Kemény, kötött kerti talajt hogyan javíthatnám fel, hogy porhanyósabb legyen és tápanyagdús?
Sötét talaj, ha tavasszal felásom, szépnek és jónak tűnik. De ha sok eső esik, nagyon hamar összetömörödik, és hiába kapálgatom fent, lent is tömörödik, ami már pl. egy sárgarépának nem túl ideális...
Az a múlthavi rengeteg eső úgy összetömörítette, és most, hogy a teteje is szikkad, szinte kőkeménnyé vált. Nagyjából ásóért kiált. De be van ültetve, nem lehet ilyen kor felásni... Paprikánál vettem észre, hogy sárgulnak a levelei, a termés és maga a növény is elég kicsi, satnya. Úgy érzem ez nem a túl sok vagy kevés víz hatása, hanem a tápanyaghiány, bár lehet tévedek.
Mindenesetre mit tehetnék, hogy jobb legyen a talaj minősége?
Ássam be ősszel a falevelet? Segíthet? De hogyan tegyem? Ha lehullik beásni, vagy gyűjtsem egy kupacra, és hónapok múlva, ha esetleg összekomposztálódna, olyan formában szórjam csak ki?
És a diófa levelek is mehetnek, vagy az végképp rossz lenne ennek a fajta talajnak?
Ősszel ásd fel.
Szerves trágya, komposzt, homok, mész, hamu hozzáadásával javítható a talaj szerkezet. Elősegízi a mulcsal való fedés is.
Dió levelesnek csak a hamuja eltüzelés után.
A többi levelet komposztáld a többi kerti, konyhai hulladékkal.
Meszet és hamut csak akkor, ha bemérted, hogy nem meszes egyébként is, mert nagyon el lehet vele rontani.
Szerves trágyát szerezz, ha tudsz, az a szerkezetet is javítja. De ne csak mutatóba két marékkal, hanem 10 litert legalább m2-enként, és utána is 5-öt 2 évente, így pár év után már érzékelhető lesz a javulás. Pár vödör falevél nem ér sokat, olyan kis mennyiség.
Ha tudsz szerezni régi, törekes szalmát megfelelő mennyiségben, a talajszerkezetre az is jó, bár tápanyagtartalma nincs, azt komplex műtrágyával kell pótolni, ami mikroelemeket is tartalmaz.
Ősszel egyenletesen bedolgozva a leveleket, tavaszra el fog tűnni az egész, a giliszták feldolgozzák. Pl. rotációs kapával bekeverve a felső részbe, és utána rendesen megásva jó lesz az eredmény. Ha komposztálod, akkor a mennyiség töredékére csökken, úgy könnyű lesz szétszórni beforgatás előtt.
A dióban lévő csírázásgátló anyag (juglon) kb. fél-egy év komposztálódás alatt bomlik el teljesen, erről megtalálod a neten kísérletek leírását. De ha kis mennyiséget dolgozol frissen a talajba, akkor azt is megeszik a giliszták, és tavasszal a növényekre már nem hat károsan. Én már évek óta nem gyűjtögetem, hanem ahová fújja a szél, ott beforgatom, és minden ugyanúgy fejlődik.
Az én földem is ilyesmi, tehát tudom, miről szól a történet.
Ezzel azt kell tenni, hogy amikor az eső után kezd száradni, akkor 6-8 cm mélységben át kell kapálni (rotázni) az egészet, hogy a felső réteg porhanyós legyen, akkor ha az alja összerepedezik is, abba belehull a teteje, és tartani fogja a nedvességet, a felszín meg jó állagú marad, továbbra is lehetséges lesz kapálni szükség szerint.
Régen az öregek azt mondták, hogy "egy kapálás felér egy jó esővel". Úgy értve, hogy a kapálás nem csak gyommentesítést jelent, hanem elvágod a talaj hajszálcsövességét, nem párolog el a víztartalma. Ezért minden komolyabb eső után végigkapálták a kertet, amint száradt annyit. Mert öntözésre, ugye, nem volt lehetőség, mint manapság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!