Közösségi tanya - hogyan lehetne életképes az elképzelés?
Sokan vágynak egészséges élelmiszerre, kertészkedésre, közösségi életre, állattartásra, de az ezzel járó lemondások nélkül. Egycsapásra miért nem lehetne ezt a következőképp megoldani:
4-5 család összefogna, venne egy tanyát (esetleg én állom a tanya árát és csak a működési költségeket kellene összedobni közösen), vagy zártkerti területet, ahol gyümölcsös, konyhakert, és állatoknak való helyiség is lenne. Háztáji gazdálkodásban, minimális vegyszerezéssel termelnénk amit és amennyit csak lehet, mindent közösen határoznánk el (a többség akarata szerint).
Szükség lenne egy vagy több gondnokra akik az állatokat gondozzák,öntöznek,stb. hiszen egyik család sem kíván 100%-ban ezzel foglalkozni és lakóhelyét (esetleg munkahelyét) feladni, viszont az előnyeit élvezni akarja: hétvégére, estére kilátogathat, megszedheti magának az aktuális terményt, vagy csak átveszi a gondnok által már elkészített konyhakész házi tyúkot,kacsát,stb. A tanyagondnok is természetesen részesül minden megtermelt élelmiszerből. Lehetne disznóvágásokat, birkapörkölt bográcsozást csinálni, lovat tartani, lekvárt befőzni,közösen veteményezni,szalonnát sütni, stb, aminek közösség kovácsoló ereje lenne, szerintem sok városi gyereknek tartalmas program lenne (és azok falun felnőtt szüleinek, mint magam is, aki szeretné megadni újra ezeket az élményeket, de a mai világban már nem tudják).
A fentiek csak egy homályos elképzelés,minden a részleteken múlik. Lehet működik is ilyen, csak nem tudok róla. Leírnátok véleményetek, hogyan lehetne ez működőképes?
Néhány probléma, amit már látok:
- tanya gondnoknak is kell pénzbeli munkabér a megtermelt élelmiszeren kívül, ha ezt összedobjuk már lehet túl drága lenne a közösségi farm fenntartása? Mennyit érne ez meg a városi családoknak? Csináljunk egy nyers kalkulációt a költségekről. Hogy nézne ez ki adózási szempontból? Vállalkozást kellene rá alapítani, bejelenteni, járulékot fizetni?
- hol találnánk olyan tanyagondnokot, aki az év minden napjában megbízhatóan gondozza az állatokat (és nem alkoholista,nem beteg,stb). Ideálisan emiatt esetleg több gondnok is lehetne, de ha állandóan nem lakik ott senki, akkor meg betörnek, lopnak, stb.
- Lenne egyáltalán erre igény? Vidéken is vagy csak nagyváros közelében? Milyen plusz ötletekkel lehetne vonzóbbá tenni még?
Létezik már közösségi kert, de azt az önkormányzat adja, mindenki "saját szakállára" gazdálkodik a parcelláján, és csak növényeket termelnek. Az én elképzelésem több lehetőséget rejt magában.
Vagyis az ötleted arról szól, hogy a városiak a városban megkeresett pénzükből fizessenek néhány gazdát, gondnokot, aki megtermeli nekik a zöldséget, gyümölcsöt, birkát tojást és tejet, aztán menjenek le a tanyára, hogy kihúzgálhassák a répát a földből meg kiszedhessék a tojást a tyúkok alól.
Ez tökben ugyanaz mint ami most van, csak most még le se kell menni érte a tanyára (répát húzgálni a földből meg tojást szedni a tyúk alól csak az első 5 darabig poén), hanem a gazda felhozza nekik a városba a piacra, és becsomagolva átadja nekik, ha fizetnek érte. De ha a városi fizet érte, én szívesen beeresztem a tyúkudvarba, tojásvadászatra :)
Problémák? A városi gyerekek érdekesnek fogják találni a tanyasi életet, legalábbis amíg nem kell csinálniuk semmit odalent "kényszerből", pl. tyúkudvart kitakarítani, veteményest felásni, lovakat lemosni, stb. Onnantól, vagy hosszabb távon inkább nyűg lesz nekik, mint szórakozás, mert szinte menekülni fognak vissza a városba a jól megszokott, kényelmes Facebook elé.
A városi lemegy, és szétlopja a fél tanyát, mondván, hogy ez neki jár. Persze, hogy aztán a városba visszatérve a fele a kukában kössön ki (mert a tojást meg is kell főzni-sütni, hogy kaja legyen belőle, a városi inkább rendel pizzát), a másik felével meg lehessen dobálni az ünnepnapok estéjén a Kossuth tér aktuális felszólalóját.
Lekvárt sem fog befőzni, legfeljebb egyszer-kétszer. Utána inkább megveszi a városban a kész lekvárt, azzal nem kell dolgozni.
Egy tanya fenntartása 100%-ban megkívánja hogy odatedd magad. Lehet mással is csináltatni, de akkor fizetni kell érte. (Ha nem fizetsz érte, de mással csináltatnád, akkor az a valaki nem neked, hanem magának fogja inkább csinálni.) Ha meg már fizetsz érte, akkor ugyanott vagy, hogy nem közösség kovácsolódik, hanem egyfajta szórakozássá degradálódik az egész, és hitelét veszti; más részről aki ezt csinálja, az inkább az üzleti részére fog ráhajtani, onnantól megindul az intézményesítés, és ugyanott leszel, ahol most vagyunk.
Nem mondom, hogy minden városi ilyen. De akikre Te gondolsz, azok a tipikus városiak, azok ilyenek. Igény lenne rá, csak ingyen legyen és ne járjon kötelezettséggel. Ez pedig nagyon nehéz megvalósítani.
Egyébként van itt Pesten belül is valahol egy ilyen várrom vagy mi, aminek a belsejét beveteményezték, és rendben is tartják, a városlakók. Talán ha vannak 50-en, és talán ha van 5 ilyen hely a városban, ami nagyjából 250 embert jelenthet összesen. A kétmillióból. Le a kalappal előttük.
Te akkor most feltaláltad a félállású kibucot?
Alapjában az ötlet nagyon jó, vannak is ehhez hasonló csoportosulások, de ők általában valláson alapulnak. Pl. volt a TV-ben a múltkor film az Amisokról. Ők éppen így élnek. De nekik azért megy, mert szigorú vallási nézeteik vannak, amik nem engednek semmiféle csalást, léhaságot, megbízhatnak egymásban.
Szerintem ez inkább egy jól összetartó nagy család esetében menne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!