Kályha és sparhelt: rozsdamentes fémből vannak?
"sparheltnél közvetlenül sehol nem érintkezik az élelmiszer a rozsdával"
Dehogynem. Senki nem tudja elkerülni azt, h időnként ne fusson ki a kaja, rá a vasfelületre, a tűzhelyre. Olykor a lábasfedő is ugrál, a gőz hatására, méris nyitott az edény.
Nem véletlen írom ki a kérdést. Tessék végigolvasni a
13:49-es cikk idézetemet!
Hozzáteszem, a cikk szerint (amely nem tudom, mennyire fedi vajo na valóságot a tetanuszról) állati ürülék + rizsda kombó iszonyatosan veszélyes.
Olykor sparelten, kandalón főzük, néha nagyon rossz állapotba kerültem ettől.
Netán az egerek széklete miatt? Észleltem már olyat, hogy az egér felmászott a kályha/kandalló teteéjére, körbenézett, majd visszarohant. (Az egerekről nem részletezem most tapasztalataimat, irtó ügyesek, hiába bármi védekezés, a sparhelt, kályha, kandalló háta redőzött fém, vagy samott tégla, bármi redőzöttön felrohan a háziegér, fel a tetejére!)
A háziegerek nálam szétrágták a fa ajtó alját, már el kellett kezdenem védekezni sarokvasakkal, egyéb fém tárgyakkal, mert azt képtelenek az egerek rágni. Mostanában nem tudtak bejönni.
Kicsit más téma: az acél.
Az alábbi cikken nem igazodok ki: milyen rozsdamentes acélról írnak, hogy biztonságos az ilyen edély, ha egyszer pont előtte ír a cikk arról, hogy a nikkel veszélyes? Nikkelmentesek az acéledények? Akkor mitől rozsdamentesek? Krómozottak? A króm nem káros a szervezetre?
"A réz kioldódását megakadályozza, ha az edényt valamilyen fémmel, például öntöttvassal vonják be. Régen rézedényeket nikkellel is borítottak, ilyen edényt azonban ma már nem ajánlott használni, a nikkel és vegyületei ugyanis rákkeltőek, valamint irritálhatják a bőrt és a légutakat.
Rozsdamentes acéledények - kockázat nélkül:
Számos előnyük van: hosszú élettartamúak, nem karcolódnak, nem korrolálódnak, könnyen tisztíthatóak, és ismert egészségügyi kockázatuk sincs. A rozsdamentes acéllal borított rézedények különösen egyenletes hőeloszlást biztosítanak"
Egyfelől cikket idéztem, munkavédelmiset. Nem én írtam, tehát az pl nem az én eszmefuttatásom.
Másfelől szeretném kideríteni, a kandalló/kályha tetején főzve miért voltam rosszul egyik alkalommal. Természetesen amint észleltem, hogy a (később kihűlt) kályha tetején egér mászkál -mint már említettem-, elvettem onnan a lezárt kajás üveget, továbbá letakartam a kályha tetejét, hogy ha mégis valami megint felvonzza az egeret, azon mászkáljon.
(Mint utaltam rá, a kályha bordázott falán ügyesen felmásznak az egerek -függőlegesen, a szemem láttára!-, és az egerek szétrágták a fa ajtóm alját, amit azóta fémmel pótoltam, lévén azon szöktek be a házba.)
Valami méreg csak okozott súlyos hasmenést nekem anno, hiába takarítottam le a kályha tetejét előzőleg, amin főztem. Kideríteni már csak szabad, nem? Az idézett cikk szerint pl a rozsda + egérürülék kombó életveszélyes.
Akkor te már rég halott lennél! És az emberiség kihalt volna.
Ha az eszmefuttatásod valós.
Javaslom, hogy ne a kályha tetejéről nyalogasd a kaját, hanem próbálj tányérból enni, és betartani az alap higiéniát.
De egyébként ha hiszed, ha nem, számos veszélyes baktérium, gomba, írus, mikróbák találhatóak benned és a bőrödön is.
És azt keresd meg inkább, hogy az általad említett betegségben, hányan haltak bele ......aztán írd ide a veszéjességi statisztikát is
A lényeg a lényeg,amik nem lemezből vannak,azok öntött vasból vannak.
Pl,a platnik.Ezek tudnak rozsdásodni is .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!