A cserépkályha begyújtása, használata miben tér el a fa tüzelésűtől?
Vegyes tüzelésű kazánom van, így fával tüzelek, viszont cserépkályhát életemben csak egyszer nagyon régen próbáltam ki néhány napra.
Ezt olvastam:
"A nagy tömegű cserépkályhák esetében, ha a félig leégett tűzifára újabb hasábokat tennénk, akkor a friss tüzelőanyag leégése közben az addigi égésből elraktározott hőmennyiség jelentős része távozna a kéményen keresztül. Így több tűzifát kellene elégetnünk."
Ellenben a fa tüzelésnél folyamatosan kell pótolni a fát.
Mivel számomra ismeretlen folyamat, amire az idézet utal, kérem, magyarázzátok el, hogyan értendő? Pontosan mit kell tenni cserépkályhás fűtésnél?
Nem szabad pótolni a fát időközönként?? Hanem az elején, még hideg kályhába bekészített fa tüzelőanyagot begyújtom, egy-másfél óra alatt leég, nyitott hamuajtónál (ezt is írták, hogy nyitott hamuajtó), majd továbbra is nyitott hamuajtó mellett tényleg fél napig, egy napig meleget tart és ad a cserépkályha?
És mire utal az, hogy nyitott hamuajtó? Mekkora résen legyen?
"Ahhoz, hogy a tüzet folyamatosan táplálni tudjuk oxigénnel, a tűzrács ajtaja előtti részre ne pakoljunk semmit! A hamuajtót viszont csakis akkor zárjuk be, ha a cserépkályha teljes tartalma leégett már, különben számolnunk kell a kátránylerakódás vagy a robbanás veszélyével! Ha pedig egyajtós a kályha, a finomszabályozó mellett a tüzelőajtót is hagyjuk nyitva résnyire!"
Mindegyik érdekel! De főleg a fás cserépkályha. Tudom, van többféle kialakítású, belül vízszintes járatúak, a maiak között meg függőleges járatóak is.
Tehát engem főleg a fás érdekel, és az, ami közös ezek használatában.
Nem konkrét cserépkályha miatt írtam ki a kérdést egyébként. Hanem mert érdekel, hogyan működnek, lehet hozzájuk szerencsém a közeljövőben.
Na, hát akkor nagyon sokfajta kályháról van szó, mert a cserép az csak dekoráció és hőszigetelés.:)
A műszaki jellegről keveset mond.
A héra égős cserépkályha az, amihez nagyon kell éves ellenőrzés, mert kb. minden 20. felrobban, újat nem is engednek beüzemelni már 10+ éve.
A felhasználónak csak egy gombot kell tekergetni különben rajta, amivel a hőfokot beállítja.
A villanynál úgyszintén.
Városban ezek vannak.
Nekünk fatüzelésű cserépkályhánk van.
Nincs sem tűzrács, sem hamuajtó, egy ajtaja van. Naponta 1x délután gyújtunk be, kb 10 kg fát teszünk egyszerre a hideg kályhába, begyújtás után résnyire (2cm) hagyjuk nyitva az ajtót,,, amikor minden fa leégett, és csak parázs van elzárjuk a kályhát. A meleget másnap délelőttig tartja.
A Héra típusú egy
gázzal fűthető típus?
"Na, hát akkor nagyon sokfajta kályháról van szó, mert a cserép az csak dekoráció és hőszigetelés.:)"
Na, azért ilyet ne írjunk. A cserép adja át a hőt, nem hőszigetel.
Az eddigi utolsó választ érdembelinek találtam, köszönöm szépen.
5 ös a tiétek egy szabálytalanul rakott cserépkályha,mellette még veszélyes is .Biztos nem kályhás szakember rakta .Mégis miért találták fel a tűzrácsot,és a hamu ajtót ??
Biztos nem a költségek csökkentésére .
A kályhák kűlselye valóban diszlet is,de a belső felük cseréppel van bélelve.Ez védi a kályha csempét a nagy hő ellen .
A kályhák belső felépitése teljesen más,ha gázosra van
rakva .
Köszi, előző! :)
Ezek szerint a fás kazántól lényegileg csak annyiból tér el a használata, hogy ha már csak parázs van, be kell zárni minden ajtót a kályhán, valamint:
"Először jön az újság. Mehet nyugodtan a hamura. Épp az a szerepe, hogy a hamut eltakarja."
És mások olvastam azt is, hogy alig kell tisztítani, és csak néha. (Nem így a fás kazán esetén.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!