Hogy komposztáljak, ha nincs árnyékos helyem a kertben?
Mindenhol azt írják, árnyékos, jól szellőző helyen legyen a komposztáló. De hogy lehet ezt megoldani? Van két diófám, az egyiknek szép elterülő lombja van, arra gondoltam. De csak délelőtt árnyékos, utána egész délután odatűz a nap. A
Ami ezeken kívül árnyékot ad, az maga a ház, de szinte mindenhol van ablak, ablak alá meg nem tenném a rothadó dolgokat. Főleg most, hogy jön a nyár, és egész nap nyitva lesznek az ablakok.
Viszont ha éri a nap, akkor kiszárad a komposztnak való, és leállnak a rothadási folyamatok. Minden nap meg nem lehet locsolni. Ti hogy csináljátok?
köszönöm, ment a zöld kéz.
milyen gyakran van szükség arra az 1-2 kanna vízre?
mekkora a komposztálód?
fából lesz a komposztáló, egy kb. 50x50x100 centis láda. hogy érdemes, keskenyebb legyen, de magasabb, vagy szélesebb része legyen a földön, úgy viszont alacsonyabb? vagy ez már teljesen mindegy?
Ha holnap összerakom, mit tegyek legalulra? Zöld vagy barna hulladékot?
Aprítóm nincs, és nem is veszek, feldarabolom a gallyakat fűrésszel vagy kézzel, de mekkorára? 5-10 vagy 10-20 centis gallyak a jók?
A diófának csak a levelében van a "mérge", vagy a gallya sem jó?
Pár hete elbontottunk egy régi ólat a kertben. Az eltakarítás és felásás közben (veteményes lett a helyén) rengeteg földben lévő fával találkoztunk, az egészen kis méretűektől a tüzelőig volt ott minden. Tudom, hogy sokkal nehezebben komposztálódik, ha be van ásva valami, mert nem jut oxigénhez, de ezek a fák már 5-10 éve a földben voltak, és jóformán el sem kezdtek rohadni/rothadni, pedig tényleg volt köztük egy csomó 3-5 centis kéregdarab is. Nem győztem dobálni őket kifelé az ágyásokból. Miért nem indult meg ezeknek az elbomlása?
Minél kisebb az apríték annál jobb de: ha túl kicsi akkor rothadás is bekövetkezhet, ha túl nagy akkor gyorsan kiszárad és állandóan megáll a bomlás, a fagallyat minél jobban össze kéne szecskázni.
A fa lebontása jóval több idő,de lehet gyorsítani méghozzá nitrogén műtrágya hozzáadásával, a bontás függvénye a Nitrogén és az oxigén (gombák és mikroorganizmusok ebből "élnek", a talajban jóval lassabban bomlik főleg ha levegőben és nitrogénben szegény.
Én mikor a komposztra nitrogént szórok akkor nagyon felgyorsul a bomlás is, egyértelműen mivel még több tápanyaghoz jutnak a lebontók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!