Kezdőoldal » Otthon » Kert » A kert lefóliázása jó ötlet?

A kert lefóliázása jó ötlet?

Figyelt kérdés
tavasszal ültetéskor le tennék egy fóliát és csak a növények szárának lenne kivágás .Előnye?hátránya?
2015. nov. 14. 14:42
 1/5 anonim ***** válasza:
penészedik alatta a föld, nem szellőzik. nem nőnek gazok.
2015. nov. 14. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
a gazok miatt akartam le fóliázni. vagy valami más ötlet?
2015. nov. 14. 15:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Síkfóliázásnak hívják, és igen elterjedt eljárás. A dinnyetermesztők szinte 100 %-ban ezt használják, de pl. a paprikásoknál is szokás, ikersorokkal.


Én kb. 6 éve így termelem a paprikát, paradicsomot, padlizsánt, uborkát, meg mikor mit.

Lerakok egy csepegtető szalagot, erre egy 1 m széles síkfóliacsíkot. Két csík között kb. fél méter van, ezt vagy kapálni kell, vagy mulcsozni. (Én általában az utóbbit csinálom, de eszméletlen mennyiségű fű kell hozzá, évente 3x10 cm lazán rászórva.)

A fóliacsík szélét le kell földelni, hogy a szél ne kapja fel, a hivatalos technológia szerint ennyi elég. De mivel így a gyom kikel a nejlon alatt, és bár viszonylag gyengén fejlődik, de él, és felnyomja a fóliát, ezért 1-2 cm vastagságban lefedem földdel az egészet. (Dinnyénél nem számít, mert az nagyobb korában totálban leárnyékolja a fóliát.)

Előnye, hogy amik április végétől mindenszentekig a földben vannak, azokat nem kell gyomlálni, kapálni. (Ill. gyomlálni kell a lyukakon kibújó gyomot, meg a külső széleken, ahol rotázni, kapálni nem lehet a nejlon széle miatt.)

A talajnak nincs párolgási vesztesége, az öntözővíz is jó hatásfokkal hasznosul. A fóliára hulló esővíz lefolyik az ültetőlyukakon és a mulcsozott utakon, felfelé jövet pedig jó részét megfogja a fólia.

A giliszták a mulcsnak lerakott füvet megeszik, és feldolgozva behordják a gyökerekhez. (Emiatt sok víz szükséges, hogy ne alakuljon ki N-hiány.)


Hátránya: a fólia és a mulcs miatti viszonylagos levegőtlenség miatt ezt csak két évente szabad csinálni ugyanazon a területen. (Én 4 évnél gyakrabban nem szoktam.)

Ha vakond van a megyében, az garantáltan odatalál a fólia alá a jó puha földbe, és gilisztavadászat közben ott turkálja szerteszét a palántáidat.

Munkaigényes a lefektetés és a palántázás - viszont akkor kell vele dolgozni, mikor áprilisban még nincs olyan sok munka, és ez később megtérül többszörösen.

2015. nov. 14. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha nem túl nagy területen tennéd, akkor javaslom a kartonpapíros módszert.Vastag kartonpapír csíkok, rá a föld.Alatta nem nő a gaz, de a papír egy szezon alatt elkomposztálódik, jövőre újra lehet kartonozni. Nálam bevált.
2015. nov. 15. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Geotextília
2015. nov. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!