Milyen gyümölcsfa alanyt válasszak? Minek melyik a legjobb?
Ha azt szeretném,hogy jól bírja a szárazságot.
Hogy nagy, erős, mélyre hatoló gyökeret ereszen.
Az alma,körte,meggy,szilva,kajszi.
Igazából egy olyan oldalt keresek ahol leírják,hogy melyik gyümölcsfajtának mi jó és mi nem alanynak és meg is indokolják.De nem ilyen nagyon tudományos írásra gondolok. Konyha nyelven a kisembernek.
Hogy pl jó-e a galagonya, a berkenye alma vagy körte alanynak? Hogy a parasztbarack,szőlőbarack jobb alany-e szilvának, mint a mirabolán? Ugyan ez kajszinak?
Leginkább az ilyen kevésbé hagyományos alanyok felhasználása érdekel.
Egy lista ami összegzi,hogy mit,mire,miért. És legyen általa szárazságtűrőbb. Ha későn fordul termőre az nem baj. Meg alapvetően mit érdemes oda ültetni ahol nyáron egész jól kiszárad a föld.
A legjobb helybe vett magoncra szemezni, oltani Ennek jó mélyre hatol a gyökere anélkül, hogy azt bárki elvágta volna.
Mely gyümölcshöz milyen alany javallott és miért? Alma és körte esetében a legkitettebb viszonyokhoz legjobb a vadalany(Malus sylvestris, Pyrus piraster. Ezeken az alanyokon a gyümölcsfa magas vagy közepes törzsű,hatalmasra növő, nagy térállásba (10 x 10 m) telepítendő fák, a termőre fordulás 7-10 év. A meggy és a cseresznye sajmeggyen (Prunus mahaleb) kisebb fává nő, mint madárcseresznyén (Prunus avium). A kajszit legjobb vadkajszira (tengeribarack)szemezni, ezen jól termő hosszú életű fát nevel. Kötött, nyirkos talajra azonban inkább mirabolán (Prunus myrabolana) alanyt érdemes használni. Közvetlenül vörösszilván is jól fejlődik vagy előfordul, hogy vörösszilva közbeoltást alkalmazva szaporítják a kajszit a "gutaütés" jobb kiküszöbölésére. A szilva alanya gyakrabban a mirabolán, mint a vörösszilva.
A honlapunkon (www.barnaesfiai.hu) tervezek létrehozni egy ilyen tudásbázist.
Az a bázis jó lenne.
Lenne pár kérdésem még.
A galagonya és a berkenye jó-e alanynak? Főleg a szárazságtűrés miatt.
ill.
Az átültette fa gyökere nem megy olyan mélyre? Valahol azt olvastam,hogy azért gyengébb,mert a karógyökerét elvágják.
És nem nő tovább,nem hoz mellékgyökeret ami átveszi a szerepét?
Ill. hogy az iskolázás azért jó,mert azzal,hogy sokszor elvágják a csemete gyökerét az csak sűrűsödni fog,több gyökere lesz.
Ezek megállják a helyüket?
A konténeres csemetéket már a cserépben nevelik vagy az iskolából kiásottakat ültetik bele és úgy árulják?
Mindenképp szárazságtűrő alanyt szeretnék,mert a locsolás nem megoldott.
Akkor az almánk ilyen szempontból jó az almaalany?
Ha vadalmát nem tudok szerezni akkor akármelyik alma magonca megteszi? Körtére éredemes almát oltani?
Az elvágott gyökerek is hoznak mellékgyökereket. A karógyökér biztosabb túlélést jelent ott, ahol nincs öntözési lehetőség. Az első évben mindenképpen indokolt öntözni a fiatal fákat függetlenül attól, hogy edényes, földlabdás vagy szabagyökerű fát ültetett.
A konténeres termesztés lényege, hogy a kiültetéskor nem sérül a gyökér és gyakorlatilag az évben bármikor (kivéve a fagy) ültethető. Megnevelt csemetét szokás edénybe ültetni. A gyümölcsfa csemetét nem a konténerben állítják elő.
A galagonya jó alanya a galagonya fajtáknak és a berkenye jó alanya berkenye fajtáknak. Alma számára almát, körte számára körte alanyt használjon. Bármilyen almából (birsből nem) vagy körtéből származó magból megfelelő alany nevelhető.
Barna Péter,
készült ilyen okosság, ami az elsőben van említve?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!