Van a klímára valamilyen alternatíva?
Nem szeretem a klímát bekapcsolni. Sokat fogyaszt és fáj a fejem tőle. De természetesen nem szeretek a melegben se rohadni és korom sötét lakásban lenni.
Na most télen lehet azt csinálni házaknál, hogy megerősítjük a falakat spec. anyaggal, nyáron nincs ilyesmi?
Azért gondoltam, mert az utóbbi években mindenféle zöld találmány meg trükk napvilágot látott, de én erre még nem találtam semmit. :|
Igen, létezik a klímáknak alternatívája, ez a falhűtés. Zöld energiát használ, ugyanis a föld energiáját veszi fel, illetve ott adja el, klasszikus példája a "hőszivattyús rendszerek".
A lényege, a földfelszín alatti hőmérséklet kb. 18-20 fok körüli. Ezt a hőmérsékletet hőcserélő közegen keresztül vezetik be a lakásba, ahol a falakba épített hűtő-fűtő testeken keresztül adja le a lakás számára ezt a hőmérsékletet.
Tehát télen "fűti" a lakást, nyáron pedig "hűti", mert állandóan ezt a hőmérsékletet biztosítja.
a léghűtőktől óvakodj, nekünk volt egy csomó jeget beleöltünk, cserébe olyan lett a lakás mint egy esőerdő a sok víz miatt amit elporlaszt.
Szeritem ez a cucc a kávéhabosító ikertesója hasznosságüyileg.
A hőszivattyús falhűtés valóban a legjobb, de nagyon drága megoldás. Mi ventillátorral szoktunk "hűsölni", de laktam olyan házban, ahol 10cm vastag dryvit volt, az nem csak a meleg tartotta bent télen, hanem sokkal kevésbé melegszik fel nyáron. A klímaberendezést meg gondolom lehet kisebb teljesítménnyel is járatni és keveset fogyaszt és nem fájdít fejet. Gondolom.
Illetve a jó árnyékolás sokat jelent. Nem kell koromsötét, mert nem a fényt nem kell beengedni, hanem a direkt napsugárzást. Pl egy jó zsalugáter, ahol a kis lamellák mozgathatók, nagyszerűen árnyékol, de a fényt beengedi, csak jól kell a lamellákat állítani. Ennek belső párja a reluxa, ami szintén nem rossz, de tudni kell, hogy mivel üvegen belül van, így a napsugarak az üvegen át bejönnek a reluxáig, tehát jobban melegszik a lakás reluxával, mint külső árnyékolóval.
Bár már leírták a többségét, de kiegészíteném, összefoglalnám:
Nyáron a házban azért van meleg, mert:
1; kint is meleg a levegő
2; besüt a nap
(3; egyéb benti hőforrások, mint háztartási gépek, emberek stb.)
Nézzük először a passzív hűtési megoldásokat:
a; árnyékolás. Ha nem süt be a nap, akkor a 2-es számú okot megszüntettük. Írták már, de nagyon fontos, hogy külső árnyékolás a megoldás, vagyis redőny, zsalugáter, ablak előtti fa, vagy hasonló.
b; vastag, nagy tömegű fal. Bár nyáron kint meleg van, de az átlaghőmérséklet nem *annyira* vészes. A hőségriadót pl. 26 fokos átlaghőmérséklet felett hirdetik ki. Minél nehezebb a fal, a lakás hőmérséklete nappalról éjszakra annál kevesebbet fog ingadozni, és beállhat a külső átlaghőmérséklet. Vagyis tartós meleg esetén is csak 26 fok van bent.
Ennél többet aktív hűtés nélkül nem sokat tehetünk, esetleg annyit, hogy este, amikor hidegebb van kint, szellőztetünk (és esetleg felhúzzuk a redőnyt).
Az aktív hűtés legelterjedtebb példája a klíma. Ez egy hőszivattyú. Kb ugyanilyen hatékonysággal (talán kicsit jobb) működhet a hőszivattyús falhűtés is, kiegészítve azzal, hogy ezt csak hűtésre kialakítani soha nem térül meg. Rohadt drága, na! (A két kútról kútvízzel hűtött fal olcsóbban üzemeltethető megoldás, de azért ez nagyon nem általános megoldás...)
Létezik még olyan párologtató hűtő is, ami nem növeli a helyiség páratartalmát (a hagyományos, párásító készülék *borzalmas*!), illetve nálunk 50m 20cm-es lefolyócső lett leásva 2mre a föld alá, azon keresztül szívjuk be a szellőzőlevegőt. Kinti 35fokban a cső végén 17fokos levegő jött be. És egy 35-45W-os ventillátor pörgette csak az órát. Szerintem ez a legjobb megoldás, de csak kerttel rendelkező házban működhet. A második legjobb az említett párologtató hűtő, de ezt nem tudom, forgalmazza-e bárki Mo-on.
Hátha mást is érdekel, válasz egy privát üzenetre:
"Ezt hogy csináltátok? 50m hosszan felástátok a kertet 2m-es lövészárokkal? Vagy spirálisan megy?"
Lövészárok, de a telek adottságait figyelembevéve kanyar is tehető bele. Fontos, hogy ki tudjon folyni belőle a lecsapódó kondenzvíz, ezért egy irányba lejtsen, és a végén legyen lehetőség a víz elszikkasztására.
"Nagyon tetszik az ötlet, állítólag a Parlamentet is így klimatizálták régebben."
Ma is működik ez a hűtés a parlamentben!
"Nagyon hülye kérdés: ha hetekig, hónapokig meleg van, akkor az átszívott levegő nem melegíti vissza a talajt és nem válik fokozatosan hatástalanná a módszer?"
Nem hülye kérdés, sőt! A talajtól is függ, van jobb és rosszabb hővezetésű talaj. Gyakorlati jelentősége ennek nincs, legfeljebb télire felfűtött talaj fűti tovább a beszívott levegődet! :)
"Amúgy azért gondolom, hogy a 200-as műanyag cső, 50m-hosszban nem volt olcsó."
Nem akarok hülyeséget mondani, de szerintem kb 50eFt volt. Egy klíma is ennyi, csak az fogyaszt is! :)
"Írnál kicsit bővebben az egészről?"
Minden tudásom az index passzív ház fórumáról van, de azóta már sokkal elterjedtebb módszer ez, könnyebb infohoz jutni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!