Hogyan gondozzam pozsgás növényeim?
Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogyan gondozzam nemrég szerzett növényeimet? Pontosabban az Echeveria Setusa, illetve az Aeonium nevű pozsgásokat. (Alább képet is mellékelek róluk. Az interneten talált adatok nem túl részletesek, és az enyéimhez hasonló kinézetű növényeket nem is igen találtam.
Legfőképp arra lennék kíváncsi hogy mennyit, és milyen időközönként kell öntözni? (Azért mellékeltem képet róluk, hogy pontosabb választ írjatok a víz mennyiségére)
Az öntözés alulról, alátétbe, illetve felülről történjen a földfelszínre. (Pontos vízmennyiséget tudtok mondani, hogy ne öntözzem túl)
Állhat e kint tűző napon, 30-40 fokban is? Ha a szabadba van, állhat kint non-stop? (Minden este behozom fedett helyre őket, hogy nehogy megázzanak, de ha a talajfelszínt „lezárom” kavicsréteggel, hogy ne ázzon fel a föld, lehet kint egész nap?)
Átültetéskor milyen földet használjak, illetve mekkora legyen az új cserép?
Hogyan teleltessem őket? Vizet abszolút ne kapjanak mint a kaktuszok, vagy azért időközönként egy kis öntözést kaphatnak? Mennyi ideig tart a teleltetés? (hónapokban)
Ha levélből, tőlevélrózsából akarok dugványozni milyen földet válasszak, és ami a legfontosabb, a dugványt hogyan öntözzem?
Milyen egyéb dologra kell odafigyeljek a növények gondozása során?
Szívesen várom személyes véleményeiteket, illetve tapasztalataitokat . És válaszaitokat előre is köszönöm!
Mindkettőt tarthatod kint, egyáltalán nem baj, ha megáznak. (Az Echeveria szőrös levelei nem lesznek olyan szépek, de bajt nem okoz a dolog.)
Átültethez kaktuszföldet használj. Az E. már ott tart lassan, a Ae. még nagyon ráér, majd jövőre.
Öntözés gyakorlatilag mindegy, de alulról jobb, mert nem tömörödik le a föld.
Pontos mennyiség nincs. Lényeg, hogy alájuk öntesz annyi vizet, hogy felszívják. Ha az első pár alkalomnál túl sokat öntöttél, akkor egy óra múlva a felesleget leöntöd.
Én olyan 2-3 hetente szoktam őket öntözni, de van, aki hetente.
Télen az E-t tarthatod teljesen szárazon, de ha kicsit melegebb a telelőhely, akkor némi nedvesítés nem árt.
Az Ae. télen is igényel némi nedvességet, főleg, hogy tél vége felé virágzik.
Mindkettő télen is világos, de hűvös helyet szeret. 0-15 fok megteszi. Az Ae. csak 15 körül tartva virágzik.
Mikor hideg van, akkor teljesen szárazon legyenek, nedvesíteni csak melegebb időszakokban kell.
A teleltetés addig tart, ameddig a tél...
Nálam fűtetlen üvegteraszon novemberben még kapnak egy majdnem rendes öntözést, mert olyankor még 20 fok fölötti hőmérséklet is előfordul, aztán március eleje táján lesz megint ilyen melegebb.
Gyökereztetéshez jó a kaktuszföld. Az E. leveleit csak rá szoktam pakolni egy nagyobb (bármilyen) növény cserepére, aztán ha gyökerezni kezd, vagy főleg hajtani, csak akkor ültetem be. (Előtte beültetve könnyen berothad.) Az Ae. hajtását is hagyd egy üres cserépbe állítva beszáradni vagy 2 hétig. Vagy csapvízbe is állíthatod. De egyből földbe ne tedd.
Köszönöm a részletes választ!
Egy nagyobb eső akkor nem borítja fel az öntözési "rendszert"? Nem kell félnem hogy ezért kirohad? (Bocs az értetlenkedést, csak még kezdő "kertész" vagyok. Ez a nyár sajnos elég esős..
Tehát ha jól értem akkor a leveleit elég ráfektetni egy kicsit nedves földre, és attól megindul a gyökeresedés?
Nem olyan érzékenyek ezek.
Bármelyik kaktusz és pozsgás elviseli, ha két hétig ragacsos sárban áll. (Ha előtte és utána száraz a földje.) Csak a folyamatosan erősen nedves föld nyírja ki őket.
Ha simán a betonra lerakod az Echeveria leveleit, ott is megindul a gyökeresedés. A véletlenül letört és lehullott levelek mindig kigyökeresednek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!