Vegyestüzelésű nagy pufferral vagy kombi gázkazán? (van mind a kettő)
Javaslatot szeretnék kérni tőletek!
Olcsóbb lenne-e a fatüzelés?
Jelenleg a házunkban (150 nm^2 egyszintes) van egy bosch kombi gázkazán, ezzel fűtünk, főzünk sütünk és ezzel állítjuk elő a használati melegvizet is. A házban van egy vegyestüzelésű kazán is 2000 literes puffertartállyal. EZt nem használjuk. Az előző tulaj ezt használta mert szerinte olcsóbb.
Most jött meg az átalány számlám egy évre, és kb 74000 Mj gázt használtunk el 2021-ben. Ez kb 270e ft.
Ha ezt a Mj értéket átváltom pl bükk fa fűtőértékbe, akkor olyan 6 köbméter fára jön ki ami most 120-140e ft.
Szerintetek van értelme visszatérnem a fatüzelésre? Akkora puffertartály van a vegyestüzelésűhöz, hogy az elégetett fa közel 100% ban hasznosulna mert van hova betárolnom a hőenergiát. Nem kell folyton rakni sem a tüzet.
Részlet kérdés hogy a kazánházba, befér még egy fatüzelésű bojler is, ami szintén elgondolkodtatott.
A ház teljesen szigetelt kívülről, szinte új fa nyílászárók és az állmennyezet fölött van kőzetgyapotszigetelés és a padlás alján is van végig kőzetgyapot (innen egy csapp meleg sem távozik :) )
Szerintetek visszatérjek a fára? Jól számolom, hogy százezres nagyságrendben lenne ez olcsóbb?
"Akkora puffertartály van a vegyestüzelésűhöz, hogy az elégetett fa közel 100% ban hasznosulna mert van hova betárolnom a hőenergiát."
Szerintem ez max faelgázosítós kazánnál érvényes. Sokkszor olvasom itt, hogy puffertartályos rendszerben nem szabad lezárni a huzatszabályzóz, hanem had égjen, aztán a puffertartály majd betárolja a hőt, igen ám, csak ha az embernek pl egy sima kazanja van, akkor azt látja, hogy ebben az esetben a hő nagyrésze kimegy a kéményen. Szóval én inkább nem hagyom hogy vadul égjen a tűz.
A puffer szerepe a képletben az hogy nem kell lefolyatni a tüzet és visszafogni ezzel tökéletlen égést létrehozni. Teljes gőzzel mehet az égés anélkül, hogy a házban élve megsülnél a melegben aztán 3 óra múlva megfagyj. A fából felszabaduló hőt el tudod raktározni és a kívánt időpontban kiengedni.
Nem megy ki a kéményen!
Köszönöm a válaszod. Akkor ha jól értem a te rendszeredben nincs puffer? Mert ha jól értem, akkor a rendszerben nincs túl sok víz csak ami a radiátorok felé megy. Ráadásul még a radiátorok is le vannak szabályozva azaz ha eléri a szoba a pl 21 fokot máris elzár és a víz nem tudja leadni a hőt a kazánból. Azaz ha befűtötted a házat a kazánban keletkező hőt SEHOVA nem tudod leadni ezért a fizika tövényei alapján kimegy a kéményen. Viszont, ha van puffer akkor a hőcserélőn keresztül elvonja a hőt a kazánból és nem megy ki a kéményen.
Jól gondolom hogy nincs puffer nálad, vagy tévedtem?
Tévedsz!
A meleg nagy része -az égéstermékekkel együtt- mindenképpen távozik a kéményen.
Van a te rendszereden puffer vagy nincs?
Nem távozik a kéményen ha van puffer tartályod! Ez puszta fizika. Nem is erre vonatkozott a kérdésem, a puffer tartályok pontosan az előbb elmondottak miatt léteznek. De mégegyszer nem erre vonatkozott a kérdésem.
"Nem távozik a kéményen ha van puffer tartályod! Ez puszta fizika. "
Oké, akkor felesleges is a kémény.
Tömd be.
A füst gáz nem egyenlő a hővel :D . Attól hogy a hő nagyrészét kivesszük az égés során egy hőcserélővel a füst ugyan úgy ott van amit a kéményen el kell vezetni. :D (Még mindíg nem mondtad el hogy a te rendszeredben van e puffer vagy nincs, gondolom nincs)
De nem ERRE vonatkozott a kérdésem. Köszönöm hogy válaszoltál rá de nem ezt kérdeztem. Várom mások válaszát aki a KÉRDÉSEMRE akár hosszasan kifejtve válaszol.
Szerinted csak egy ember van itt aki válaszolt? 🙂 Nem!
1 és 3-as voltam és nincs puffertartályom. De gondolkodj már egy kicsit, és nézz már be a kazánodba, hogy hogy is megy a láng benne. Vagy fogd meg a füstcsövet ha tudod mikor lobog a tűz a kazánban.
Igenis nagyon sok hő kimegy a kéményen egy hagyományos kazánnál, tehát nem matekozhatsz csak úgy a fa fűtőértékével. Vegyestüzelésű kazánok ahogy néztem 80%-os hatásfokkal dolgoznak.
Miközben a faelgázosítósoknak meg 90% felett, mert a füstöt több hőcserélőn vezetik át.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!