Szerintetek megeri, kisebb zartkerteket felvasarolni es egybenyitni egy nagyobb pl 1 ha-os kertte?
Miből gondolod, hogy olcsóbban vennél így földet, mint egyben?
Biztos találsz olyat, aki nagyon szabadulni akar a földjétől, de olyat is, aki a reális érték háromszorosát kéri a földjéért. (Mert mikor 30 éve megvette, akkor összevesztek az emberek a telkeken, és azt hiszi, még most is rettentő nagy a kereslet.)
Amúgy is, mire egy ültetvény rendesen teremni kezd, akkorra a csupasz föld árának tízszeresét ráköltöd.
Érdemesebb termőföldet vásárolni, nem pedig zártkertet. Mivel olcsóbb és 1ha egybefüggő területet kapsz 1-2 millió forintért, míg zártkertből 1000 m2 akár 3-4 millió forint is lehet, tehát kb 30x drágább a zártkert. Persze ez sok mindentől függ, de szántóföldnél 1ha nem sok, zártkerteknél viszont igen.
Én nem biztos, hogy mandulával próbálkoznék, bár jó felé kacsintgatsz. Én inkább a diót javasolnám, abból pl az Alsószentiváni 117 nem túl igényes, az egész országban lehet termeszteni, de még a Milotai 10-est is. A mandula valamivel érzékenyebb.
Gyümölcsből olyat érdemes termeszteni, amit lehet tárolni. Hiába jó üzlet a meggy, szamóca, szilva stb., ha nem tudsz túladni rajta néhány napon, esetleg 1-2 héten belül, akkor rádrohad. Az előző év jó példa erre, mert mindenhol jó termés volt, de túltermelés volt, nem lehetett eladni.
Amit ajánlanék, az az alma pl., több fajtát is hónapokig lehet tárolni, bár ehhez már megfelelő tároló is kell. A Gala fajták, a Granny Smith, Idared, Jonagold elég jól tárolhatóak és elég jól el is adhatóak.
De én mindenképpen azt tanácsolnom, hogy még mielőtt földvásárlásba kezdesz, nagyon nézz utána, hogy mit érdemes termeszteni, hol lehet eladni, milyen eszközökre, gépekre lesz szükséged.
Egyébként a legbiztosabb befektetés, ha úgy rendszekedsz be, hogy olyan gyümölcsöt termelsz, amit saját magad fel is dolgozol. A legjobb módszer, mert a feldolgozott termék már jóval tovább tárolható és árusítható, akár télen is. De az is tény, hogy a feldolgozásnak sokféle fajtája van (fagyasztás, konzerv, szörp, párlat, lekvár, stb). Minél nagyobban gondolkozol, annál nagyobb befektetést igényel, de megtérülhet.
És nem árt utánajárni a szabályoknak, engedélyeknek, stb. Mert az sem úgy működik, hogy te elkezdesz egyik napról a másikra termeszteni akármit, ehhez mind engedély szükséges.
Ha nem értesz hozzá, mindenképpen érdemes felkeresni egy hozzáértő szakembert, mert nagyon mellé lehet nyúlni.
Előzőt folytatom kicsit.
A leghamarabb a bogyós gyümölcsökből lesz bevételed, és legkésőbb talán a dióból, de a diót mindig el lehet adni elég magas áron, ráadásul azt megfelelő körülmények között akár évekig is tárolhatod.
Almából mondjuk már 5év után lehet szép termésed, dióból mondjuk 8-10 év után. Ez mindig fajtafüggő és termesztéstechnológiától is függ. Egy intenzív termesztésben általában hamarabb teremnek a fák, de hamarabb is öregszenek.
Ja és az igaz, hogy az elején csak kiadásod lesz, bevételed csak akkor, amikor elkezd teremni. De ha jól csinálod, jó befektetés lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!