Adott egy üres telek, ahol a telekszélesség kisebb, mint a HÉSZ-ben meghatározott minimum. Lehet-e gond az építkezés engedélyeztetésével?Részletek lejjebb.
A telket 10 éven keresztül nem lakták, ment a rokonság közt ideoda, tavaly árverezték el, akkor vette a mostani a tulaj. Az épületet ami állt rajta a szomszédek kérésére lebontották, statikus is menthetetlennek nyilvánította, így jelenleg teljesen üres a telek. Szélessége 11 méter, hossza 135 méter, tehát tipikus nadrágszíj telek. Nekünk ez tökéletes lenne, mivel amúgy is parasztházban gondolkodunk. Megnéztük a HÉSZ-t, ahol erre a településrészre a minimum telekszélesség 18 méterre megállapítva.
Lehet-e gond ezzel, ha mi szeretnénk ide építkezni. Egyelőre az építésüggyel nem tudtunk beszélni, az önkormányzatnál viszont egy nem túl kompetens ember azt mondta, hogy szerinte nem engedik az új épület építését. Ezt teljesen logikátlannak tartanám, hiszem eddig is volt ott ház alapvetően, illetve egy teljesen belakott utca közepéről beszélünk, ahol soha nem lesz ez a telek 18 méter széles, másra viszont nem alkalmas. Logikusan úgy gondolnánk, hogy a 18 méter az újonnan kimért telkekre érvényes.
Tud valaki segíteni ebben a kérdésben, amíg elérjük az építésügyet?
Köszönöm!
A fentieket is csak az építési helyre lehet elhelyezni.
T. Kerdező!
A Hész tartalmazza a kötelező beépítési előírásokat.
Elhelyezés (valószínűleg oldalhatáron álló) és a minimális oldalkert méretét.
4-6m. Ezeket be kell tartani a tervezett épülettel (funkciótól függetlenül).
A Hész telekszélességre vonatkozó előírásai új telekalakításra vonatkoznak.
Kedves 5.!
Köszönöm, közben kiderült, hogy nem is a határos HÉSZ volt fenn a település honlapján, jogszabálytárban már egyértelműbben volt fogalmazva, hogy a 18 m a telekkialakításra vonatkozik.
A mi esetünk nem minősül annak, akkor se ha nincs jelenleg lakóépület a telken, hiszen ez eg fix telek sok éve, ugye? Nyilván az építkezésnél szeretnénk a HÉSZ minden előírását megtartani. Valóban oldalhatáron álló, és a minimu oldalkert is csak 3 méterben van meghatározva, így simán tudunk nekünk tetsző házat építeni.
"A mi esetünk nem minősül annak, akkor se ha nincs jelenleg lakóépület a telken, hiszen ez eg fix telek sok éve, ugye?"
Így van!
Ez arra vonatkozik, ha pl. egy telket meg kívánnak osztani. Független az épülettől.
"Valóban oldalhatáron álló, és a minimu oldalkert is csak 3 méterben van meghatározva, így simán tudunk nekünk tetsző házat építeni."
Szuper!
Arra figyelj hogy sok helyen a Hész (és az OTÉK) az oldal és hátsókertre (itt nálatok tuti nem gond) egyéb előírást is meg szokott fogalmazni. Pl. az oldalkert nem lehet kevesebb az épületmagasságnál (van ahol homlokzatmagasság).
Ez tetőteres//emeletes épület esetében lehet nagyobb probléma (mivel parasztházban gondolkodtok így ez sem valószínű hogy gond lesz)
Közben megtaláltam ezt a HÉSZ-ben (mint kiderült a honlapon nem a hatályos volt fenn, jogszabálytárral kellett volna kezdeni):
(7) 14 m-nél kisebb szélességű lakótelek kialakítása újonnan nem engedélyezhető. meglévő, kialakult, 10-14 m közötti szélességű lakótelkek beépítése, illetve azokon lévő épületek átépítése engedélyezhető. A kialakult beépítésre való tekintettel az oldalkert minimális mérete ebben az esetben 4 m-re csökkenthető.
Szóval ez alapján nem lehet semmi gond. :)
Nagyon köszönöm a segítséget, úgy tűnik nyugodtan alhatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!