Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell úgy vetni a...

Aries 2 kérdése:

Hogyan kell úgy vetni a lucfenyőt, hogy lehetőleg ki is keljen?

Figyelt kérdés
A neten nem találtam értelmes, kerek választ erre. Tapasztalatom, hogy sokszáz magból egy sem kelt ki az évtizedek során. A fagyhatás sem kulcsa a kelésnek, mert kint minden évben érte fagy a magokat. Forrázás?

2018. jan. 28. 13:17
 1/4 anonim ***** válasza:
2018. jan. 28. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell se fagyhatás, se forrázás.

A tobozokat legkésőbb december végéig leszeded, hogy ne potyogjanak ki véletlenül se a jó magok. Melegre viszed 1-2 hétre egy nyitott dobozban, hogy kiszáradjanak és kinyíljanak. Kiütögeted a magokat. (Én úgy csináltam, amikor volt vagy 200 tobozom, hogy egy kisvödörbe tettem 3 db-ot, rá szembe egy másik kisvödröt, megráztam, mint bolond medve az odvas fát, és kész, jöhetett a következő 3.)

A magokat át lehet szelelni, hogy az üresek, szárazak kimenjenek.

Papírzacskóban vagy dobozban tárolod tavaszig, fűtetlen helyen.

Ha szobában tartod egész télen, akkor kiszáradnak a magok. Ugyanígy, a nyár folyamán az előző évi magok is kiszáradnak.

Lehet, hogy csíraképtelenek a magok, amiket gyűjtöttél, mert az épek gyorsan kihullanak, az elhaltak meg benne maradnak a tobozban.


Ha eljött a március közepe, akkor előveszed a magokat. Párat szétvágsz (-csípsz), megnézni, hogy nyers, olajos-e a belsejük, mert ha nem, akkor végük. Az ősszel felásott földet elgereblyézed, lazán nyomkodva simára lapítod.

Rászórod a magokat (véletlenül se sorba, hanem mint a gyepet), egymástól 3-4 cm-re.

Porhanyós kötött földet és homokot fele-fele arányban keversz (vagy eleve homokos föld van a kertedben), és ezzel leszórod az egészet 1 cm vastagságban. Kézzel vagy deszkadarabbal tömöríted.

Kelésig nagyon vigyázol, hogy ne száradjon ki. A locsolókannával csak óvatosan (és gyorsan), nehogy a víz kiverje a magokat. (A homok azért kell a földhöz, mert különben az öntözéstől összerepedezik az egész, felkunkorodik, és elszakítja a magoncok gyökereit.)

Pár hétig azt is meg lehet csinálni, hogy rongyot terítesz az egészre, és ezen keresztül öntözöd, ettől nem éri a nap közvetlenül.

Utána már le kell szedni a rongyot, mert elképzelhető, hogy kelni kezd.

Kelés után már több cm mélyen van a gyökér, innentől már nem kell annyira félteni.

Ha bejön egy 30 fok, akkor érdemes raschelhálóval árnyékolni.

Fontos: minden vakondot likvidálni kell a környéken. Nekem a 6000 kikelt magoncomból 8 db maradt 1 vakond miatt.

Természetesen, ha csak pár db fenyő kell, akkor ugyanezt virágcserépben is meg lehet csinálni. Csak ott nehezebb megoldani, hogy se ki ne száradjon a föld, se agyon ne öntözd. Viszont az előny, hogy lehet alulról felszívatni, és ha ezt óvatosan csinálod, akkor még a palántadőlés nevű betegségtől sem kell félned, mert a közvetlen felszín nagyjából száraz marad.

2018. jan. 28. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes választ!


Mostmár optimistább lettem a vetést illetően!

2018. febr. 1. 20:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Végül nem vetettem, mert nem kellet. Tavaly óta egyre több mag kel ki a lucfenyők környékén. Soha nem volt példa rá, hogy még közvetlenül a fa alatt is keljenek ki magok.
2019. aug. 19. 22:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!