Gyümölcsfaim nem fejlődnek. Mi lehet az oka?
Hideg volt a tél, par fa el is pusztult. Konténerest ültettem helyette. Tavaszi lemosó permetezést is csináltam. Elindult a levelezés, de az almafák kivételével többi fan új veszők nem alakultak épp ellenkezőleg őszibarackom levelei kezdtek sárgulni és hullani. Utána néztem nitrogén hiány volt. Adtam égy maroknyi NPK –t májusban most zöld, de új veszők nem indulnak, stagnál a birs, körte, mandulák, szilvak, gesztenye. Datolyaszilva fának zöld levelei kiültetés után kicsi elsárgultak és sok gyümölcsből csak par darab marat a fan.
Mi lehet az oka a lassú fejlődésnek? Kell NPK vagy PK? Lehet, hogy első évben lassú am úgyis?
És sajnos van olyan is, hogy "talajuntság". Guglizz utána a kifejezésnek, ha esetleg éppen arra a helyre ültetted a konténeres fát, ahol az előző volt. Tanácsot adnak abban is, mit tegyél...
Nem Mo-on laksz? Mert itt több évtizedben egyszer van ilyen enyhe tél, mint ami most volt.
A legfagyérzékenyebb szőlőknek sem fagyott el semelyik fejletlen, vékony hajtása, és a füge is kiválóan telelt, még az áttelelő termések is megmaradtak.
Szóval, ha valami fa elpusztult nálad, annak az oka nem a hideg volt, hanem valami olyan ok, ami miatt most sem fejlődnek a fáid.
Az ültetési utáni évben egyáltalán nem hagyunk termést a fán. Dobáld le őket szépen, különben a fák nem fognak sehová fejlődni.
Majd jövőre lehet 1-2-3 szemet hagyni, megnézni, mit teremnek.
A legtöbb fa nem fejlődik egész évben. Tavasszal megindulnak, ilyenkorra leállnak, aztán nyáron lesz még egy növekedési időszak. Vagy melyik faj hogyan.
Tehát ha a csemeték levele egészségesnek látszik, akkor nem kell megijedni, ha nem fejlődnek folyamatosan, majd jövőre fejlődnek, akkorra beáll a gyökérzet, lesz, ami nyomja a hajtást.
A sárgulás nem feltétlenül jelent nitrogénhiányt.
Őszibaracknál általában vashiány (vasklorózis) okozza a sárgulást. Összetett a dolog, pl. a talaj túl meszes, emiatt a fa nem tudja felvenni a vasat, és a vashiány miatt nem tudja beépíteni a nitrogént, hiába van elegendő mindkettőből a földben. Ilyen esetben az is lehet, hogy a plusz nitrogéntől meggyorsul a hajtásnövekedés, a vasfelvétel meg továbbra is alacsony lesz, és mivel egyre több kellene belőle, így idővel még sárgábbak lesznek a levelek.
Nem áztattad vízbe 1-2 napra a csemetéket ültetés előtt? Az gyökérpusztulást okoz többféle gyümölcsnél.
Tisztán tartod a fák alját, vagy fű van alattuk, amivel most még nem képesek versenyezni az erőforrásokért?
Magyarországon lakok nyolc éve. Utolsó par év volt hidegebb, emlékeim szerint.A kajszin és a cseresznyén mézgasodas is kialakult, a fagytol gondololm. A lemosó permetezésen kivűl, csalánlével permeteztem. Mult héten lombtrágyat adtam, először.
Igen, gyökereket áztattam egy éjszakára.
Egyévesek a fak. Lehet még NPK trágyázni?
A mézgásodást nem a fagy okozza, hanem gomba (pl. monília) vagy baktérium.
Gondolom, van pár beteg öreg fa a közelben, ezektől elkapták gyorsan.
Nitrogént ilyenkor már nem szabad földbe juttatni, csak lombtrágyát használni, mert mire a nitrogén hatni kezdene, akkorra itt az ősz, és késői növekedést okoz, vagy nem áll le időben a hajtásfejlődés. Ezért a vesszők nem tudnak beérni, és elfagyás lehet belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!