Melyik a jobb 1:40-es vagy 1:50-es olaj kerti kis gépek használásához?
Itt gondolok pl: fűkasza láncfűrész stb.
Mert az első dolog ami így elsőre szembe tűnő az az hogy az 1:50-es olaj + 10 liter benzin keveréket jelent az 1:40-es olajjal szemben! Eddig oké minden, persze ez észre vehető már az 1 liter keverék készítésénél is hogy az 1:40-esből kell 25 ml/liter az 1:50-esből pedig 20 ml/liter, itt is már menyiségnél is ki vehető vehető az hogy az 1:40-es gyengébb , ha már így számolgatunk :D
De én mégis hallom azt hogy az 1:40-es valamivel még is jobb! Akkor ez most azt jelenti ha 1:50-esem van vagy egyéb más, akkor az nekem jelenthet rövidebb üzemi időt gépeimnél? vagy ez csak egy "mese" úgy mond?
Légyszíves írjatok le ha van saját tapasztalatotok, akár egyik akár másik olajról. Vagy érveket hogy miért inkább ezt vagy azt használjam , persze olyanoktól várnám ezt is akiknek van tapasztalatuk. Olvasgatás szakirodalomból, nem ugyan az mint a meg tapasztalat/élmény :D.
Én 1:40-est használok, mert ezt írja a gép használati útmutatója. Még a tank kupakjába is bele van nyomva.
Eszembe nem jutott még, hogy mással kísérletezzek.
Minden gép egy bizonyos benzin:olaj arányhoz van megtervezve. A kenés minősége/mennyisége, valamint az illesztések pontossága és az anyagminőség szoros összefüggésben vannak.
Ha az előírtnál kevesebb olajat teszel a benzinhez, akkor ugyanúgy megy a benzintől, de gyengébb lesz a kenése, jobban melegszik, és főleg jobban kopnak a mozgó alkatrészek. Ha 40-es helyett 50-est használsz olyanba, amibe az előírás szerint 40-es kellene, akkor mondjuk negyedével-ötödével hamarabb lesz oda a kompresszió.
Nem egy óra ilyen használat után, hanem csak korábban, mint előírásos használat esetén.
Szóval, megnézed szépen, mit ír a gépkönyv, és ez szerint kevered az olajat.
Viszont ha egy modern géped van, és a régi technikához kifejlesztett, gyengébb kenési képességű ásványi olajat használsz (pl. a piros Stihl, ami csak a JASO FB kívánalmakat tudja teljesíteni), akkor 50-es gépbe is érdemes 40-es keveréket tenni, bár jobban fog füstölni, de tovább fog tartani a géped.
Ám ha egy modern, 50-es gépbe fullszintetikus olajat veszel, akkor nem kell dúsabbra keverni, elég 50-esre.
De a 40-es gépbe fullszintetikusból is 40-es kell.
Ennek a dolognak több összetevője van.
Nagy a különbség a minőségi ásványi és minőségi szintetikus olajok közt is kenés szempontjából.Utóbbit javaslom.Jobb a hőtűrő képessége,üzemanyaggal keverve is jobb a tapadása és kevésbé,minimálisan kokszol ,amitől jobb a gép kenése, hatásfoka ,mint az ásványival.
Tisztább marad a gyertya és kevésbé lesz hajlamos a zárlatra.
A kokszosodás az egyik nagy kopás nővelő a motoroknál.Keményebb mint a legkeményebb acél.
Ez, mikor már vastag lerakódást képez a dugó tetőn és leválik súlyos kopást,hengerfal és dugó berágódásokat okozhat.A gyűrűhornyokban megtapadva a gyűrűk letapadását okozza,ami kompresszió veszteséggel és ez miatt idő előtti teljesítmény csökkenéssel jár.
A legjobb hétköznapi használatban lévő 2T szintetikus olajok is 1:50 keverési arányig tudják csak ellátni a még kielégítő kenést.Ezek csomagolásán,tehát ha ez látható,akkor nem azt jelenti,hogy ez jó az x géphez.
Az x géphez mindég a gépkönyvi előírások a mérvadóak.
Ettől eltérni csak az olajban dúsabb keverék felé lehet,de nem a végtelenségig.Az 1:50 helyett inkább az 1:40 ajánlatosabb,mert a Sthil legjobb olaja is itt már jobb hatásfokkal ken és még nincs teljesítmény veszteség.
A kerti gépekhez ajánlatos egyszerre kb csak annyit keverni,amennyit az adott munkához felhasználunk.
Ha 1:40 az előírás,akkor én 4 literenként még kb 1 cl + olajat adok hozzá szintetikusból.
Vannak gépek,amiknél már 1:30, 1:25 az ajánlott gyári előírás.Ezeknél már nem érdemes pluszban dúsítani,mert itt már az anyag minőség is olyan,hogy nem javít a kopás mértékén semmit.
Így is rossz a hatásfoka a sok olaj miatt,mert az ebben a mennyiségben amúgy is jelentősen ront a motorteljesítményen.
Olajat minőségi szintetikust ajánlok.Vannak vezető kerti gép márkák olajai,amik kiváló minőségűek,de árban is,és vannak közép kategóriás névvel nagyon rossz minőségben.A kettő közti határ kb 3 500 Ft/liter környékén mozog.
Márkát csak azért nem írok,mert vannak kik csak a vezető olajgyártókét részesítik előnyben,és van aki Husqvarna gépébe egy Magyar kb 45 évvel ezelőtti fejlesztésű ásványit használ mert olcsó olaj és neki ez megfelel,és a többi nem számít.Ez utóbbi a személyes beszélgetésünk volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!