Kezdőoldal » Otthon » Kert » Valaki segítene a kertem...

Valaki segítene a kertem megtervezésében? Az első év, hogy ültetni szeretnék

Figyelt kérdés

Ősszel költöztünk kertes házba. Nagyon szeretnék zöldségeket, güymölcsöket nevelni, de sosem csináltam még, így segítségre lenne szükségem.


Egy 3-4mx10m-es felásott, rendszeresen használt földbe ültetnék (az előttünk lakók is használták, többek között málna, krumpli, eper, saláta volt benne).


Az időjárás errefelé nyáron 20-30 fok között mozog, kánikula ritkán van, a csapadék több, mint otthon. Viszont szép, napsütéses idő van általában. A kert nyugati fekvésű, egész délután süti a nap, reggelente árnyékban van. (Németországban élek).


A következő zöldségeket, gyümölcsöket kedveljük:

koktél-és normál paradicsom, kaliforniai paprika, chilipaprika/habanero (tavaly ezek az erkélyünkön megnőttek egyébként :D), cukkini, kígyóuborka, padlizsán, saláta, brokkoli, sütőtök, bab, borsó, zöldbab, retek, zeller, fehér-és sárgarépa, vöröshagyma, fokhagyma, újhagyma, póréhagyma, karalábé, torma.

áfonya, eper, fekete szeder, görögdinnye (már ami nem fán nő:D)


Aki ért hozzá, kérem venné a fáradságot és leírná, hogy ezek közül melyek férnek meg együtt egyáltalán, és mikor szabad őket ültetni? A gondozásuknak utánanézek, de egyszerűen nem találok arról sehol semmit, hogy mit érdemes/szabad/lehet együtt ültetni..), valamint hogy ezek közül mik azok, amik megélnek ilyen időjárásban?


Nagyon-nagyon megköszönném, ha valaki tudna nekem válaszolni!!


2014. febr. 2. 13:24
 1/8 anonim ***** válasza:

Ilyesmivel ne foglalkozz, hogy mit nem lehet együtt ültetni. Ez az allelopátiának nevezett jelenség, hogy egyes növényfajok jelenléte káros lehet más növényfajokra, ez zöldségféléknél inkább csak elvi dolog, gyakorlatban nem szokott előfordulni, csak ha egymás hegyére-hátára van ültetve több növényfaj. Ez ellen elég, ha figyelembe vesszük a növény térigényét.


Olyasmire kell figyelned, hogy a nagy, erős növekedésű növények ne nyomják el a kisebbeket.

3-400 nm-en nem érdemes nagyon futó növényekkel foglalkozni, mint a sütőtök vagy görögdinnye, vagy a nagy mennyiségben olcsón vehető, kis mennyiségben semmit nem érő dolgok, pl. szárazbab. (Lehet viszont zöldbabot termelni, amiből kevés is elég egy főzetre.)


Hogy mit mikor kell ültetni, azt nem tudom, de Berlinben élő ismerősömtől annyit tudok, hogy sokkal később jön a tavasz és előbb a tél, rövidebb a tenyészidőszak. (Egyes paprikafajták nálunk is csak a fagyok idején kezdenek teremni.)

Valamint a melegigényes növényfajták (pl. padlizsán) közül az ottani fajtákat válaszd, mert a magyar fajták nem biztos, hogy a rövidebb a hűvösebb nyarakat jól tolerálják.

Amúgy amiből találsz német előállítású magot, azzal érdemes megpróbálkozni, mivel ezek ottani körülményekre vannak szelektálva.

2014. febr. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Továbbá: az ottani vetőmagokon, ahogy az itthoniakon, szerepel a helybe vetés, palántanevelés, kiültetés, stb. időpontja, általában piktogramok formájában.
2014. febr. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A déli részeken élek, tehát a berlini infó itt teljesen téves. 100 km-re vagyunk az Alpoktól, 600 méter magas dimbes-dombos fennsíkon.


A tavasz nagyjából ugyanakkor jön, mint otthon, az ősz kicsit előbb (itt szeptember közepe még őszies, míg otthon manapság ugye még 30 fok van).


Az időjárást a gyerekkorom Magyarországáéhoz tudnám hasonlítani, amikor március közepéntől május végéig tavasz volt, nem április elejétől nyár.


Az információkat nagyon köszönöm, pont ilyen tippekre gondoltam, hogy ezt vagy azt nem érdemes. Akkor ezeket kihúzom a listáról.


Ha valaki tud még az ültetési időkkel kapcs. válaszolni, akkor azt megköszönném :)

2014. febr. 2. 19:12
 4/8 anonim ***** válasza:

Több rövidebb tenyészidejű zöldségfélét érdemes szakaszosan vetni, hogy hosszabb ideig szedhesd, ne egyszerre kelljen szüretelni. Pl. ha hónaposretekre szánsz 2 négyzetmétert, akkor március elejétől május elejéig hetente vessél 1-1 méteres sort vagy 2 hetente 2-2 sort. Így nem 2 hét alatt terem le, hanem 2 hónap alatt - igaz a nyár közepe felé már hamar kukacosodik és gyorsabban fejlődik, ott nem szabad sokáig hagyni a földben.

Ugyanez vonatkozik pl a fejes- és egyéb salátákra.


Ahogy ezek kikerülnek, a helyére már folyamatosan vetheted pl az uborkát vagy a cukkinit 2-3 hullámban május elejétől július közepéig, így ezeket is picit széthúzhatod, vagyis nem egy héten dől a nyakadba 7-8 tök, amit vagy el kell, hogy ajándékozz, vagy le kell, hogy fagyaszd és így a friss fogyasztás hátrányt szenved.

2014. febr. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
De ha több cukkinit (és spárgatököt, patiszont stb) szeretnél, akkor nyilván kevés lesz a 2 négyzetméter, mert az önmagában csak 2 bokor tökhöz elegendő, akkor máshova is ültetni kell (a tök magját fészek ültetjük és nem vetjük mint a borsót vagy a répát). Figyelembe kell venni, hogy vannak kevésbé fagyérzékeny növények, amelyeket akár ha jó az idő és az előrejelzés, akkor már február végén is ki lehet szórni, viszont a fagyérzékenyeket legkorábban április közepétől érdemes megkockáztatni ha elég meleg a föld. Ha esetleg május elején-közepén mégis elfagyna, akkor buktál 1 hét csírázási időt (a földben nem fagy el a csíra talajmenti fagyban - ha a fagy előtt lett ültetve egy héttel, akkor semmi baja nem lesz) és egy újabb zacskó magot, de nyerhetsz a korai ültetéssel 3-4 hetet is. Ha palántázol, akkor viszont véletlenül se ültesd ki május közepe előtt és elég csak április végén palántának elültetni a tökfélék magvait a poharakba, így a dinnyét is (amit kiskertbe én sem javaslok).
2014. febr. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen, úgy gondoltam, hogy időszakonként egymás után ültetek, csak nem tudom mit milyen sorrendben :))) És hogy mennyit kell! Ketten vagyunk csak a férjemmel, de én vegetáriánus vagyok, tehát jóval több zöldséget eszek, mint az átlagember (mondjuk 1 hét alatt elfogy 1 kiló gomba, egy nagy padlizsán, cukkini, 5-7 szem paradicsom, 1 uborka, 3-4 nagy kaliforniai paprika, stb.) Szóval igazán nem tudom miből mennyit érdemes ültetni...
2014. febr. 3. 20:30
 7/8 anonim ***** válasza:

Akkor ami segíthet az egy kis 20-25 nm-es üvegház. Amellett, hogy mutatós, még szét is lehet húzni a termesztési időszakot és nem kell hozzá építési engedély (nálunk). Igaz, a melegigényes növényeknek még ez is kevés, de retket, salátát, friss hagymát, sóskát stb lehet benne termeszteni.


[link]

[link]

[link]


A kaliforniai paprikával az a baj, hogy nagyon hosszú a tenyészideje és csak az utolsó 2 hónapban ad bogyót. A fűszerpaprika már rég terem júliusban, amikor a kaliforniai még csak virágzik és akkor éri el a csúcspontját a termésben, amikor október közepén jön az első kis fagy. Erre egy üvegház megoldást jelenthet. A tökféléknek sok hely kell és rendszeres trágyázás, öntözés. Azaz trágyázni minden évben érdemes, de legalább 2 évente még akkor is ha a komposztálsz és beforgatod azt.

Ami kezdetben nagyon jó eredménnyel termeszthető az a saláták, retkek, hagyma, uborka és a paradicsom, illetve a levélzöldségek (rebarbara, mángold, sóska, spenót). A paprika, padlizsán és a tök, pihent talajon, első évben még jó eredményt hoz napi szintű locsolás mellett, de a következő évben kiábrándító lehet.

Ugyanazt a növényt lehetőleg ne ültesd ugyanarra a helyre legalább 3 évig trágyázás, ásás ide vagy oda.

Sőt, ugyanabban az évben hiába lehet tavasszal és ősszel is vetni borsót, az ne egymást kövesse, hanem mondjuk a borsó után mehetnek a nitrogén igényesek (pl. uborka, saláta, spenót, tök) vagy kései káposzta, téli retek viszont ősszel (késő nyáron) kénytelen vagy a letermett korai paradicsom vagy a felszedett hagyma után vetni egy gyors fajtát, hogy októberig leteremjen. Gyakorlatban néha előfordul, hogy az ember 2-3 héttel elhúzza pl. a hagyma felszedését és egy hetet vár az újra felásással, így pedig már nincs esély arra, hogy a borsó megérje a szüretet.

Pár hét múlva már lehet készülni a sárgarépa és petrezselyem és a saláta, retek vetésére, hiába lesz márciusban mínusz 10 fok, ők majd tudják mikor kell kibújni. Persze kis helyen felesleges gyökérzöldséggel bíbelődni.

2014. febr. 4. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

De ahogy olvasom az a 3x10 méter az nagyon kevés egy rendszeres fogyasztónak. Mi nem vagyunk vegák, de kettőnknek éppen hogy elég a 130 négyzetméter és olyat, hogy krumpli, eszünkben sincs ültetni.

Angliában hasonlóan kis helyen, a ház hátsó kis udvarain termesztgetnek emberek. Rengeteg trágya kell és akkor jobban össze lehet zsúfolni több növényt is a legszükségesebbekből. Az, hogy miből mennyit, az kb. a 3. évre körvonalazódik.

2014. febr. 4. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!