Szilvafa mag ültetése szabadföldbe?
Egy dolgot azért tudni kell a magról való ültetésről .
A gyümölcsfák magja , nem egyenlő tulajdonságú a többi növénnyel ! A szilva , alma , barack ,körte , stb magot ha elvetjük , és nagy eséllyel kikel , abból csak egy vad alany lesz , nem nemes . A szilva esetében a fa ágas bogas , nagyobb 5-7 cm tüske szerű hajtásai lesznek a későbbiekben , termése igen kevés , apró savanykás lesz .
Ezért kell beszemezni a fákat , amivel egy nemes fának a hajtás rügyét juttatjuk a vad alanyba . A későbbiekben ezt a nemes fának a rügyhajtását neveljük facsemetévé. Ezért vannak a faiskolák , (ahol én is dolgozom :) ) ott nevelik a fákat ültetéstől a szemzésen át , a sok más többi műveleten keresztül , mire 2 év alatt egy szép gyümölcsfa lesz a magból .
Mivel ehhez a dologhoz kellő szakértelemre van szükség , javasolnám , hogy vásároljon a faiskolából fát , és azt ültesse ki , így egy csomó gondtól megkíméli magát :)
Mint az előzőekben említettem faiskolában dolgozom , semmilyen hideg hatás nem kell , ez hülyeség !
Ha hűtőbe teszi , akkor tuti nem kel ki soha , megfagy a csíra , és dobhatja el az egészet .
a szilva magházat nyugodtan fel lehet törni a belsejében levő magot ki kell csíráztatni ( szórjunk egy edénybe 2 cm vastagon vizes homokot , de akár a fűrészpor is jó , majd helyezzük el a magokat , majd ismét vizes homok 2-3 cm.) Ezt ha szobahőmérsékleten csináljuk , lehet január közepén elkezdeni , és március elején a fagyok elmultával már lehet kiültetni és amikor 0,7-1 cm csírája van földbe elültetni 4 -5 cm mélyen .
Engem is érdekel.
De hát kint a szabadban hidegebb van, mint a hűtőben. De a hűtőben sem fagyhat meg, az csak 5-8 fok.
Ez csak szilvára vonatkozik? Mert pl. diót árulnak is magról neveltet.
Hogy történik a nemesítés, mondjuk szílvafánál ?
Hát össze poroznak kétt jófajta szílvafát elvetik a magjait és kiválasztják a legjobbakat, nevet adnak nekik, majd ezzeket klonozzák. Azaz ezeknek a hajtásaít fogják beoltani a vad szilvafa alanyokba.Az lehet, hogy 100% ban nem olyan lesz a termése, a szilva vagy almafának mint amit kostóltunk, de az is lehet, hogy egy jobb fajtát sikerült létre hoznunk. Vegyük példának a vasútikocsiból kidobott alma, vagy körte- csutkát, amiből fa lett, nem permetezi senki, nem metszí senki, és gyönyörű termése van. Tessék megfigyelni. A szilvafák majd össze szakadnak a termés alatt. A gond a nem öntermékenyülő fajtákkal lehet, hatalmas fává nöhet rövid 3-4 év alatt viszont porzó nélkül kevés és satnya termést eredményez, és nem tudjuk kitalálni a megfelelő porzó fajtát. Ha faiskolá- ban vásárolunk öntermékeny fajtákból válaszunk egyík legjobb fajta a 'Stanley'. Nagy szemü terméseiböl mindent lehet készíteni, konzerválni, lekvár, savanyunak is, süteményekbe,és megenni nyersen éretten mesés ízű.
Gyökérdugványról a minden évben bőtermő Penyígei 'Nemtudom'szilva a kíváló aromájú pálinka Hungarikum, és a Penyigei szilvalekvárról ne is beszéljünk.
Én is csíráztatni-magonccal "kínlódni" szeretnék... Lehet tudni, hogy mi lett a kérdező magjaival?
Lehet hogy egyszerűbb megvenni a faiskolából, de én inkább értékelek egy kevésbé nemes, és apróbb, kevésbé finom, de cserébe életképes félvad, de ellenállóbb fajtát, mint egy agyonnemesítettet, amit folyton permetezni-pátyolgatni kell, hogy ne legyen folyton kukacos/gombás/beteg.
Egy amolyan útszéli "gondozásmentes" fáról vannak magjaim, azokból szeretnék valamit...
Szia!
Mi lett aztán a magokkal, elültetted? Kikeltek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!