Érdekelne, hogy a szőlőt saját célra is kell-e permetezni?
Nagyon régen, mikor még ezeket a permetszereket hírből sem ismerték is gondolom volt azért termés rajta, pl. Római birodalom.
Ha van 1-2 sor szőlője az embernek, az alap munkákon (metszés, tetejelés, kötés, kapálás, esetleg a trágyázás - nem műtrágyával) kívül ha a permetezést elhagyjuk, jó eséllyel lesz nulla termés? Láttam már olyan elhagyatott kidőlt-bedőlt gazos táblákat, karós verzióban is, ahol érésidőben mégis volt rajta - ha nem is olyan rengeteg - termés.
Amikor ezeket a permetszereket még hírből sem ismerték, akkoriban ezeket a betegségeket sem ismerték hírből sem.
Pl. a szőlő jelenleg legveszélyesebb betegsége, a peronoszpóra 1878-ban jelent meg Európában (Amerikából jött), a rómaiaknak ez ellen, meg a legtöbb mai probléma ellen nem kellett védekezni.
A szőlőfajták ellenállóképessége is nagyon változó, mint az első írta, meg az évek időjárása is nagyon különböző, meg az adott tőkék környezete (mikroklímája) is nagyon különböző.
Ezekről lehetne írni, a lényeg, hogy rezisztens fajtákkal, jó évben, jó helyen minden permetezés nélkül is lehet csúcstermést elérni.
Viszont a nem rezisztens fajták esetében nagyon sok dolognak kell összejönni, hogy legalább egy közepes termésed legyen permetezés nélkül.
Az elhagyott táblák esetén az van, hogy a hatalmas gaz miatt párás lesz a környezet már az év korai szakában, és elszaporodik rengeteg gombafaj, ami a szőlőnek nem árt, de annyira belepnek mindent, hogy a peronoszpóra elől egyszerűen elveszik az életteret.
A peronoszpóra csak akkor jut szóhoz, amikor nyáron a gazok kiszáradnak, elöregszenek, bejön az aszály, és a többi gomba már nem bírja annyira a szárazabb mikroklímát, mint a peronosz.
De ha a környéken nincs művelt terület, ahonnan a peronoszpóra vissza tudna terjedni erre a területre, akkor innen jó eséllyel pár év alatt kipusztul.
A környékemen rengeteg elhagyott helyen megfigyeltem ezt a jelenséget.
Plusz azt is, hogy ha szőlővidéken a tavasztól nem művelt szőlőből kiverik a mellig érő gazt, akkor két héten belül mindig ott a peronoszpóra.
Fajtafüggő, az bizonyos. Mivel én nem permetezek a kertben, ellenállót vettem, most idén van először termés az egyiken :) Semmi baja, egészséges, tavaly jól futott, idén jól terem, nagyon finom, magtalan csemegeszőlő.
Mondjuk a felsorolt munkákat nem csinálom, csak felkötözöm és elvan. A föld nem jó, még a cukkini sem hajlandó megteremni rajta, de a gyümölcsök zöme jól érzi magát, közte a szőlő is. Ez a rész régen szőlős volt, de az már a múlté. Ennek megfelelően a környéken rengeteg elvadult borszőlő van nagy gazzal, azokra most jó év jött, sokat teremnek. Máskor kevesebbet, de akkor is egészségesek.
Fajta függő. Vannak már jó és ellenálló fajták, amit a peronoszpóra és a lisztharmat sem károsít. Ezeknél ezek ellen nem kell permetezni, illetve szükségtelen.
Bianka, Pölöskei muskotály, Palatina,/kettős hasznosításúak/ stb. Csemege szőlőknél is vannak ellenállók.
Kb 30 fajta van már forgalomba, nézd meg a leírásukat, van miből választani különböző meggondolások alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!