Szabad füvet locsolni 35-40 fokos hőségben tűző napon?
Eddig abban a tudatban voltam, hogy azonnal kiég, ahogy rákerül a víz és rátűz a nap. Mindenki más is ezt mondja. De a szomszédom viszont azt, hogy nem ég ki a napon sem, mivel közvetlen a talaj mentén van a fű. A kiégés csak a fákra, bokrokra vonatkozik, amiknek a levele nem talajszinten, hanem magasabban van. És valóban szokták locsolni hőségben is a füvet...
A városban sétálva is láttam, ahogy 35 fokban az öntözőrendszer folyamatosan permetezi a füvet. /Erre is hivatkozott a szomszédom, hogy parkokban is locsolják 40 fokban is, bár ők -mármint a szomszédom- nem locsolják folyamatosan ekkor sem./
Szóval most akkor kiég vagy nem ég ki? :) Merjem locsolni 35-40 fokban? Tudom, ez az utóbbi napokban már nem aktuális, de ahogy néztem az időjárást, ha közel 40 fok már nem is, de a 30 fok vissza fog térni...
Az említett kertészmérnök nyilván libáért vette a diplomáját. Szakemberként illene különbséget tenni a dolgok között, nem így kategorikusan kijelenteni, hogy ez tévhit.
A hideg víz okozta hidegsokk létező dolog. Akkor lép fel, ha a növényt legalább 15 (vagy 20) fokkal hidegebb víz éri (növénytől függően).
Tehát ha 20 fokos vizet nyomatunk 30 fokban a fűre, nem lesz baj. Jó esetben még 35 fokban sem. (Bár a fű ugye melegebb napos időben, mint a levegő.)
Ha a slagban lévő meleg víz megy először, akkor utána a fűszálakon ezzel keveredik a hideg víz pár másodpercig, és van egy rövid ideje a növény külső részének, hogy hűljön annyit, hogy utána a hideg víz ne nyírja ki a sejteket. Ez nem sok, de lehet, hogy pont ez lesz az elég.
Ha az említett mérnök úr a spéci porlasztós gyepöntöző berendezésével eleve 10 fokos vizet juttat ki a 40 fokos fűre, akkor a porlasztott víz a forró levegőtől szintén melegszik annyit, hogy nem okoz gondot.
De ha a kispolgár a nagy cseppeket szóró négyszögesőztetővel adja neki a hideg vizet, nem beszélve róla, ha slaggal, az már igenis égethet.
Tehát a helyes válasz: attól függ.
Hogy milyen hideg vizet nyomatunk, meg milyen módszerrel.
Ami nálunk a kútból jön víz, szerintem az olyan 15-20 fok körül van. Ha legrosszabb esetben is van 15 fokos és 35 fokos hőségben locsolom, akkor az 20 fokos eltérés.
És én simán slaggal szoktam locsolni. De van a slag végére szerelve egy szórófej, amitől erősebben és spriccelve jön a víz, nem pedig csak úgy "tömören" ömlik kifelé, mintha nem lenne rajta vagy mintha egy csapból folyna a víz.
Nem tudom, hogy az én cseppeimnek van-e idejük felmelegedni, míg a fűhöz érnek. :D De mindegy, marad az esti locsolás, az a biztos. :D
Hideg és hideg között van különbség.
Mint írtam, ha a fű hőfoka meg a víz hőfoka között nincs a fű által elviselhetőnél nagyobb különbség, akkor nem ég meg a fű.
Ahol 45 fokban indítják rá, ott nyilván értenek hozzá annyit, hogy nem nyírják ki a gyepet, vagy pedig azért nem kell érteniük hozzá, mert mondjuk felszíni tározóból veszik a vizet, ahol fel tud melegedni.
Ez a hidegsokkos dolog minden növénynél megvan, nem tudom, a fű miért lenne kivétel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!