Kezdőoldal » Otthon » Kert » Vetőburgonya hiánya miatt...

Vetőburgonya hiánya miatt lehet vetni rendes étkezésre való burgonyát? Milyen esélyel lesz belöle szép nagy termés belöle?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 2. 04:23
 1/9 anonim ***** válasza:
60%

Persze, hogy lehet.

Szerinted évszázadokon keresztül hogy ültették a krumplit? A megmaradt öreg krumplikat tették a földbe. A vetökrumpli új "találmány", ezelött 50 éve még ismeretlen fogalom volt.

2015. ápr. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
65%
kisebb méretűeket szokták kiválogatni és elültetni, azthiszem az öklömnyinél kisebb volt a "méret"
2015. ápr. 2. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%
Ahogy már több helyen írtam, a krumpli /burgonya/ ültetésnél a csira szám a lényeges. Volt idő amikor vetőgumó hiánya miatt, a vastagon meghámozott krumpli héját ültették el, és volt termés is. Az ültetni való burgonyának való, az sima héjú, és a csirák gyöngyházfényűek, vastagok, a csirakezdemény legalább gyufafej nagyságúak legyenek. A vetésre alkalmatlan a vékony és általában hosszú csirások cérna csirás / vírusos/ gumók. Át kell válogatni ezen ismervek alapján. Ha nagyok, sok csirások azokat késsel darabokra lehet vágni, úgy hogy "biztonságból" két- három csira maradjon egy-egy darabon. Részletesebben nem írom ok-okozat összefüggés alapján, de saját szükséglet tereléséhez elég információ. A egyéb részre nem térek ki, nem akarok könyvet írni. Még annyit, hogy az elvágott gumókat, a vágott felületükkel mártsd be őrölt fahéjba. Ez még kísérleti stádiumba van, az eddigi eredmények biztatóak.
2015. ápr. 2. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
56%

Persze vetni lehet az étkezési burgonyát is, akár darabolva is, ha nagy. Úgy ahogy az előző írta. De a mai világban ezek a fajták nagy része olyan, hogy csak az első vetéssel hoznak kielégítő termést, illetve sokkal érzékenyebbek a visszavetéskor a betegségekre. Ha javasolhatom az úgy nevezett bio, rezisztens fajtákat érdemes megvenni, amit vissza lehet vetni. Én a balatoni rózsát (korai) és a sarpo mira-t (késői) fajtákat szoktam venni és 4-5 évig visszavetem. Persze van más hasonló fajta is, utána lehet nézni. Nekem ezek jöttek be a homokos talajomon.

A háború után anyámék a krumplihéjat vetették vissza, mert nem volt elég élelmiszer, pláne nem vetőkrumpli, még az apró krumplit is felfalták, meg csalánt, kövérkét, tyúkhúrt főztek és ettek.

2015. ápr. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
66%

A "régi világban" még nem volt elterjedve tízféle burgonyavírus. Mikor mindig az egészséges, saját termésű apró krumplit vetették el, akkor nem is hurcoltak be semmit.

Manapság már szinte minden tételben van fertőzött, amit újravetve az állomány egyre nagyobb része fertőződik meg - plusz a kert talaja, tíz évre.

Még a fémzárolt ×urvadrága vetőgumó sem feltétlenül vírusmentes, hanem meg van adva, hogy hány százalékban lehet vírusos.

2015. ápr. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat hasznos volt.
2015. ápr. 3. 04:27
 7/9 anonim ***** válasza:
64%

Az 5. válasszal kinek van gondja, és micsoda?

Amit leírtam, az mind tény, utána lehet nézni szakmai oldalakon.

2015. ápr. 3. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
65%

Tombol az értelmiség... Pontozni már sikerült, egy értelmes mondatot megfogalmazni még nem.


Gondolom, a lepontozók azok, akik még nem hallottak a leromlást okozó vírusokról, ennél fogva a tüneteiket sem ismerik fel a kertjükben.

Nálam már előfordult néhány vírus az utóbbi harminc évben, így tudok róluk egyet-mást.

A gyakoribbakról itt is lehet olvasni, bal oldalt kattintva:

[link]

2015. ápr. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
79%

Mindenfélét nem érdemes már vetni. A legtöbb fajta olyan amit a vírusok lerontanak. Fémzároltan megveszed jó ereményt hoz a termés. Ha visszeveted még elfogadható, de 3. vetés után sokszor annyi sem terem, mint amennyit elvetettél. Desirével és impalával próbálkoztam.


Én is azt teszem, mint az egyik előttem szóló, akit szintén jól lepontoztak. Vírus rezisztens fajtát ültetek évek óta.

Sarpo mira rezisztens PLRV, PVX, PVA, PVY leromlást okozó vírusokra, illetve a fitoftórával és még sok más gombabetegséggel szemben is ellenálló.

Tavaly 4. alkalommal vetettem vissza. 15 kg. saját vetőkrumpliból lett étkezési 6 zsák és kb. 1 zsák ami sérült, vagy vetőnek való krumpli. Nem tudom még hányszor lehet visszavetni, de amíg közel ennyit terem visszavetem. Még ha le is leszek itt pontozva :). Viszont a krumplibogár nagyon szereti!

Az a baj a sarpo mirával, hogy elég kevés helyen lehet kapni. Gondolom nem érdeke a vetőgumó előállítóknak, hogy olyan fajtákat terjesszenek, amiket sokáig visszavetnek az emberek, így nekik ez nem üzlet.

2015. ápr. 4. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!