Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Mennyi lehet a talajkollektor...

Mennyi lehet a talajkollektor seer/scop vagy egységnyi hőkülönbözetre meghatározott eer/cop értéke egy sima légcserélő rendszerben és mennyi egy hőcserélős rendszerrel együtt?

Figyelt kérdés

Oké nyilván függ a talaj szerkezetétől, az elhelyezés mélységétől stb. De pl egy általános érték érdekelne magára a talaj kollektor hatásfokára,hogy pl 1000wattnyi hőt képes 100watt befektetésével kivonni a talajból az pl 10Cop ,de nyilván függ attól,hogy mennyi a hőkülönbözet például a bemenő levegő és a talaj között,illetve elég hosszú -e a vezeték hogy elegendő hőt adjon át.


A sima hőcserélős szellőztetőre láttam valamelyik oldalon 11-19-es cop értékeket meghatározva (több külön szellőzőberendezést hasonlítottak össze, igaz különböző légellenállásokon ,bár az az adott rendszer jellemzője is lehetett és volt amelyik csak 11-es volt ami 19-es coppal rendelkezett) ezért érdekel,hogy maga a talajkollektor egy ilyen rendszerben mekkora energia befektetéssel üzemel, mivel maga a talajkollektor ügye rontja a hőcserélő hatásfokát, hisz csökken a cserélendő hőtömeg ,ami által a hőcserélő kevesebb energiát termel vissza ugyanakkora energia befektetéssel, ergó a hőcserélőre eső cop érték csökken. Igaz, közben a talajkollektor is termel hőt, de az további energiát igényel ,ezért is érdekel hogy a kettő együtt milyen coppal dolgozik, illetve érdemes-e egyeltalán,vagy bőven elég egy hőcserélő + hőszivattyú kombó a légycserélő rendszerbe?


Nyilván talajkollektorral növekszik az alap hővisszanyerés (pl -10fokos kinti hőmérsékletben 20fokos belsőnél a legbénább hőcserélővel is 5fokos visszacirkulált levegő(50%) , míg ugyanez a -10fokos levegő egy mondjuk 5Fokra melegített talajkollektoros beáramló levegővel majd 12,5fokra hőcserélt (50%) levegőt juttat vissza. Illetve a hőszivattyúnak is jobb,hogyha az elmenő levegőből hasznosít mondjuk akkor nem 5 hanem 12,5fokkal kell dolgoznia-több hőt tud visszanyerni,meg hatékonyabban működik mint például -10fokos kinti levegővel)



2022. febr. 7. 23:05
 1/2 A kérdező kommentje:

Azért érdekel,hogy maga a talajkollektoros levegőztető milyen értékkel dolgozhat,mert pl nyáron hűteni jó lehetne vele a 18-40fokos kinti levegőt kiiktatva a hőcserélőt a szellőztetőből. Feltehetően jobb a hatásfoka mint a klímának,mert csak a levegőt kell mozgatni, a hőcsere pedig a talajban lezajlik. Ilyen szempontból érdekel,hogy mennyivel jobb így,mintha mondjuk simán hőszivattyúval működne a hűtés a hőcserélőt kikerülő frisslevegős rendszerben. Vagy egyeltalán nem is jobb a hatásfoka?


Nyilván attól függ,hogy a talajkollektorba belépő levegő hőmérséklete mennyit csökken mire eljut a házba belépő rendszer kezdőponjához,hisz a levegő mozgatása elvileg szinte fix energiaigényt jelent azonos szakaszon.(Pl 18fokos levegőn 13fokos talaj max 5 fokot hűt ,míg ugyanazon rendszer ha jól van tervezve a 40fokosból is 13fok közeli hőmérsékletet produkálhat és így máris 27fokot csökkentett 5 helyett,miközben mondjuk egy 50wattos wentillátor dolgozik pluszba-csak mondtam valamit- a talajvezeték ellenállásának legyőzésén. Igazából azt kéne tudni,hogy hány watt extra energiabefektetést jelent a talajkollektoron keresztül történő mozgatás és hogy a közben nyert hőcsere hőnyeresége ezzel milyen arányban áll.


Pl ha -csak mondok valamit- kijönne,hogy pl. 20fok különbség és 60m3/h légcsere esetén 1000watt az így nyert hőnyereség, miközben ehhez 50 wattot használt fel extra energiát,akkor a talajkollektor önálló hatásfoka 20 EER lenne(vagyis 20x annyi energiát spórolt ,mint amennyit belefektettünk a hűtési folyamat közben a levegő mozgatására az extra ellenállások és hossz legyőzéséhez) Ez pedig lényegesen jobb ,mint mondjuk egy klíma 6-os SEER (nyilván ennél is SEER-t kellene nézni és a legjobb opció ha olyankor mikor a kollektor hatásfoka jelentősen a hőszivattyú hatásfoka alá esik úgy lenne beállítva hogy vált és a külső levegőt használja fel-mert pl a külső hőmérséklet nem igényli vagy kevésbé tér el a talajhőmérséklettől ,miközben a talajkollektoron történő keresztülszenvedés extra energiaveszteséggel járna.)

2022. febr. 8. 15:47
 2/2 anonim ***** válasza:
Még sose hallottam ilyen értelmezésben a cop -t. Megkeresed egy gyártó katalogusát és elvileg megadja a teljesitmény adatokat. Én nem javaslok Talaj-levegő hőcserélőt drága lefektetni és nagyon nehéz takaritani. Az elkébzelésed a gyakorlatba általában talajvizzel szokták megoldani, amivel fenkolt hütenek.
2022. febr. 8. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!