Másfél hete behoztam a virágzás előtt álló klíviámat az erkélyről. Két gyönyörű nagy tőkocsánya van, és tápoldatoztam is, hogy magasabbra nőjenek. De tegnap észrevettem, hogy sárgul egy levele, ma meg két másik is. Mi lehet a baja?
Nm tudom, nálunk már vagy 8. éve folyamatosan virágzik évről évre és talán 4 éve volt átültetve. Nagyon nincs tápoldatozva se.
Az okosok azt mondják, hogy egy növény - ez szinte általánosan igaz - 14 °C ingadozást bír ki károsodás nélkül 12 órán belül. Az is lehetett baj, hogy a +5 fokból bevitted a +22 fokos lakásba. Vagy a 10 fok alatti hőmérséklet eleve nem volt jó neki. Majd kiheveri. Megfázott.
Valószínűleg félreértettél. A növény nem mehet be a hűvösről a melegbe és fordítva ripsz-ropsz. Fokozat kell neki ilyenkor, legalább 1 napon át.
Ha beviszed, akkor tedd meg ha délután felmegy a hőmérséklet 10 fokra és a lakásban csak 17-18 fok van. Nem úgy, hogy beviszem este 5 fokban, amikor a fűtés megy 20-22 fok van, esetleg felkerül az ablakba a radiátor fölé, ahol 30 fok is lehet. Én 1 napról írtam, az AKKLIMATIZÁLÁSRÓL, nem magáról a hűvösben tartásról. Locsolás nyelvén: nem baj ha néha kicsit meglocsolod és nyirkos a földje, de ne rakd bele egy tál vízbe.
Nem csak a hideg a lényeg, hanem a nyugalom, azaz félszárazon is kell tartani ez alatt, tápoldatozni meg főleg nem szabad.
Szerintem is a hirtelen hidegről melegre kerülés volt a gond.
Az ablakpárkány dolog az rendben van, de alatta valószínűleg ott van az 50 fokos radiátor...
Ha nincs, akkor nem lesz probléma, csak túl gyorsan vitted be a hidegről a melegre. A sejtfalakban ez azonnali tágulást okoz, olyan mint a terhességi csík, csak itt a levél elsárgul.
Például a fügét nem azért ültetjük szélvédett helyre, mert ott nincs mínusz 15 fok, hanem a szél mozgásától a benne megfagyott víz szétroncsolja a szöveteket. Ha nyugton van, akkor túléli a -20-at is, ha szélben van, kifagy tövig -7-nél is. A szobában nevelt paprika palántát sem ültetjük ki egyenesen a kert közepébe, hanem 2 hétig finoman, félárnyékban szoktatjuk az extrám UV-hez tb...
Ezek élőlények, érzékenyek a hirtelen fizikai és kémiai változásokra. Ha elsárgultak a levelek, majd levágod tőből és lesznek új zöldek.
Ez a szélvédett helyes dolog azért nem teljesen van így.
-15-nél melegebb időben még nem szokott megfagyni szeles helyen sem.
Talán "határeset-helyzetekben" lehet jelentősége ilyen módon a szélnek, amikor pont az elfagyási hőmérséklet közelében van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!