Olyan oldalt ahol feltudnám becsültetni az antik szekrényem, porcelán dolgaim?
Ne igazán bízzál meg az ilyen becslésekben illetve vedd tudomásul, hogy az egyáltalán nem biztosíték semmire sem. Ha az illető kereskedő, akkor azt fogja mondani, amennyit ő fizetne érte és nem azt, amennyit te kapnál érte, ha magad adnád el közvetlenül annak a vevőnek, aki majd meghal azért, hogy az övé legyen a tárgy. Jelenleg a műkereskedelemnek 3 fő területe van: a nyilvános, élő műtárgy aukciókon lehet a legtöbbet kapni érte, ahol a pillanat hevében emberek egymásra licitálnak a győzelem kedvéért. A másik a régiség/műtárgy boltok, ahová manapság egyre kevesebben mennek be, mert nehezen találnak parkolót és parkolási díjat meg nem szeretnek fizetni. A harmadik a különböző internetes aukciós portálok területe (Vatera, zsibvasar, Darabanth stb. ill. a külföldi oldalak, pl. ebay. Ha ugyanazon tárgy árát megnézed, rendkívül különböző kikiáltási árakat ill. azonnali leütési árakat találsz, mert a tényleges árat nagyban befolyásolja a kereslet, a divat, ami időben és országonként is rendkívül szélsőséges lehet. A legtöbb műtárgynak lehet hibája, sérülése, ami egy fotón nem megítélhető. Sok hamisított, utángyártott tárgy van (bútor, festmény), amit egy fotóról egyáltalán nem lehet eldönteni és teljesen más a dolog, ha a becsüs azt kézbe veszi, mert pl. azonnal látja, hogy a fa régi vagy csak antikolt, látja a megmunkáló szerszám nyomait, a korábbi javításokat, a felhasznált szögeket stb. Egy kereskedőnél az is számít, hogy van-e a tárgyra azonnali vevője (ezt nem hozza nyilvánosságra) vagy csak értékes a tárgy, de vevője nincs, mégis meg akarja szerezni tizedáron. Az sem utolsó szempont, hogy az eladó meg akar csak szabadulni a tárgyaktól, de nem akarja lomtalanításkor kidobni, hanem valamennyit szeretne kapni érte vagy pedig azt hallotta korábban a családjától, hogy hatalmas összeget ér a tárgy, ezért valójában van egy agyába befészkelődött összeg és emiatt elveszti a bizalmát a becsüsben, ha az egészen mérsékelt árat mond. Sokszor a tárgy restaurálásának ára többe lesz, mint maga a tárgy, tehát ilyen szempont is van.
Inkább azt javaslom, nézz körül először a Vatera.hu oldalon és tájékozódj.
Én magam végeztem becsüs tanfolyamot és volt is régiség üzletem. Vásárolok is internetes oldalakról, de meg kell mondani, hogy az internetes üzletág nem igazán jövedelmező, mert a vásárló is szeretné élőben megtapogatni a tárgyat, mivel az eladók többnyire maguk is csupán botcsinálta műtárgy becsüsök és emiatt túlzottan magasra tartják a kínált portéka árát.
Arra is gondolj, hogy a becsüsi tevékenység mögött jó esetben viszonylag nagy tudásanyag áll. A becsüsnek nem az a valódi dolga, hogy a pillanatnyi forgalmi értéket határozza meg (ez a kereskedőre tartozik), hanem az, hogy megállapítsa a tárgy mibenlétét, hogy mi is az a tárgy, mire használták (bármily furcsa, sok ilyen tárgy van), hogy megállapítsa az anyagát (pl. ezüst vagy alpakka), hogy hamisítvány-e (festményeknél gyakori), hol és merre gyártották, ki csinálta. Ezért ismernie kell festők szignóját, a kerámiatárgyak fenekére beütött jelzéseket, a nemesfém tárgyak fémjelzéseit, antik bútor formai megoldásai alapján az asztalos személyét, a készítés helyét, keleti szőnyegeknél a származási helyet és időt, a felhasznált anyag mibenlétét. Mindezekért a vagyoni értékű információkért a becsüs sokszor pénzt kér (aztán a tárgy tulajdonosa eldönti, hogy neki megéri-e fizetni az információért).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!