Ha fakivágás közben a telkemen megsérül a favágó, maradandó egészségkárosodást szenved, akkor anyagi felelősséggel tartozom érte?
Már mért kerülne sokba? Nem ö okozta a balesetet aki elvállalja annak kell figyelnie saját épségére
Ha pl ez üzembe csinálom a megrendelést és le vágom az ujjam akkor nem s megrendelő lesz büntetve elküldöm a k any@ba de semmi több
Mitől lenne munkahelyi baleset? Munkaidőben csinálják, ezzel foglalkoznak?
Ha nálam agyoncsapja az áram a hülye szerelőt, nem én felelek érte.
Nem ilyen egyszerű.
Vizsgálatot indítanak, ahol megnézik hogy a baleset időpontjában betartották-e a hatályos jogszabályok rendelkezéseit életvédelmi szempontból és ha nem, azok be nem
tartásáért ki tartozik felelősséggel. Ebben benne van az is hogy a favágók felmérték -e előzetesen a fák állapotát, megfelelő szerszámokkal, megfelelő módon dolgoztak -e, ittak -e a munka végzése során (ez ugye nem ritka) és hasonló körülmények. A tulajdonos akkor tartozik felelősséggel, ha ő okozta a balesetet, vagy része volt benne.
Minden lakásbiztosításnak része a felelősség-biztosítás is (pl kutyaharapás, kerítésre dőlt fa és hasonlók miatt).
amiatt, hogy a te telkeden történt, nem leszel felelős.
de azért, hogy olyan tevékenységet végeztetsz, amiért fizetsz, de sehol sincs bejelentve, és senki sem adózik, már hibás leszel.
a munkavédelemre komoly szabályok vonatkoznak, megfelelő védőruha, védőfelszerelés, cipő, szemüveg, kesztyű, stb.
ezekért is te felelsz, mert nem hagyhatod jóvá a munkakezdést, amíg ezek nem állnak rendelkezésre.
ha az illetőnek amputálni kell a lábát, nem csak a gyógykezelését fizetteti ki veled, hanem megítélnek neki kb 20 milliót, mert a jövőben nem fog tudni dolgozni.
Magyarországon kb. ennyit, Amerikában akár több százmilliót is kifizetnek egy munkabaleset után.
"nem hagyhatod jóvá a munkakezdést, amíg ezek nem állnak rendelkezésre"
Ez egyszerűen nem igaz, mert nem a megrendelőnek kell ezekről gondoskodnia, hanem a szakértőnek. Gondolod hogy egy gázszerelőnél a megrendelő pontosan tudja, hogy mi mindent kell betartania az illetőnek? Vagy villanyszerelésnél mik a hivatalos érintésvédelmi szabályok? Ha ez tényleg igaz lenne, akkor soha senki nem hívna semmiért szerelőt, mert nem éri meg a kockázat.
A mester a felelős, és őt terheli felelősség azért is ha képzettség nélkül vállal munkákat és amiatt balesetet szenved vagy ő, vagy bárki más. Szép is lenne ha a nagykönyvet kéne böngészni egy konnektor cseréje előtt, nehogy jóváhagyjon a tulaj egy szerelést kesztyű nélkül... Ez szerencsére nem Amerika, ott elmebeteg ítéletek születnek polgári perekben, akkor is ha a balesetet okozó sérül meg, csak mert valamire azt mondja hogy ő azt nem tudta/nem volt ráírva.
hát először is ma már még a saját családtagodnak se segíthetel hivatalosan vagyis legalább napi bejelentéssel le kell tudni a munka bejelentését, másrészről hogy vágtak ki már fát az csak egy dolog van-e fűrészkezelő engedélye döntési engedélye erre a feladatra másrészt megfelelő védőfelszerelés. Milyen a terep és a fa állása fel kell-e mászni és legallyazni darabokba elengedni hogy ne törjön össze semmit a vigágott fa mert ilyen esetben már tovább rontja a helyzetet ha erre sincs engedélyük, és te így vágatod ki a fádat mivel saját maga saját körbekerített területén azt és úgy végzi ahogy akarja nem vonják felelőségre de ha már mást alkalmazol erre a célra és nincsennek meg a megfelelő eszközök és képzési engedélyek, meg a hivatalosság hogy vállalkozóként csinálja vagy hogy jelentitek ezt, ha sehogy és semmi engedély és megfelelő eszköz nincs baleset esetén te is hibás leszel és fizethetel.
De ha hivatalos megfelelők az engedélyek és eszközök baleset esetén nem fog anyagi terhelés súlytani .
Igen, munkahelyi baleset.
Aminél mindig és kizárólag a munkáltató a felelős, egyéni vállalkozó esetén ő, mint a saját munkáltatója.
A telektulajdonosnak semmi köze hozzá, hogy az illető ki van-e oktatva a szerszám használatára, van-e engedélye favágásra vagy egyáltalán bármilyen munkára. Ez mint a favágást elvállaló ember felelőssége.
Mint a kolléga nagyon helyesen felhozta a példát, egy kihívott villanyszerelőnél is fel kell tételeznem, hogy minden szükséges engedélye és szakvizsgája megvan az illetőnek. Ha agyoncsapja az áram, mert nem értett hozzá, hát így járt, az ő baja.
A favágónál is ez a helyzet, honnan tudjam én, hogy az illető úgy vállalta el a munkát, hogy nincs szakképzettsége meg nem egy hivatalos magánvállalkozó? Erre semmilyen szakmunka igénybe vevőjét nem kötelezi semmilyen törvény.
Ha a munka végeztével az illető nem tud számlát adni, akkor feljelenthetem, de előtte nekem nem kötelességem tudni, hogy ő nem egy adófizető vállalkozó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!