Kerti, udvari csap akkor is elfagyhat, ha el van zárva az úgynevezett fagycsap?
Ha elfagy akkor a cső tönkremegy a jég miatt így ha elzárjátok célszerű vastag anyaggal bebugyolálni hogy szigetelve legyen, de legjobb kiengedni belőle a vizet. Nálunk a kerti csap a házból jön ki a föld alatt 30 cm mélyen fut a cső. A házba az alaksorban ahol 2 szoba és egy fürdőszoba van az ottani fürdőben fut ki a cső, mi ott mindig elzárjuk és amikor nagyon hideget mondanak a kerti csap vezetéke és nálunk a fürdőbe a főcsap után amibe megy a kerti csap ott van egy T alakú elosztó aminek az alsó felébe egy kisebb csap van rákötve és ha a T elosztó mögött ha elzárjuk a csapot akkor abból se jön víz de mi akkor kinyitjuk a kerti csapot hogy az a kis cső szakasz levegőt kapjon és bent a fürdőbe egy vödör van a csap alatt és megnyitjuk a belső kis csapot így a víz lassan lefolyik abból a rendszerből és így nem lesz vele gond.
Amikor jönnek a jó idők és a melegek akkor simán megnyitjuk és téli időig üzemel a kerti csap.
Elfagyhat, akkor ha tartósan mínuszok vannak, akár csak -1 is.
De csak akkor, ha a csőben van víz.
Ha a télielzáró-csapot elzárod, még van víz a csőben, ezután ki kell nyitni a csapot (felül), hogy levegőt kapjon és alul ki tudjon folyni a víz.
Igen, bárki volt is a lepontozó, a fagycsapnak pont az a lényege, hogy használatával ne tudjon elfagyni a kerti csap.
Amikor elzárjuk, akkor az utána következő szakaszból egy kis lyukon kiengedi a vizet, víz nélkül pedig ugye nem tud elfagyni a kerti csap. (Attól fagyna el fagycsap nélkül, hogy a jég minél hidegebb, annál nagyobb lesz a térfogata, a többi anyaggal ellentétben.)
Természetesen, a fagycsap helyes működtetéséhez hozzátartozik, hogy fent megnyitjuk a csapot, hogy levegőt kapjon, még véletlenül se maradjon benne víz.
Nagyon szépen leírták már előttem,hogy elfagyhat. Sőt. Még akkor is elfagyhat,ha a kerticsapot lefagytalanítjuk,de a fagycsap előtti szakaszban mindenféleképpen ott marad a víz. Ha a fagycsap felé vezető védőcső(amelyben a hosszúszárú elzáróval elzárhatjuk a fagycsapot) nyitva marad, úgy annak az esélye is megvan,hogy a meleg levegő eltávozik a csőből és szép lassan elhül a föld,majd a cső és az abban (a fagycsap előtt)levő víz hőmérséklete is lehül annyira,hogy jégdugó képződjön,majd legroszabb esetben,megrepessze,illetve széttörje a csövet,így csőtörést létrehozva. Persze ez függ a talajhőmérséklettől, a védőcsövön kiszivárgó meleg mértékétől, a külső hőmérséklettől, a vízcső talajban elhelyezett mélységétől ,a vízcső vastagságától stb. De egy nyitott védőcsőben tartós -10/-15fokban garantáltan szét fog fagyni :) Ezért szokták teledugdosni rongyokkal meg nejlonnal, zsákkal, ilyesmivel,mindennel ami kicsit is csökkenti a hőveszteséget,így a talajhőmérséklet elegendő védelmet tud nyújtani,ahhoz hogy ne fagyjon el.
Ha pedig nincs fagytalanítva (az előző kommentelő által leírt módszer alapján)akkor pedig nyilván szét fog fagyni a kerticsap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!