Panelház 2. emeletén pici erkélyen kertészkedés?
Miért is ne?! Kerestem 1-2 helytaíkarékos megoldást:
Tehát láthatod is az egyik képen, hogy pici poharakban termesztik a palántákat. Gondolom egyértelmű, hogy rendszeres locsolás és napfény szükséges, de ilyen hidegben még megfagynának a palánták...
Jó ötletnek tartom felfüggeszteni őket, hisz a levegőben lógva senkinek sem zavarnak, vagy csinálj/szerezz polcokat, és oda helyezd el cserépedényekben.
Érdemes foglalkozni babbal és hagymával, hisz eléggé könnyű dolgozni velük, de talán a paradicsom és uborka is beválna. Komposztföldet ha nem tudsz szerezni, akkor vásárolhatsz. Ha tudsz valahonnét normális földet szerezni, akkor akár te magad is megtrágyázhatod (készíts étel- és növénymaradékokból komposztot). De egy kevés műtrágyát is szerezhetsz.
Ha esetleg eszembe jutna még valami, akkor szívesen leírom :)
Hát az első írt ugyan egy-két értelmes dolgot is, de nagy baromságokat is.
Pl. a kérdező nem palántát akar nevelni kiültetésre, hanem kész növényeket akar tartani.
Babot minek termelne erkélyen? Ha terem neki egy evőkanálra való bab, akkor mit csinál vele? Eladja? Mert megfőzni nem nagyon érdemes, legfeljebb egy aranyhörcsögnek elég.
Uborka is viszonylag helyigényes, plusz felfuttatva a szél igencsak megtépázza.
A hagyma (kizárólag zöldhagymának) egy jó ötlet. De ne apró dughagymából, mert az lassan nő meg szabadban is, cserépben meg soha, hanem venni kell kisebb méretű vöröshagymát, elduggatni, és amint elég nagyra nő, megenni. Minimális föld elég, ha naponta tudod öntözni, mert a hagyma saját eltárolt anyagait használja a levélhez.
Ha tudsz kimondottan törpe növésű paradicsompalántát szerezni, akkor nagy odafigyeléssel 3 liter föld is elég egy tőnek, de egy sima determinált fajtának legalább 5 liter kell, különben nem lesz elég a napi egyszeri öntözés. (A több föld több termést ígér - a rendes minőségű, persze.)
A paprika érzékenyebb, de azért azzal is meg lehet próbálkozni. Ha szereted a csípőset, akkor valami apró csípős paprikát kimondottan érdemes, mert a nagy étkezési nemigen lesz tényleg nagy, de a csípősnél nem számít, ha kicsi marad.
Ezen kívül vannak ugye a fűszernövények. Ezek egész évre szólnak (a hagymával ellentétben), így ezeknek több föld kell.
A kisebb termetűeknek másfél-két liter is elég, a nagyobbaknak nyilván több. Hogy melyik mennyire nő meg, annak a neten utána lehet nézni, de konkrét növény esetén itt is kapsz választ.
Virágföld: általános (B típusú) virágföld nagyjából megfelel minden ilyesminek, plusz szükség esetén tápoldatozás.
A nagyon olcsó virágföldeket kerüld el. Amúgy meg minél nagyobb kiszerelésben veszed, annál olcsóbb.
Bár a balkonkertészkedés címszóra több ezer találatot ad a google, az előttem szólókhoz hasonlóan én is félek attól, hogy egy emeletes ház erkélyén a nyári kánikulában órák alatt kialakulhat olyan kritikus helyzet, ami az addigi munkát tönkreteszi. Én például 10-15 literes ún. malteros vödörnél kisebb edénybe nem ültetnék paradicsomot sem. A kánikulában a kertemben a szabad földön is adok egy vödör vizet egy nagyobb tő paradicsomnak. Hátmég ha a felmelegedő betonrengetegben kellene a kánikulát elviselnie, és nem csak a napsütést de a betonfelületről visszavert hőt is viselnie kellene.
Néha az az érzésem, hogy megfelelőbb lehet például otthon gombát termeszteni... mint az erkélyen kertészkedni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!