problémát több megoldás együttes alkalmazásával orvosolják. Megemelik és rendszeresen ellenőrzik a rendszernyomást, ha nincs megfelelő puffer a rendszerben. 5-6 bar nyomáson már 150 C körül forr csak fel a munkaközeg. Tilos a kollektoroknál és az előremenőnél automata légtelenítőt használni, mert az a gőzre kinyit. Megemelt térfogatú tágulási tartályt kell alkalmazni, hogy ne csak a folyadék hőtágulásából adódó tágulást vegye fel, hanem az esetleges gőzt is befogadja. Ez könnyen számítható, a kollektorokban lévő folyadékmennyiségből. Végül a normálisabb szabályzóknak is vannak túlmelegedés védelmi funkciói. Ezek pl, hogy ha a tároló hőmérséklet közelít a 90C-hoz, visszaveszi a solar szivattyú fordulatát, ezzel csökkentve a tömegáramot. Ekkor értelemszerűen csökken a hőelvétel, ami miatt megemelkedik a kollektor-hőmérséklet, de még mindig jobb egy 120C kollektor, mintha leállna a rendszer 95C tárolóhőmérsékletnél, és kiforralná a hűtőközeget. Ha a szabályzó érzékeli hogy nincs a tárolóoldalról hőelvétel, (este kilenckor még 70C tároló mert a család nyaral), akkor beindítja a solár szivattyút, és éjszaka a kollektoron keresztül visszahűti a tárolót, hogy másnap legyen hova fűteni.
2018. febr. 9. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
vagy takaróponyvával
2018. ápr. 30. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!