Tudnátok tényleges tapasztalat alapján segíteni nekem eldönteni, hogy az elektromos fűtőpanel kiépítése jó ötlet-e(Nobo, Nordart, stb)?
Sziasztok, lakásfelújítás előtt állok, és egy kollégám ajánlotta az elektromos fűtést - mindenképp megszabadulok a konvektortól, és a cirkó valamint e között vacillálok. Javasolták a klímás fűtést, de megmondom őszintén, bár lesz klímám, de nem nagyon tetszik az ötlet, hogy így akkor télen-nyáron duruzsoljon nekem a gép. Plusz a hőérzete is más, hogy konkrétan nem felmelegíti a levegőt, hanem meleg levegőt fúj.
A lakás 50 nm, tégla, oldalszigetelés nincs a házon, csupán a tetőn (legfelső emeleten lakom). Belülre hangszigetelést csináltatok, ami valamennyire szerintem a hőt is fogja, illetve nyílászáró csere is tervben van (három rétegű ablakok/erkély ajtó).
Szomszédom csak alul és egyik oldalon van.
Kérdésem arra vonatkozna, hogy aki ténylegesen ilyen jellegű fűtést épített ki (nem kiegészítőként, hanem csak ezt), annak bevált-e, illetve ami fontos, hogy alakult a rezsije. A kiépítés költségével nagyjából tisztában vagyok, az érdekelne, hogy vajon egy cirkó kiépítés és rezsije plusz ennek a kiépítése és rezsije jobban megéri-e inkább, vagy záros határidőn belül túlszaladok a cirkó költségén.
Köszönöm ha válaszoltok!
Kérdés: cirkó beépítés kivitelezhető e? - beszéltél gázossal? Társasházakban általában nem.
A leírtak alapján a villanyfűtés drága volna.
Köszönöm a válaszod, ettől tartottam. Bár a kollégám (aki egyébként a szomszédom is, alsóbb emeleten lakik ugyanabban a házban) 3 db (plusz egy törölközőszárító a fürdőben) panelt szerzett be (felbővítették a fázist is ugye, villanyvezeték cseréje a lakásban, de azt én is tervezem, ha nem ilyen fűtést választok, akkor is), és állításuk szerint a villanyköltségük nagyjából négy-ötszöröse lett a korábbinak, viszont a gáz meg ugye kiesett, mert azt teljesen ki is vezették a lakásból, tehát összességében kb 10 ezer Forinttal lett több a havi rezsijük a fűtésátalakítás után - víz, közös költség, internet stb nélkül, tehát gáz (amivel korábban fűtöttek, szintén konvektor) plusz villany. Ha belegondolok, akkor ez nagyjából az, amit te is említesz, mert nekem pl 5ezer a havi villanyom jelenleg, 10 pedig a gáz, ha mindez 25-re emelkedne (csak villanyként természetesen), akkor meg is vagyok évi 300 ezerből. Viszont "csak" 10ezerrel lenne több mint amúgy (most jelenlegi konvektoros fűtésemmel), ami évi 120 ezer - az még 10 év múlva sem éri el a költségét annak a cirkókiépítésnek, amire számíthatok (kéménybélelés, vezetékek falban vagy padlóban elvezetése, egy modern kazán, szerelés, stb), főleg így, hogy a villanyvezetékek cseréjét, és a házban a fővezeték lakásomba való felhúzását amúgy is kifizetném.
Köszönöm a válaszod, te egyébként megbántad, hogy ezt a megoldást választottad?
Válaszom az első válaszadónak szólt :)
Második és harmadik válaszra: igen, cirkó lehetséges, mivel a legfelső emeleten lakom - utána jártam. Valamint szomszédom is cirkót építtetett mi nemrég az ő lakásában (szintén értelemszerűen legfelső emelet).
Energetikai tanúsítvány cirkót javasol, de nem hiszem, hogy nagyon körbejárta volna a témát :)
Számolj.
Vedd elő az energetikát, nézd meg mennyi a hőigény ezt 1:1 elektromos árammal állítod elő. Szorozd fel az áram árával. Többre jön ki mint 25ezer. Ha hűtesz is akkor pláne.
Köszi a tippet, így kiszámolva valóban egy havi 40ezerből jönnék ki áramra. Viszont akkor azt nem értem, hogy jön ki a nálam 10 négyzetméterrel nagyobb lakásban lakó kollégáméknak olcsóbban... Valamint azt sem értem, miért is éri meg akkor az árammal fűtés, ha tényleg ennyivel drágább a havi rezsije az embernek (kiépítési költség oké, jóval kevesebb, de én hosszútávra számolgatok, szóval ha mondjuk legalább egy 10 évig jobban járok az elektromossal (még ha havi szinten drágább, úgy is), akkor nekem már megérné. Egyrészt nem biztos, hogy maradnék annál tovább a lakásban, másrészt az én munkakörömben valószínűleg jóval jobban keresnék, és nem jelentene problémát. Mostani fizetésemmel sem halnék éhen ilyen magas villanyszámla mellett, viszont a számat azért erre az összegre már húznám...
Közben ott vannak a kontrák a cirkóra is: a ronda gázcsöveket nem szeretném látni a lakásban, illetve az a végtelen macera, amivel az engedélyeztetés, kiépítés jár... és nem utolsó sorban mindennek az ára is. Nem tudom pontosan mennyiből tudnék kijönni egy ekkora lakásra (az utolsó emelet miatt egy rövid szakaszos kéménybéleléssel), de gondolom másfél millió alatt nem sikerülne...
Ezeket a fura számokat én is szeretem. Nekem is volt olyan rokonom, aki azzal dicsekedett, hogy alig fűt és jó meleg az új háza. Elképzelni se tudtam, mert ismertem a paramétereket. 2 év múlva panaszkodott, hogy gatyája rámegy a fűtèsre.
A számok és adatok nem hazudnak.
Viszont minél nagyobb a külső és belső hőfokkülönbség, annál nagyobb a hőveszteség. És ez nem kicsit növekszik 2-3 fok hatására. A szomszédok fűtése is sokat számít a belső hőáramlás miatt. A külső falad nagy felülete hatalmas hátrány.
Nekem 54m2 lakás. Mindenhol szomszéd, 10cm szigetelés. Ablakok műanyagok. 2 konvektor kizárólag őrlángon megy, 20-22 fok van, gáz átalányban havi 5600 és melegvíz/főzés is erről megy. Kb 1 hónappal késöbb fűtök mint a hivatalos távhő, és hamarabb le is kapcsolom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!