Gyümölcsfa virágzásakor használható a Dithane gombás betegségek ellen vagy csak a virágzás után alkalmazható?
Te kérdezted az almát előzőleg?
Lisztharmat ellen nem véd egyáltalán. Kontakt szer, tehát már meglévő betegségek ellen nem ér semmit.
De ha mondjuk virágzó meggyre akarod, és gondolod, hogy még nem történt moníliafertőzés, arra jó, csak teljes fedettséget kell elérni a szirmok mindkét oldalán, és pár naponta újra fújni valamivel az újonnan kinyíló virágokat.
Az első válaszolóval csak annyiban vitatkoznék, hogyha nincs képben, akkor inkább ne terjesszen csacsiságokat. Ha 20 évvel le van maradva, akkor a múlt évezred beli tudásával 2019-ben ne osztogasson tanácsot.
Igenis lehet virágzásban is réztartalmú szerrel pemetezni. Csak az ne hagyományos réztartalmú szer, pl. rézoxiklorid legyen, hanem tribázikus réz-szulfát. Mondjuk a Cuproxat. ( [link] ) Nyugodtan lehet vele a rézérzékenynek mondott barackokat is permetezni. Virágzásban mondjuk nem az előírt mennyiséggel, hanem 20-25 ml/ 10 liter permetlé dózissal szoktam. Ha meg már levél is van rajtuk, amin a felszívódók fel tudnak szívódni, akkor nyilván mondjuk Folicur Solo-t is teszek hozzá. De pl a Bordói lé NEO sc vagy a Bordói lé + kén NEO sc is tribázikus rézszulfátot tartalmaz, azokat is lehet kontakt szernek használni a monília és a tafrina ellen. Mondjuk a kéntartalmúakat én ilyenkor nem szoktam alkalmazni a méhek védelme érdekében.
Ez az előző így mind oké, kivéve ez a kitétel:
"Ha meg már levél is van rajtuk, amin a felszívódók fel tudnak szívódni"
A felszívódók nem csak a tenyérnyi leveleken tudnak felszívódni. Hanem amint kidugják a fülüket a levelek, egyből lehet védekezni felszívódóval. Tafrina ellen kimondottan ilyenkor kell, még virágzás előtt, mert ilyenkor fertőződnek a megjelenő kis 1-2 cm-es levélcsúcsok, és ezek fel is tudnak venni annyi felszívódót, amennyi megvédi őket. Mire kijönnek a levelek, akkor már nem is kell védekezni, ha addig jól csináltuk, legfeljebb a különösen veszélyes években kell még rádolgozni.
De a virágmonília meg szirmon támad (már rájöttek az utóbbi években, hogy nem bibén, mint korábban hitték), ezért jó a Folicur ilyenkor is, mert a szirom is ugyanúgy fel tudja venni a tebukonazolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!