Kezdőoldal » Otthon » Kert » Valaki tud műtrágyázással...

Valaki tud műtrágyázással kapcsolatban ötletet adni?

Figyelt kérdés
Van egy kertem amiben nem igazán terem meg semmi vagy ha igen akkor is olyan visszamaradotnak tűnik. Idén tavasszal elszórtam egy kis részébe némi pétisót és szép angy hagymák meg paradicsomok nőttek. Jövőre egy füves részt is be akarok szántani kertnek és tanácsokra lenne szükségem hogy milyen műtrágyákat szórjak el benne mennyit és mikor.
2015. jún. 30. 21:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Kombinált műtrágyát, ha már műt akarsz, NPK a jelzése.

Az hogy milyen arányban, az attól függ, mit akarsz termelni benne. Nézz utána alaposan melyik növényed mit igényel. A mikorra is a növénytípusoknál találsz választ.

2015. jún. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
és ha mindenfélét? répát,retket,uborkát,karalábét paradocsom stb.
2015. jún. 30. 21:25
 3/12 schocko ***** válasza:
Három fő anyaga van a műtrágyáknak: nitrogén, foszfor kálium...a nitrogén a legfontosabb, abból kell a legtöbb, mert abból használ legtöbbet a növény, illetve az mosódik ki leggyorsabban...a kálium már lassabban mozog a talajban, kötöttebb talajban néhány 10 centit évente, lazábban többet, s általában a lazább talajok igénylik a pótlást, illetve ha nagy káliumigényű növényt termesztünk (gumósok), a foszfor mozog leglassabban, de gyakrabban hiányzik, mint a kálium (foszfor a magvak tápanyaga)...ősszel érdemes alaptrágyát kiszórni (NPK), de ha csak üresen marad a föld, akkor tavaszig a nitrogén nagy része úgyis kimosódik...a műrtágyáknak kell egy bizonyos idő, hogy a növény számára megfelelően felvehető állapotba kerüljenek, ezért a tavaszi műtrágyázásnál eltelik néhány hét, mire hatni kezdenek...a nitrogén műtrágyáknak két formálya van: a nitrát és az ammónia...a növény a gyökerén keresztül csak nitrát formában tudja felvenni, a levelén keresztül pedig csak ammónia formában...az ammóniaként kiszórt műtrágya is nitráttá alakul a talajban, csak később hat...a leváltrágyák ammóniaként tartalmazzák a nitrogént, de csak kis százalékban, hisz a rendes ammónia 46% nitrogént tartalmaz (a pétisó azt hiszem 27-et)...tenyészidőben csak nitrogént kell pótolni, mert a káliumnak és foszfornak már nincs ideje annyira bemosódni, hogy az évben érdemlegessen hasson...levéltrágyaként viszont lehet részben pótolni őket...(az esők is belemosnak egy bizonyos mennyiségű légköri nitrogént a talajba)...
2015. jún. 30. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 schocko ***** válasza:
*formája
2015. jún. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ne pétisót használj hanem mikroelem tartalmú jó minőségű műtrágyát.Szántáskor is szórhatsz ki de ne nagy mennyiségben,szerves trágyázás is ajánlott mert javítja a talaj szerkezetét,a túltrágyázás nagyon "káros" tud lenni tehát ne lépd túl a javasolt mennyiségeket.Én pl. a következőt használom:Volldünger Linz 8-10 naponta beöntözve (0,1%-os vizes oldat) + Wuxal levéltrágya (Super és/vagy Ascofol) 10 naponta, nekem ez vált be, olyan terméseim vannak hogy a szomszédok is átjönnek megnézni...
2015. jún. 30. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
akkor ha npk műtrágyázok ősszel aztán ültetés előtt párhéttel pétisó meg egy kis foszfor káliummal az úgy jó lesz? Előre is köszönöm a segítséged.
2015. jún. 30. 22:01
 7/12 anonim ***** válasza:
Ne használj műtrágyát, az csak segít egy sérült talajt a végletekig tönkretenni. Szerves trágyával próbálkozz, esetleg tőmulcsozással (folyamatos lassú visszarohasztás) vagy mélymulcsozással (humusz újraépítés).
2015. jún. 30. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
Ammónium nitrát műtrágyát ajánlok tavasszal mikor már kikeltek a növények .
2015. júl. 1. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A mai intenzív termesztésben sajnos a műtrágya szinte nélkülözhetetlen, a szerves trágyával kiegészítve ajánlott a használata, jó minőségű műtrágyák nem rontják a talaj minőségét (pl. Volldünger Linz,yara stb.). Csak Nitrogén (pétisó) műtrágya csak a lombtömeget növeli feleslegesen. egyedül az uborka igényel talán nagyobb mennyiséget,de másnak felesleges, ezért is a legjobban NPK+mikroelem műtrágya vált be,abban minden bennevan ami kell a növénynek és az elég neki, 20 éve termelek és nem használok mono műtrágyát , terméseim gyönyörűek...levéltrágyázok is valószínűleg azért is...
2015. júl. 1. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ne haragudj már 3. csak pontosítanék az amónium nitrát 37% os csak nem 46 de amúgy nem változtat a lényegen.

Meg hogy nitrogénból kell a legtöbb az se nagyon igaz csak annak van nagy látszata nyomja a zöldtömeget, meg a termét is de ha sokat kap rossz hatása lesz nem lesz elálló.

Ezt már csak úgy Ha van lehetőséged érett istálló trágyával szórd meg jól szántás előtt. Ha meg nincs rá lehetőséged Komplexet szórjál ki szántás előtt (NPK) és olyat érdemes már akkor olyat amiben a nitrogén kevesebb mivel az úgyis kárbavész tavaszig nagyrésze de jó ha van mert segíti a lebomlást a szántás után a földalatt, mert gondolom nem húzgálod ki gyökerestül a gazokat meg a füvet és ez hamarabb jobban bomlik ha kap nitrogént. Aztán ha majd kibújt a vetemény akkor érdemes már vagy lombtrágyázni de énis erre nem csak nirogént használok vagy fejtrágyát szétszórod eső előtt vagy utánna locsolhatol hogy ezzel is több szívódjon fel mossa be ne párologjon el.

2015. júl. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!