Mennyi időt vesz igénybe napi szinten?
1000 négyzetméteres kertbe négyen napi két óra az elegendő.
De van hogy nem érünk rá egy-két hétig néha ha úgy bejön a meló és utána már nem érjük utol magunkat, akkor ellep a gaz meg egy két dolog eléggé visszamarad a locsolás hiánya miatt. Ez a mi tapasztalatunk már néhány éve de szinte mindíg így sikerül :) Azért elfogadhatónak mondható a végeredmény.
Aztán például melyik napokon nem szabad a földet mozgatni -kapálni gyomlálni mert csak magadnak csinálsz plusz munkát, sőt sok munkát, jobb lett volna hogyha ülsz a hátsódon.
ez érdekel..mikor nem szabad...tényleg nem nagyon értek hozzá (még) gyerekkoromba volt mindig konyhakertünk, de mindig csináltam amit mondtak...és akkor amikor volt rá idő...de otthagyni nem lehetett azt tudom, mert az ember nem érte utol magát. Ezért kérdezem,hogy el merjem-e kezdeni..
Elkezdeni el kell mert sehol máshol nem szerzel tapasztalatot mint csak amit a saját sikereid és kudarcaid által szerzel.Kertes házban lakom és mikor még a régi ház állt elől hátrébb voltak ágyások és a szárnyasokat is tartottunk. Azt semmivel nem tudod pótolni mikor kilépsz a konyhaajtón a kertbe és ott a hagyma,borsó,zeller vagy fehér és sárgarépa és frissen kihúzod,megtisztítod és mehet a lábasba. A zöldje,héja meg a jószágoknak a kifutóba.
Új házat kellett építenünk az beljebb került a kertnek annyi lett. A régit lebontottuk és tuja,tiszafa,gyep meg némi virág van most a helyén. Marad a piacról való beszerzés mert a locsoló víz is drága meg állatot sem "illik" tartani a szaga végett. /Budapest,peremkerület./
Még mindig nem írtad, hogy mekkora az a kis konyhakert.
Ha mondjuk csak 500 m2, akkor általában, néhány idénymunkát kivéve, két személy heti egy délelőtt megcsinálja. (Persze, nem 10 órakor kimászva az ágyból, mint szomszédaim...)
Meg ugye, ezeket a munkákat nem egy előre tervezett időpontban kell csinálni, mert hétvégén mondjuk végig szakad, vagy éppen érik a borsó és nem lehet vele várni egy hetet, hogy megvénüljön.
Mi 5 naponta dolgozunk ketten átlag 5 órát 1500 m2-en, viszont a sorközhöz rotakapa van (ami csak addig jó, ameddig nem nőnek meg a növények, utána már nem fér be a gép).
"Aztán például melyik napokon nem szabad a földet mozgatni -kapálni gyomlálni"
Amikor esett, és túl lágy még a föld. Ennyi. Aki mást mond, annak ne higgy.
A rotakapa felejtős, mert általa a levegőt igénylő mikroorganizmusokat és talajlakókat leforgatjuk a mélybe, ugyanakkor a gyökérzóna tápanyag ellátói, vagy akár az alsó élettelen réteg a felszínre kerülnek. Azaz mindent a feje tetejére állítunk. Ráadásul folyamatosan szórjuk az apró földdarabkákat a növényeink leveleire.
Sarabolni jobb, azaz csak a felső 1-2cm-ben végighúzni a kapát, hogy a kapillárisokat elvágjuk, s ezzel akadályozzuk a talajunk kiszáradását, valamint hogy a kibújó gyomnövények gyökerét elvágjuk.
Homokon lehet, hogy így van, olyanom még nem volt. A kötött az más tészta.
Egy jól karbantartott, szántott és tápanyaggal ellátott talajban nincs különösebb jelentősége ennek a forgatásnak, amit egy sorközművelésre alkalmas kis gép tud csinálni. Egyrészt ez csak a fiatal növények sorközére vonatkozik, a sorára nem, ahol a gyökerek vannak, másrészt meg a felső rétegnek csak egy része kerül le, és az alsónak egy része kerül fel. Ezek a mikroorganizmusok nagyon szaporák és ellenállóak, így mire a növény megerősödik annyira, hogy szüksége lesz minden tápanyagra, akkorra a rotálás lehetetlenné válik, és beáll a szükséges talajélet - nem egy letömörödött, befulladt, élettelen talajban, hanem egy levegősben.
Ráadásul kötött talajon a kézi kapálás sem ér semmit, ha nem "bukik a kapa", ahogy felénk mondják, azaz nem megy le legalább 6-8 centire. Az agyagos föld esők után összeáll és 5 centis repedések keletkeznek benne. És ha a felszínen csak 2 cm fellazított porhanyós föld van, az nem tudja eltömíteni a nagy repedéseket, a megszáradt betonföldet meg legfeljebb csákánnyal lehet felverni, a kapa csak szikrázik rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!