Miért bomlik az alma a szár tövétől kezdődően?
A pincében eltárolt (golden) almából folyamatosan újabb és újabb almák kezdenek el bomlani, a szár tövétől kezdődően, aztán 1-2 hét alatt a teljes alma megrothad.
Már kb. 10-15 %-át el kellett dobni.
Mi lehet az oka, mit lehet tenni ellene?
A "bomlás" szó alatt remélem, hogy romlást illetve rothadást értesz! Ennek rengeteg oka lehet: pince nem steril (1-2 évente meszelni), a páratartalom túl magas,de legnagyobb valószínűség szerint a nem megfelelő növényvédelem. A rossz, vagy nem kielégítő növényvédelmi technológia miatt a kártevők felsértik az almát, ahol már a gombák el tudnak szaporodni. Ezzel a gonddal kapcsolatosan oldalakat lehetne írni, de pl. itt (és sok más helyen is) utána tudsz olvasni
[link] .
Lehetséges megoldások:
- az idei szezonba csak annyi, hogy ha nyirkos a pince akkor naponta szellőztetni és időszakonként (hetente) átválogatni az almát
- jövőre rendes növényvédelmi technológia, ill. ha az alma nem saját, akkor csak megbízható helyről vásárolni.
- szüretkor, tároláskor úgy bánni az almával, mint a hímes tojással! EZ NAGYON FONTOS
- magam részéről az almát darabonként újságpapírba csomagolva tárolom. Így a beteg almák egymást kevésbé fertőzik, ill száraz pince esetében később kezd az alma fonnyadni, kiszáradni.
Köszönöm a válaszodat!
Természetesen odafigyelek ezekre a dolgokra:
Kb. hetente átválogatom, rendszeresen permeteztem (anélkül nem lehetne: a kukac és a varasodás elvinné az egészet), úgy bántam vele mint a hímes tojással :D.
De majd megpróbálok még jobban odafigyelni.
Szerintem az újságpapírba csomagolással 3 gond van:
1. Nem látod, hogy romlani kezd, vagy valamelyik szem a többi előtt kezd megérni/túlérni, és akkor tönkremegy.
2. Megreked a csomagolásban az etilén, túl gyorsan túlérik.
3. Nincs kapacitásom 2 mázsa almát meg téli körtét egyesével becsomagolni, főleg így, hogy nem is érdemes.
A piacról szoktam begyűjteni ilyen viszonylag alacsony, egyszer használatos rekeszeket, és ezekben egysorosan vannak az almák. (Így is helyigényes persze, mert magamnál magasabbra nem rakom.) Ezeket a rekeszeket 2 hetente átpakolom, és amit kell, kiveszem. Amin pici folt van, az még felhasználható, télen gyakran eszünk emiatt almás süteményeket, máglyarakást, gyümölcslevest, meg ilyesmit...
Ha mindig a szár tövétől indul a rothadás, akkor ez nem tárolási betegség, hanem már kint, a fán apró repedések keletkeztek ott, nézd végig a készletedet. Nem tudom, hogy ezt valami tápanyaghiány fokozza-e, de ha túl későn lett szüretelve, és ott a szár tövénél rendszeresen megállt a harmat a hűvös hajnalokon, az okozhatta.
Köszönöm a válaszodat!
Van pár kukacos, ill. magház-penészes is, de nem jelentős. A fő probléma ez a szár tövétől induló rothadás.
Tápanyaghiány: igen, ismert, hogy vashiányos a fa, ezért 1-2-szer szoktam direkt vastartalmú levéltrágyát alkalmazni.
A szüret időpontja inkább túl koránra (aug. vége) sikeredett, de már féltettem a fát: úgy ritkítom a termést, hogy minden fürtből csak egyet hagyok, mégis túl sok és nagy lett rajta az alma. Ezért egy részét már korán leszedtem (de már sárgult, érettnek látszott).
Továbbra is úgy gondolom, hogy valami apró sérülés lehet a szár tövében némely almáknál, és ez okozza a rothadást.
Lehet, hogy nem kellett volna ritkítani, hogy ne nőjenek meg túlságosan.
Lehet még a túlméretesség oka túl erős metszés, nyári öntözés, műtrágyázás (a nitrogénműtrágya a vashiány egyik oka is lehet).
A vashiányban biztos vagy? Más elemek hiánya is okozhat sárgulást, csak másféle módon: pl. magnézium, kalcium, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!